Copii din 1996 (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Brenda, la noi anul trecut nu a fost mancare, numai bomboane, napolitane, biscuiti, chipsuri si saratele+ tort, sucuri. Anul acesta am fost deja la 3 zile de nastere + un carnaval, si nicaieri nu s-a consumat mancare gen salate, sandvisuri, etc. Singura mancare care am vazut ca avea trecere la un chef mai demult era pizza.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:


Fetelor am revenit. Cu verva multa.

Aici la zilele onomastice sistemul e cu pizza, sau hot dogs si hamburgers. Daca se face petrecerea in casa se da pizza si suc. Daca e sa faci ziua in parc, cumperi carne tocata, o arunci pe gratar si crenvusti, si gata cu masa. Mai ai de acasa ceapa taiata, rosii, mustar si chechup si castraveti pentru hamburgers.
Eu nu ma mai incumet sa le fac zilele de nastere acasa.
Ana, imi pare bine ca ti-ai revenit complect. Nu stii niciodata cand te loveste boala. Exact acum un an, sotul meu se plangea ca oboseste repede si ca are o presiune pe piept. Eu faceam misto de el. Dupa 3-4 zile cand s-a dus la doctor l-au internat de urgenta, ca avea un plaman colapsat - pneurotorax. Operatie, a stat in spital cam o saptamana. Dar ne-a luat pe nepusa masa, ca cine si-ar fi inchipuit sa fie asa de grav.
Hai sa va zic de Elliot, ca e cuminte in ultimele zile, si nu stiu ce-I cu el . . .
Am tot insistat sa faca exercitii cu paranteze din culegerea de Mate pentru clasa IV din Romania. Am trecut la paranteze si acolade, cu toate ca nu le fac in scoala, mie mi se par potrivit de dificile. Aseara cand citeam cu juniorul si Elliot era de capul lui. Vine in dormitor Elliot si-mi arata cu mandrie ca facuse singur si de voie buna un exercitiu din culegere. Era facut corect si era tot numai zambete. Cand i-am zis sa mai faca unul nu a comentat si a mers sa-l faca imediat. De fapt el vrea sa mearga cu taica'su la bowling si mai are nevoie de puncte. Are vreo 15 puncte, si pentru o seara de bowling are nevoie de 30 de puncte . . .

Hai ca m-am intins la vorba.
Brenda, bafta cu planificarea onomasticei Dianei,

mQQm unde ai disparut? Tot ingropata in munca esti?

Numa bine,

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hop si eu!

Ana-Maria, ma bucur ca esti mai bine si ca ai tai sunt sanatosi! Ce mai fac nazdravanii tai?

brenda, la noi in noiembrie a fost pizza, foarte apreciata. Nu are rost sa te complici cu altceva, plus fructe, suc, tort. Apoi a primit multe dulciuri si a fost suficient. Acum un an am facut si eu snitele si chiftele, dar n-au avut succes, tot pizza a fost favorita.
Colegii Dianei si-au gasit ei ocupatie-jocuri, limbo, baietii cu comp., fetele cu papusile...bataia cu baloane si apoi spartul lor. au si dansat, au trecut foarte repede cele 3-4 ore...
cu hainele, la fel cum zice alma.
spor!

sanca, cum primste Elliot puncte? E o idee faina, o pun si eu in aplicare, altfel la orice indemn sa faca ceva ma aleg doar cu mutre si strambaturi!

va pup!


www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii
Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Dap....cred ca raman la pizza ca fel principal(mai ales ca pot s-o fac in casa,ca la mama ei la Italia) si pe langa o sa bag saratele,alune,fursecuri,fructe si suc.Evident si tortul.....
Sanca.....zi mama cu punctele,poate ne salvezi de la multe probleme....

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ehe, he. . . sistemul meu de pacaleala, numa sa-l vad ca face ceva din ce-i spun eu.


Sistemul cu puncte, de fapt e sistemul cu stampile. Am 2 stampile haioase, una cu o mutra de maimuta, si una cu un leu. Un leu face cat 10 maimute . Pentru fiecare exercitiu pe care-l face, si pentru fiecare problema, primeste cate o stampila (o maimuta), dar numai pentru cele extra scolare, ca temele pentru la scoala trebuie sa le faca oricum. Ca sa primeasca stampilele pe exercitii, trebuie sa obtina un scor de 90 la suta (daca are 10 exercitii de facut, 9 dintre ele trebuie sa fie corecte).

Un timp am avut sistemul de marbles. Am cam 200 de marbles si nu stiam ce sa fac cu ele. Sant frumoase, de sticla, de diferite culori, si ma tot saturasem sa le strang de prin casa. Asa ca am introdus sistemul cu marble, adica am preluat controlul lor.
Daca spala vasele primea 2 marbles, dat cu aspiratorul 1 marble, facut patul dimineata 2 marbles, prins facand ceva bun - ajutandu-l pe fratele lui, ordine pe birou fara sa fie rugat - 5 marbles. Intelege-ti voi. Avea o cana mare, in care-si strangea bilutele de sticla. La sfarsitul lunii, ii dadeam premii pe ele, depinde cate marbles avea. Premiile erau: o carte, bilet la film, un DVD pe care si-l dorea, un CD cu muzica, etc. Ceva pana in 20 de dollari, oricum.
Am scos sistemul ca m-au enervat odata bine de tot, dar, de curand am fost rugata de copii sa reintroduc sistemul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

e buna ideea cu bilute, ar trebui sa introduc si eu ceva asemanator ca e prea fara interes copilul cand e vorba de treburi

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

wow sanca, super idei! Esti o comoara, .
trebuie sa aplic si eu metoda, ca m-am saturat de discutii inutile.

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii
Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

La treaba cu noi!
E super ideea.

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti mamicute,
Ce idei nastrusnice aveti....Fain!
Dragelor , nu va suparati ca nu va raspund la fiecare in parte,insa am o stare emotionala in pioneze....mi-s cazuta de pe bloc...
Prin urmare,ca sa nu va stric ziua,va doresc o zi de vineri minunata si un weekend super fain si va pupez pe toate.Ma opresc aici...ca de continuu imi vin pitici pe creier...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Ana-MAria, incearca o ciocolata maaare de tot, e buna in starile astea... la mine functioneaza de fapt combinatia perfecta antistres e cioco+magazine.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput