Copii din 1996 (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Aseara i-am dat problema lui Elliot. Cred ca mi-am traumatizat copilul. Mi-a facut criza, cu lacrimi, ce mai, ca nu stie sa o faca. Eu insistam sa incerce, iar el urla la mine sa-l ajut. "Pai spune-mi cum sa te ajut, ma copile, ca nu ti-o rezolv eu." Pana la urma el a castigat, ca a cedat tacsu si i-a aratat cum sa o rezolve. Pe urma i-am invetat una similara (de fapt cu 5 numere consecutive) sa vedem daca i-a intrat ceva la capsor. A inteles sistemul, dar nu i-a basit mintea la primul exercitiu sa-l faca de unul singur.


copii ca ai mei nu are nimeni


Sanca, la virsta asta copiii sunt niste maimute. Invata mai degraba prin imitare, gindirea abstracta se dezvolta abia pe la 11, 12 ani. Asa ca nu te astepta ca el sa gaseasca metode de rezolvare asa sofisticate, bucura-te daca intelege si reuseste sa aplice. De cele mai multe ori, chiar daca au inteles o metoda, daca nu o mai aplica timp de cateva saptamani trebuie sa o iei de la capat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Fetelor.....e groasa rau!
Saptamane trecuta,la concurs,partenerul Dianei a venit cu febra 39 si i-a molipsit pe toti
Diana a rezistat eroic pina joi,dar joi mi-a facut febra si nici pina azi nu am scapat de ea.
Maine tre sa merg cu ea urgent la medic,ca vad ca nu-i de gluma.
Mari simptome nu are,in afara faptului ca la inceput tusea un pic si acum ii curge nasul.
Insa febra nu ne lasa deloc.
Trece doar cit ii dau nurofen,iar aseara nici la asta nu a mai raspuns,a trebuit sa ma risc si sa-i dau jumatate de algocalmin.
Cam asta facem noi zilele astea.

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Ufffffffff....dupa o noapte groaznica,am ajuns la doctor.
Zinnat,Calpol,Rupan,Robitussin......
Plamanul drept e usor atins de nenoprocirea asta...nu e pneumonie,dar.....e naspa!
Numai bine la toata lumea!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Brenda multa sanatate Dianei! Sper sa-i treaca repede!!!


Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Buna fetelor!
Descantec, cata dreptate ai tu. Poate de aceea americanii nu le baga exercitii asa serioase de pe acuma. Oricum, eu o sa-I mai dau exercitii din astea, sa nu uite baiatu prea repede. . .
Brenda, imi pare rau de Diana ca s-a imbolnavit. Sanatate copilei, si refacere cat mai grabnica.
Elliot nu a mai scos editia saptamanala a ziarului familiei. Cred ca o schimba in editie lunara pana la urma . . . A inceput sa se joace de-a scoala cu frati'su, iar pe mine m-au facut D-na Directoare. . .
Ana, ce-I cu tine de nu mai scrii nimik??? Mai baga si tu un exercitiu ceva .
Din Aprilie cred ca vom incepe iara cu lectiile de innot. Elliot mi-a zis ca el nu vrea sa faca innot, ca prefera Baseball (vrea sa joace pentru Padres). Ambitios rau copilul meu. Nu stiu daca sa-l bag in baseball sau nu. Mie una, nu-mi place jocul asta de nici o culoare. Dar nu e pentru mine, e pentru el, asa ca trebuie sa fac cercetari sa vad cum si unde sa-l duc la antrenament. . .

O sapatamana buna si sanatate la toti

Anca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Brenda,imi pare rau ca Diana e bolnava.Insanatosire grabnica fetei !
Sanca,viata asta e o mare curva,care mi-o cam trage cum ii vine mai bine....Scuza-ma de exprimare,sper ca nu te-am socat!O sa imi revin si o sa intru in ritm...in curand!Bantui pe aici...cam ca o stafie....citesc doar si ici-colo mai scriu doua-trei propozitii...
Pana una alta va doresc sa aveti parte de tot binele din lume si multa sanatate!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Ana......s-a intimplat ceva?
Probleme la Constanta?
Sper ca nu e nimic rau....

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti mamicute,

In ciuda vremii urate de afara(dar calduroase,asta e bine),incep sa imi revin incetisor....Noroc cu al meu barbatel,manca-l-ar mama pe el,ca a reusit sa imi mai ridice moralul...
Brenda,ai intuit bine:probleme cu cretinul ala de cumnat...Asta e viata:daca nu coboram putin jos,nu putem sti ce frumos,soare si cald e sus,cat de ozonat e aerul....Ce face Diana?Cum se mai simte?Uite ca ai mei ucigasi de neuroni au terminat cu mucii,insa Luana are un cos sau un furuncul,habar n-am ,pe burtica si o tot creia o pauzasc si o pansez acolo.Vad ca nu coace,insa e destul de tare locsorul si rosu...De durut nu stiu daca o doare,caci cat timp o pansez si o dau cu crema face de zici ca o curat cu drujba si cum terminam cu pansatul topaie ca o caprita.E un picut umflat locsorul .In fine,azi mergem la tanti doctora,sa vedem ce zice si ea.No,va pup pe amandoua si sanatate multa!
Sanca,exercitii...nu mai avem,deocamdata...In curand...Spor la lectii si sa fiti sanatosi!

Mamicute,s aveti o zi buna si cu realizari multe!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ana, imi pare bine ca ti-ai revenit din starea in care ai intrat. Nu ar trebuii sa lasi orice cretin sa te afecteze asa de tare (tu i-ai zis asa, ca altfel nu mi-as permite). Dar nu ma bag cu prea multe sfaturi.
Brenda, ce mai face Diana, i-a trecut raceala?

Cum sa fac, sa am un copil mai organizat si ordonat?
Sambata am muncit de la 8 dimineata la 8 seara, si am reusit sa curat 3 dormitoare (al nostru si 2 al baietilor) si nu era dormitorul meu care mi-a luat majoritatea timpului. . . I-am pus si pe copii la treaba, dar parca aveam mai mult cand erau in curte la joaca. Astazi, e jaf in dormitoarele lor, de nici nu-mi vine sa intru. Si nu m-am infuria asa de mult daca nu mi-as fi tocat o zi intreaga la curatenie… Ma apuca depresia.
Secventa tipica de dimineata de la noi din casa:
Eu in bucatarie, spaland vasele dupa micul dejun, il intreb pe Elliot care se invartea pe langa mine, daca si-a pregatit toate pentru scoala. Da, nu are decat sa se incaltze (asta era la ora 8). Insist totusi si-l intreb daca are toate temele facute si in ghiozdan. A, ca a uitat sa-si faca tema la matematica. Il trimit urgent sa o faca, ca mai are timp pana cand plecam la scoala. La 815 apare iara in bucatarie. Nu si-a facut tema, ca a uitat-o la scoala. Ii fac teorie, dar realizez ca fac spume degeaba. Imi aduce o hartie sa o semnez pentru profesoara lui. Ii scriu pe hartie ca refuz sa semnez ca si-a uitat tema in clasa. (Hartia cu pricina era sa-mi arate ca nu si-a dat temele la timp). La 830 incepe scandalul intre Elliot si frati'su. Elliot insista ca fratele lui ii ascunde hartiile pentru nu stiu ce raport. Matei nu stie nimik. Elliot insista sa I se dea hartiile, pe care nici el nu stie unde le-a pus. Incerc sa-l invat o lectie, si de data asta nu ma duc sa le caut cot la cot cu el. Se face 9 si el nu este nici macar incaltat. Ii spun ca eu am plecat, ies pe usa, si iese si el cu toate dupa el, ghiozdanul facandu-l din mers. O ora a avut sa se pregateasca, si fac pariu ca a lasat acasa ce era mai important.. . .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Sanca,draga....parca l-ai fi descris pe Alexandru.....N-are rost sa dezvolt si eu cu povestiri...ce ne luam campii amandoua de nervi...Exact asa patesc si eu cu Alex:si cu facutul curateniei in dulapul lui ,si cu hainele si cu spalatul si cu temele si cu plecatul dimineata la scoala....cu tot.Oare si noi la fel am facut?
Ma gandesc ca ,crescand,se vor schimba si vor deveni mai ordonati...Poate e doar un vis al meu...
Si tatal lui Alex era un tip zapacit si neordonat,care in luna Iulie,cand afara sunt 40 de grade si praful e cat casa,el venea acasa plin de noroi pe pantofi si pantaloni...Asa ca,daca chestia asta se mosteneste genetic,am pus-o si ce-o sa-mi aud,mai tarziu,de la nevasta lui Alex....vai de capul meu!
Sa fie sanatosi,asta-i important,ca educatie le-om face noi,cu rabdare si tutun!
Spor la lectii si numai bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput