Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Balbina, sa stapanesti sanatoasa (si cu folos) cadoul. SI la multi ani anticipat!.

Kid, Naturalia eu iau din Cora. Au sortiment destul de bogat. Ultima data am luat fain integrala de orz si de grau.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

balbina da-mi si mie te rog o reteta de cozonac ca eu in carte nu am decat deverse retete de paine si cele de gem
eu am o alaska de anul trecut in sept/oct am luat-o si de atunci nu am mai cumparat nicio paine din comert decat cand mi-e pofta de paine neagra ca la asta nu-mi place cum iese, dar painea alba cu unt si lapte(ca numai pe aia o fac) este bestiala, sotul nu mai mananca de alta cand mergem in viziteprefera fara

deci, da, merita!!



19+ DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cu lapte fac si eu, dar cu unt??? Zi si aici reteta, rogu-te!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ana, multam! Tu ce moulinex ai? Sper ca am inteles bine cind am citit subiectul, ca ai moulinex.. Am retinut reteta ta de piine cu morcov, neaparat am s-o incerc.

Nushulica, am facut 2 retete diferite, una din cartea masinii, alta de pe un forum rusesc. La prima am dat gres putin, mi s-a parut aluatul prea moale in timpul framintarii si am mai adaugat faina. Pe linga aceasta, am setat gresit gradul de rumenire, 3 in loc de 1. De aceea, mi s-a cam ars nitel. La al doilea cozonac n-am mai adaugat faina, desi aluatul tot moale era. Si bine am facut, pt. ca mi-a iesit un miez f.f. pufos. Uite ambele retete:

Cozonac din manual (Moulinex)
Kugelhopf
Pt. 1000 g
3 oua
160 g unt
100 ml lapte
1 lingurita sare
5 linguri zahar
420 g faina
2.5 lingurite drojdie
150 g stafide (dupa mine, au fost cam multe)
Program "piine dulce", grad rumenire 1. Stafidele se adauga la semnalul sonor.

Cozonac simplu, de fapt, denumirea originala era de "piine dulce"
pt. 750g
60 ml lapte
3 oua
140 g unt
1.5 lingurite sare
50 g zahar (iese mai putin dulce decit un cozonac clasic)
430 g faina
2.5 lingurite drojdie.
Program "piine dulce", grad rumenire 1. La semnalul sonor se pot adauga fulgi/picaturi de ciocolata, 110 g (sugestia autoarei retetei).

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am deschis alt capitol, va invit sa continuam acolo.

Mergi la inceput