Copii din 1996 (6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Ziceti voi ce ziceti de baieti, sa zic si eu de fata mea? Mai bine ma abtin...
Noi am inceput cu geometria, cu arii si perimetre, cu inmultiri si impartiri de fractii, durere pe capul meu, ca nu mi-a placut matematica de nici o culoare. Inca, cu ajutorul Dianei , reusim sa rezolvam problemele.

Acum, ca se incalzeste vremea si s-a marit ziua, o sa aiba mai mult timp de zbenguit pe-afara, la aer. Ea se duce in continuare la inot, am fost si eu intr-una din zile s-o vad, dar ea mai mult sa se balaceasca, sa se scufunde, sa se arunce de pe trambulina... mai putin sa inoate. Pana la urma a facut un lat de bazin pe fata si unul pe spate, de gura mea.

Sambata si duminica are antrenament la baschet, a inceput de vreo 3 saptamani si ii place. Oricum, ei ii place tot ce inseamna miscare, are energie cat pentru 3 baieti.

Cu mancarea, ca tot vorbiti de ierburi, e teroare. Nu stiu ce sa-i mai dau sa manance, face mofturi la orice. Salata, ceapa verde, ridichi, rosii, castraveti, ardei mananca. Dar nu-mi ziceti de spanac, urzici, loboda, stevie sau mancare gatita, ca m-ati pus la colt. Ma dispera, o sa faca celulita de pe-acum la cate spaghete mananca si nu diversificate, ci doar cu branza sau cu sos, dar chior, fara nimic altceva in el.
Ma consolez cu gandul ca mai creste si poate-si schimba si gusturile culinare...

Brenda, Diana mai e bolnavioara? Multa sanatate din partea mea.

Ana, necazurile vin si pleaca... Nu stiu amanunte, insa nu pune atat de mult la suflet, ai o familie frumoasa si important e sa te bucuri de ei si ei de tine, vesela si bine dispusa!



http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Aaaaa......Diana mananca urzici,stevie,spanac....
Salata verde sa n-o vada,iar daca fac o salata de rosii cu castraveti,ceapa,ardei si toate cele,mananca numai ceapa si castravetii si citeodata mai moaie paine in zeama...in rest...."yeachhh,rosia nu-mi place"
In alta ordine de idei,ieri am avut spectacol,am primit aprobarea medicului sa mergem,insa azi,la control i-a interzis sa mearga la antrenament pina luni....
A mai descoperit astazi si timpanul usor inflamat,deci ne-a mai umplut carutza cu citeva medicamente....
Si....pt.ca in ultimul timp se tot vaita de dureri mari de picioare,sambata dimineata ma duc cu ea sa-i fac pogonul de analize....Ce-i drept,nu le-am mai facut de aproape doi ani,si ea ar avea nevoie cel putin o data pe an,cu talasemia ei....

Ce sa va mai spun? Acum e bine,nu mai face febra,nu mai tuseste,azi cind a ascultat-o nu s-a mai auzit nimic la plamani.Deci sintem pe calea cea buna!

Sanca....am ras cu lacrimi....parca mi-l si inchipui pe cel mic,e un deliciu.Pt.noi,cei care citim,dar pt.tine, imi inchipui ce calvar!
Rabdare! Azi ai procedat super bine! Tine-o tot asa!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ca veni vorba de mancare. Nici Elliot nu se atinge de rosii, si nici eu nu prea le-am "gustat" cand eram de varsta lui. Nu mancam decat pulpa, ca partea cu semintele mi se parea extrem de scarboasa. Iar acum imi pare rau ca am ratat atatea rosii bune in RO. . . Cand mergem vara in RO, spun ca mergem sa facem cura de rosii (ha ha ha) si salata de vinete.
La baietii le place spanacul - facut piure, si servit cu ou ochi. Asa il mananca. Urzici, nu se gasesc aici, si habar nu am cu sa le prepar daca as da de ele.
Oh, hartiile cautate ieri, au fost gasite. Erau pe "patio" in curte. Bineneteles ca le-a gasit dupa scoala.
Si la noi se schimba ora de duminica, si deabea astept sa apuna soarele mai tarziu.
Alma, nici mie nu mi-a placut geometria cand am fost in scoala. Debea acuma am inceput sa o pricep, facand lectii cu Elliot.
Brenda, rabdare cu Diana, sa se refaca. Da-I si tu o saptamana de repaus.
Ana, daca nu ne-ar da baietii astia atata de lucru, cred ca ne-am plictisii. . . Acu un an, Elliot a avut un moment in care-si facea patul dimineata IMPECABIL. M-am uitat ca la o minune. Patura era dreapta, perna unde trebuie, ce mai, ma minunam de una singura. Si minune a fost, ca dupa vreo saptamana a inceput sa-l faca iara de mantuiala si de gura mea. . .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Sanca,ai dreptate....ce ne-am face noi,daca baietii nostri ca brazii nu ne-ar da cate ceva de lucru,nu?Ca si eu m-am saturat de adunat haine,facut patul dupa el,asezat carti si caiete...Nu iti mai spun:ieri a iesit la joaca,cu o pereche de blugi buni si cu vesta alba...si m-am intalnit cu el pe strada.Vrei sa sti cum arata?Pai vesta era gri cu pete maro,blugii rupti intr-un genunchi,cu cotul si genunchiul julite...si se purta de parca nici usturoi nu mancase,nici gura nu-i mirosea...
Brenda,ce e mey cu Diana?Cred ca s-a saturat si ea de atatea pastile...Faza cu rosiile o patim si noi cu copiii,cu amandoi...bine ca la tine Diana mai gusta cate ceva din salata,ai mei amandoi borasc daca ii oblig sa guste...Multa sanatate fetei!
Alma ,si eu am fost in copilarie plina de energie,spre bucuria tatalui meu,care si-a dorit baieti,dar a avut 3 fete...Asa ca noi am fost cat 6 baieti la un loc si am practicat sport la greu...
Cu necazurile....deh! vin,pleaca....trec eu si de asta si o sa fiu iar pe val,sper...

Mamicute,va doresc la toate weekend minunat si vorbim luni!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Diana are varicela! E plina de bube, peste tot...are pana si in cerul gurii, pe cap, pe pleoapa...nasol tare. Noroc ccc ca este rabdatoare si nu se scarpina.

Va pup!

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii
Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Sanatate Dianei. Cum de a facut varicela? Nu se vaccineza si in RO pentru asta?

Vin si eu cu o problema, si va rog sa-mi explicati si mie pe indelete ce vor oamenii astia:

"Numarul 143, se poate scrie ca produs de mai multi factori repetand . . ."

Repetand ce? Explicati-mi si mie mai babeste. Asta este intrebare de pe un test cangur, si vreau sa vad cum il face Elliot, numa ca nu stiu cum sa-I traduc exercitiul asta, ca nu-l inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Si tu trebuie sa completezi fraza?
Pai....repetand inmultirea,daca se scrie ca si produs de mai multi factori....evident,nu?

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mihaela,multa sanatate Dianei!Bine ca a facut-o acum si nu o sa o faca mai tarziu...Imi pare rau de ea ca sufera!
Sanca,pai din definitie "Inmultirea este o adunare repetata de termeni egali"...insa cred ca Brenda are dreptate,adicatelea 143 se scrie ca un produs de mai multi factori repetand inmultirea.In sensul ca 143 poate avea o multitudine de factori,care inmultiti sa rezulte produsul 143.Sunt o groaza de numere care ,inmultite,dau produsul asta.Asa cred ca e raspunsul.
Hai sa-ti mai scriu o problema,insa te rog mult nu traumatiza copilul cu ea.(am scris-o si la help profele de mate,da' vad ca nu prea am avut "succes" sa primesc raspunsuri.)
"Suma a trei numere naturale este 210.Aflati numerele daca jumatatea primului este cat sfertul celui de-al doilea numar si cat triplul celui de-al treilea numar".
Brenda,cum se mai simte Diana?Si-a mai revenit?A stat acasa perioada asta cat a fost bolnavioara?

Dragelor,sa aveti o saptamana cat mai buna si plina de realizari!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Mihaela, multa sanatate Dianei! Fata mea a facut varicela pe la 6 ani si s-a cam scarpinat, a ramas cu 2-3 semne pe fata...

Ana, eu am rezolvat exercitiul , insa stiu ca lor le cere s-o faca grafic, cu segmente, iar eu ma abtin de la astea.

a + b + c = 210
1/2a = 1/4b = 3c

6c + 12c + 3c = 210
c = 210:21 = 10

Apoi aflam restul numerelor. Am facut bine?

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Alma,rezolvarea ta e corecta,intr-un anume fel,insa din punctul de vedere al rezolvarii conform clasei a III-a este gresita rezolvarea.Raspunsul este :a=60,b=120 si c=30.Asa scrie in cartea aia.Insa daca o iei la probat...iese aiurea,caci conform segmentelor ar fi cam asa:a/2=3c,ceea ce nu e adevarat,caci c=30 si 60/2 nu e egal cu 3x30.
In fine,si pentru mine e o mare dilema aceasta problema si inca nu i-am aflat nmisterul.Poate ma ajuta Sanca...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput