Copii din 1996 (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Ana, in clasele 1-4 copiii nu invata despre semnul numereleor. + si - sint pentru ei operatii si atat. Atunci cand exprima o necunoscuta in functie de cealalta, ei nu judeca cu "semn", ci cu ceea ce stiau din clasa intai: "un termen se afla scazind din suma celalalt termen" sau "scazatorul se afla scazind din descazut restul".


o metoda de rezolvare folosita in clasele 1-4 pt astfel de probleme e si urmatoarea: aduni cele doua expresii si obtii:

a+b+a-b=756+156


copilul stie ca b-b e zero, deci rezulta

2a=912
a=912:2
a=456

inlocuind in una din expresiile initiale:

456+b = 756
b=456-456
b=300 (pe principiul: un termen e egal cu suma minus termenul cunoscut)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Descantec,multam' de raspunsul tau! L-am intrebat pe al meu baiat daca ei rezolva in felul in care i-am aratat eu,exercitiile cu doamna lui invatatoare,in clasa si mi-a raspuns afirmativ.Probabil ca mi-a zis da doar ca sa scape de mine,nu stiu....Culmea este ca alte exercitii,la mate,unele mai grele decat cel pe care l-am scris eu anterior,le rezolva destul de repede,singur si prin metoda care i-am aratat-o si eu...si daca il intreb cum a procedat imi spune si cum si de ce a trecut numarul respectiv dincolo de egal,ca se scimba si semnele si tot asa....imi explica foarte frumos.De aceea sunt confuza,pentru exista niste exercitii banale la care nu ma astept in ruptul capului sa nu le poata rezolva,ei bine tocmai la alea se poticneste....Asta-i!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:


Ana, reconsidera oferta cu Crazy Frog, ca sant si cantece ca lumea (Pinocchio, Dallas, Bailando, si Pump up the Jam) - s-ar putea sa-ti placa. Astazi le-am promis la baieti ca le pun Crazy Frog pana la scoala (3 minute in masina), si am ascultat pana cand am ajuns la servici, adica inca vreo 30 de minute, de una singura .. .
OK, algebra asta o sa ma termine nervos, ca sant mai multe variante de a rezolva exercitiile. Imi place exercitiul pe care l-ai scris. O sa i-l dau lui Elliot in seara asta sa vedem cum il face.
Mai nou, fiiul meu imi trimite teme prin email. Astazi mi-a dat un exercitiu la matematica. Ultima oara cand mi-a mai dat un exercitiu, mi l-a dat aiurea niste inmultiri in milioane, de nu am gasit nici un calculator sa efectueze ce i-a debitat lui mintea. L-am intrebat daca stie raspunsul, si mi-a zis ca nu. L-am rugat ca data viitoare cand imi da teme, sa stie raspunsul corect. Asa ca exercitiul de astazi, o sa-l rezolv, dar o sa-I dau un raspuns aiurea sa vad daca l-a rezolvat si el sau nu.
Sa va povestesc sistem american de educatie si invatamant. Elliot de la anu' (clasa V) schimba scola trece la Middle School (adica numa clasele V-VIII). Noi santem hotarati sa-l bagam in sistemul de invatamant privat. Daca am fi stat cu scoala de stat ar fi mers la Dana. Ieri am primit scrisoare de la Dana School. In scrisoare clar scriau ca studentii lor nu au trecut testele nationale, si nici imbunatatiri nu s-au facut pentru asta. Fapt pentru care am dreptul sa-l inscriu la alta scoala, de pe lista. Lista se poate gasi la scoala copiilor actuala, sau pot suna. Ar fi fost prea convenient sa bage si lista cu scoli in aceasta scrisoare. De ce zic ca e in stil american? Cand scrisoarea asta era in desaga postastului, cei de la Dana School au mers la scoala lui Elliot cu propaganda. Elliot a venit asa de entuziasmat acasa, si mi-a zis ca vrea sa mearga la Dana si sa faca ziaristica (jurnalism). De cate ori am venit eu aici plangand ca lui Elliot nu-I place sa scrie???? E bine, el vrea sa scrie ziarul scolii. Bun, i-am dat voie sa scrie ziarul familiei, editie saptamanala. Evenimente speciale ce s-au intamplat la noi in casa.
M-am intins la vorba. Azi am diaree verbala, pentru ca maine imi iau liber!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria, la fel face si Diana, la cele mai usoare se poticneste!
Eu n-am vrut sa o complic cu semnele, ei la scoala nu fac asa ceva, am incercat sa ii explic dar mi-am dat seama ca nu are rost, nu pricepea. Am facut problema asa cum a spus descantec, dar si asa mi s-a parut complicat...nu stia ca +b-b=0...in clasa nu fac probleme din astea...
Azi am fost multumita si ea la fel...a facut bine toate cele 10 probleme la mate si a primit punctul rosu!

brenda, am admirat si eu petrecerea voastra! Bafta Dianei la concurs!

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii
Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Brenda, mult succes Dianei la concurs, ii tinem pumnii si noi si ii dorim sa se distreze bine (parca nu suna asa bine ca "have fun").

Tuturor, un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Mamici de fetite de 9-10 ani, cum sunt fetele voastre dpdv fizic?
Va intreb asta pt ca Andrada mea s-a dezv. brusc in ultimul timp, se pare ca avem o pubertate precoce. Are 1,50 cm si 40 kg, are par pubian, sinii bine formati.. nu stiu e tare schimbata...
Si ce ma nelinisteste e ca i-au aparut vergeturi pe picioare mai ales pe partea dorsala a genunchilor si a feselor. Asta pe linga faptul ca de vreo 3 luni are o eczematida nesuferita si urita mai ales pe picioare.Iarna asta a schiat mult si ma gindeam ca de-asta, dar dr. a zis ca e de la crestere.

WE placut si succes la scoala.
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Va pup,fetele!
Diana s-a calificat in optimile de finala,insa cind era pe ring pt.sferturi,s-au incurcat de trei ori si copila mea a cedat nervos,drept pt care s-a oprit in mijlocul ringului si a inceput sa plinga.
Noroc ca eram prin preajma si am urlat din toate puterile "Continua!"
Oricum,pasul este urias,pt ca au concurat la o categorie superioara lor(12-15 ani),si s-au luptat cu cei care aveau experienta multa in spate.Nici nu visam sa se califice,cind am vazut ca vor concura cu aia.
Ce sa va mai spun? Plinsetele de rigoare,e prima data cind plinge,nervi,dezamagire,dar pina la urma, am incurajat-o si eu si proful, si pe ea si partener,si totul a fost ok!

Mirela,fata mea are par pubian de pe 7-8 ani,acum e din plin.Au inceput sa-i dea si sanii de vreo 2 luni.Doctorita ei a spus sa nu intram in panica si sa nu ne apucam sa supunem copilul la tot felul de teste inutile si prea complicate pt.ea.In general,copiii sint mai precoce d.p.v.fizic,asa ca nu sint probleme,atita timp cit dezvoltarea decurge normal.

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

'Neata mamicute,

Brenda,felicitari pentru calificarea Dianei!Ce bine ca ai avut prezenta de spirit sa o incurajezi la concurs...Bravo ei ca a reusit si nu s-a dat batuta si bine ca are o mamica curajoasa !Va pup pe amandoua!
Mihaela,cred ca toti fac asa....nu am putut sa gasesc o explicatie la fenomenul asta cu exercitiile...Apropos de exercitii grele,Alex a avut unul in cartea sau revista Campionii(voi ati cumparat-o de la scoala?ati auzit de ea?),ca trebuie s-o lucreze pe toata ca s-o trimita doamna la concurs(sunt aproape toti elevii din clasa inscrisi) si nu stia cum sa-l rezolve.Eu nici atat.Am incercat prin metoda care o stiu eu,cu trecutul termenilor dupa egal...sanchi,nu iesea nimic,un rezultat total diferit ca cel de la sfarsitul cartii.Intr-un final,dupa ce ne-am milogit de Marius sa ne ajute pe amandoi si dupa ce ne-am primit portia de mistouri din partea lui,ne-a spus(de fapt lui Alex,nu mie) sa o rezolve prin segmente.Era asa de simpla problema,ca pur si simplu pe Alex la bufnit rasul si pe mine nervii....Era o banalitate de problema.Si,pe bune,rezultatul era acelasi cu cel din carte de la raspunsuri...Asta e!Recunosc ca in scoala nu prea le-am avut la mate...sper ca Alex sa nu ma mosteneasca.Numai bine tie si la fete si va pup!
Sanca,m-ai "omorat" cu oferta!Sincer,crede-ma,ca sunt satula pana peste cap de broasca nebuna.Deja fac bube pe piele numai cand ma gandesc la ea,dar sa o mai si aud....Brrrr!!!!Hehehehehe,e total fiu-tau cu mailurile...M-am amuzat!Al meu copchil ma suna la servici sa ii rezolv problemele...Chiar azi imi spunea tanti care sta cu Luana,ca Alex al meu,vine de la scoala,mananca si se distreaza cu Luana.Cand vede ca se apropie ora ca Marius sa ajunga acasa,da in trap cu temele si bineinteles ca nu se mai poate concentra la ele,asa ca ma suna pe mine disperat si milog si eu,ca o proasta ce sunt,ii dictez la telefon ce si cum sa faca,sa scap de el si miloaga lui....Tin minte ca eram in sedinta si suna fi-miu intr-o veselie:apeluri e mobil din 30 in 30 de secunde.Eu inchideam,el suna.Intr-un final reusesc sa ma strecor si il sun si ii spun rapid ca sunt in sedinta si ca ii telefonez mai tarziu.Ce crezi ca imi replica:"e si ce?da-o dracu' de sedinta,ca io sunt copilu' tau si am nevoie sa ma ajuti si zi-mi cum fac problema asta".Blocaj total!I-am inchis,bineinteles...ce sa-i mai explic p-orma?...Asta e!Mult succes la scoala copiilor si multa sanatate!
Mirela,eu nu am fata mare ca tine si ca Brenda,adevarate domnisoare...Insa pot sa iti spun ca Brenda are mare dreptate,copilutii din ziua de azi sunt foarte precoce si nu are rost sa te agiti sa mergi la medic,stresezi si copilul si bani cheltuiti....etc,etc,etc...Pot sa iti spun,chit ca nu stiu cat te va ajuta,al meu baiat,care a implinit 10 ani curand,de mai bine de un an are par la sub-brat,a inceput sa ii miroasa transpiratia ca la barbati,uneori picioarele....de par pubian...inca nu am observat nimic...Are deja un pufulet unde o sa ii creasca mustata si in lumina i se vede pufulet si pe barbie...I s-a modificat un picut si conformatia corpului,s-a mai patratit parca,nu mai are o silueta chiar asa finuta,e mai zdravan,mai legat....Cresc si noi imbartanim!
Intr-o zi al meu barbat il certa,ca eu il ajutam sa se incheie la nasturii de la camasa si ii reprosa ca are par la puta si inca sta sa il inchida ma-sa la nasturii camasii.Alex radea ,iar eu contrariata i-am reprosat lui Marius ca nu-i adevarat,ca inca e copil.Marius a inceput sa rada si sa imi spuna:"Ce?!Nu vrei sa accepti ca a crescut?Uita-te la el,ca e aproape cat tine...ditamai flacaul...tu inca il vezi baiatu' mamei,asa-i?!"Am stat si m-am gandit si parca i-as da dreptate!Iti doresc numai bine si bafta la scoala fetei!

Mamicute,hai ca m-am intins la greu si eu am ceva de lucru...Va doresc o saptamana cat mai buna si mai plina de realizari!Sa auzim de bine!




Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Brenda, felicitari fetei, pentru reusita si perseverenta. E bine ca e asa de determinata, si ca pune suflet in ceea ce face. Bravo ei, si sa o vezi in finale cat mai curand.

Fetelor, am avut un week end super. Am fost si la gradina zoologica cu baietii. Elliot cand e obosit si sacait imi plange ca o fata, si mai sa-l iau la pumni, cand sa plecam de la Zoo. Au vrut sa vada Panda, eu am vrut sa vad girafele (trebuie sa pun pozele de la girafe, ca imi place cum sant pe un platou la 2 pasi de tine, fara gard, doar un shantz mic intre tine si ditamai animalu). Cert e ca nu am mai avut timp sa ajungem la children zoo, iar din cauza asta, Elliot mi-a facut o iesire cu lacrimi si tot tacamul, de imi venea sa-l las in cusca leiilor….
Asa ca am luat o mini vacanta, nu am mai lucrat la matematica. In schimb a inceput ziarul familiei, editie saptamanala. De azi (marti), poate ne intram cu lectiile in normal.

O saptamana buna,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Mamicute,

Alex iar are mucii pana la genunchi....Ce ma fac io cu copilul asta,ca nu mai stiu!?Ieri i-a dus la Mc Donalds,toata clasa si au avut o super distractie acolo:au facut jocuri,au dansat,s-a jucat in jucariile d-acolo....Ce mai?!Era fi-miu super incantat si fericit.Bashca jucarica....Si cred a transpirat ca un bandit si pana acasa l-a prins flama....Asa ca dam cu zeama de paracetamol....

Sanca,ce fain ca poti merge la un zoo mare ,plin cu animale....sa ai ce arata copiilor...Aici in Timisoara este un fel de zoo,la care inca nu am indraznit sa merg...Iti dai seama cam cum arata...Are un leu,niste ursi,o vulpe ceva p-acolo....e saracut rau si parca nu-mi vine sa dau o groaza de bani pe transport pana acolo pentru niste animale naparlite....Asa imi doresc sa ii duc si eu pe ai mei copii la un zoo mare,fain...
Spor la scoala si la teme....
Aaaaaa.....Sanca,vroiam sa iti scriu o problema super faina,pe care a facut-o Alex aseara din Campionii,poate vrei sa i-o dai si lui Elliot s-o rezolve,e simpla ,dar mie mi-a placut pentru simplitatea ei:"Suma a trei numere naturale consecutive este 798.Sa se afle cele trei numere".


Mamicute,va doresc numai bine si spor la lectii...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput