Paine de casa... cu masina de paine

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Faina integrala (neagra) am gasit la Mega Image. Ai grija, insa, sa faci dupa retete speciale pentru masina de paine.
Nu poti sa faci doar din faina neagra.Nu creste suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

multmesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Simina, imi dai si mie un brand bun de breadmaker? vad aici postate asa retete bune si parca de mana nu ma incumet sa framant de teama sa nu imi iasa bine.
Nici nu stiu daca retetele postate aici se pot face de mana si nu in masina.
Parca acum imi vine sa ma apuc de facut o painica. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Salutare! Am primit si eu cadou o masina de facut painea si ... inca nu am indraznit sa o folosesc. In primul rand nu stiu cum arata o gramada de produse, de exemplu Oat flake bran bread sau Rye-wholemeal- wheat bread, in al doilea rand nu ma prind ce capacitate are cuva, in al treile rand eu stiu ce as vrea sa fac, paine din aia echivalentul lui 7 cereale din comert, da nu gasesc instructiuni. Marca e severin si provine din GERMANIA. sUGESTII?

Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant

Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...

Avem si poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Danitin, Oatflake sunt fulgii de ovaz. Ii gasesti la Plafar daca ai retete de paine cu fulgi de ovaz in cartea masinii. Si pe la magazinele naturiste am vazut. Bran sunt taratele, deci paine cu tarate si fulgi de ovaz ar fi traducerea lui Oatflake Bran Bread. Iar Wholemeal Rye Flour este faina integrala de secara, exista si in Romania, este una buna de la Naturalia, sper sa o gasesti in plafar sau chiar la un hipermarket. Eu in Bucuresti o gasesc mereu la magazinul Ki-Life din Piata Amzei, un magazin cu produse naturiste, fel de fel.

Cuva masinii...trebuie sa fie pe acolo doua optiuni, de obicei masinile au optiunile pentru paine de un anumit gramaj si una de un gramaj mai mare. A mea de ex. face de 500 de g si de 750 de g.
Oricum nu e prea important cat e cuva, important este sa respecti exact cantitatile de faina si de lichid care vin cu masinuta ta si daca vrei sa adaptezi retetele de pe forum, vezi si tu cam ce procent de apa si de faina foloseste masina ta din gramajul dat de fete pe aici (poate sa fie mai mic procentul sau poate sa depaseasca, daca ai capacitate mare). De ex. daca la tine in carte iti spune sa folosesti 500 de g de faina si 300 de ml de apa, vezi sa nu depasesti cantitatile astea.
La painea "7 cereale" din comert eu as alege un amestec de: faina alba (care trebuie sa fie cam jumatate sau macar 40% din totalul fainii din reteta, ca altfel nu creste), faina integrala de grau, faina integrala de secara, seminte de floarea soarelui, de in, de dovleac...

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Sorry, am vazut acum ca ai scris rye whole meal wheat...wheat este graul si daca zice wholemeal inseamna integral, deci si secara si grau integral, exact amestecul pe care imi place si mie sa il folosesc...

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chichisor spune:

m-ar tenta si pe mine o masina de facut paine, dar as vrea sa stiu daca se merita. adica daca painea este cu mult mai buna fata de cea din comert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by chichisor

m-ar tenta si pe mine o masina de facut paine, dar as vrea sa stiu daca se merita. adica daca painea este cu mult mai buna fata de cea din comert.


Chichisor, eu sint o recenta detinatoare de masina de piine. N-am facut decit 2 piini pina acum (+ 2 cozonaci) si pot sa-ti spun ca mi-a iesit mult mai buna si mai pufoasa decit cea din comert, si asta fara nici un ameliorator! Din partea mea, daca vreti sa mincati o piine sanatoasa zilnic, preparata dupa gustul vostru, cu diverse amestecuri de faina, seminte, cereale, se merita!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mindy, noi avem Breadman si am mai citit ca si altii au din asta, dar modele diferite. Mai e bun si Sunbeam cica, dar noi nu am gasit cind am cautat si am luat Breadman. Pina acum noua ne-a iesit f.f. bun tot ce am facut la breadmaker. Spor si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Mindy, noi avem Breadman si am mai citit ca si altii au din asta, dar modele diferite. Mai e bun si Sunbeam cica, dar noi nu am gasit cind am cautat si am luat Breadman. Pina acum noua ne-a iesit f.f. bun tot ce am facut la breadmaker. Spor si tie!



merci mult Simina de recomandare, am vazut ca Target il are o sa il iau cit de repede.

Mergi la inceput