Copilasi din 2002 (21)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Dia bine ai venit!Sinzi, poate trebuie sa ai ceva rabdare sa se acomodeze daca a slabit pe bune si nu e de vina cantarul. Nu cred ca trebuie sa iti faci griji.Nina ma bucur ca sunteti bine, si Cristina se descurca atat de bine. Sper ca a fost frumos la serbare.Noi de bine ce ne-am laudat, iar avem ceva probleme. Ieri a facut Liviu febra 38 si il tin pe antitermice. Acum e bine.Sanatate la toata lumea!


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Multumesc de sfaturi!!!!

Lucia multa sanatate lui Liviu!!!

DAvid mananca chiar bine, ca de asta sunt surprinsa ca a slabit...si e ff vioi...deci nu e nici un semn de boala sau moleseala...
O sa mai astept...si o sa il mai cantaresc...hihi...

Nu prea facem multe lucruri...azi a plecat tati in florida, si noi urmeaza sa plecam in curand...
David e fan Thomas, si se uita toata ziua la tv, sau sta la comp tot pe un site cu Thomas ...
Ieri i-am luat si o jucarie mai educativa tare draguta de la V-smile cu litere. DAr thomas primeaza oricum...
Am vazut si un pat Thomas, dar cred ca e cam micut...cred ca e pana in 4-5 ani...si nu stiu daca merita banii doar pt 1-2 ani!!!


Azi am fost iar la biblioteca si era un club de povesti...Un voluntar citea povesti copilasilor, si apoi se juca si canta cu ei...a fost tare frumos...dar mai mult m-am entuziasmat eu, ca David a stat cam retras...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

La multi ani! Este 1 Martie si sincer la noi chiar daca ninge afara este superb.Imi vine sa fug de la servici si sa ma tavalesc in zapada.Noi pana acum am avut noroc deoarece nu a viscolit deloc, nu bate vantul , ninge frumos, nu se topeste zapada ci doar iti face cu ochiul.Oricum dimineata cand l-am dus pe Alexandru la gradinita am mers amandoi deadreptul prin zapada cea mai mare de ziceai ca suntem 2 oameni de zapada cand am ajuns la gradinita.Acolo insa nu prea afost el dumirit de ce fetele ii dau lui martisoare ( in Moldova asyta e obiceiul de 1 Martie -se dau martisoare barbatilor) si mai ales de ce numai lui ( se pare ca afost preferat cam de toate fetitele din grupa).Acum insa am sa-mi cer scuze ca nu am mai fost de mult pe aici dar am avut 2 luni tare incarcate si doar am citit discret in masura timpului liber.Am avut mare noroc ca nu am mai avut parte de raceli ci doar ne curge nasul .La gradinita totul pare sa mearga spre bine doar ca nu mai vrea deloc sa spuna vreo poezie sau cantecel de care pare ca s-a plictisit si acum jocul lui preferat este sa citeasca cuvinte , sa faca cuvinte cu diferite sunete si sa le imparta in silabe.Cu scrisul nu am evoluat prea mult dar am descoperit ca ii place sa faca acele desene unind punctisoare in ordinea cifrelor si atunci ne axam pe asta ca sa invete odata si odata sa tina cum trebuie un creion in mana.
Sanzi- tie iti transmit acum mult succes in noua tara si adaptare cat mai usoara lui David.Eu sa stii ca sunt patita cu faza de slabit pentru ca in toate concediile noastre Alexandru a slabit,deoarece schimbarile la el se pare ca nu sunt favorabile la partea de mancare.
Nina -multa sanatate si voua sper sa aveti numai reusite de acum in colo.
Elena felicitari de reusita dar la noi se pare ca nu va merge nimic pentru a reusi sa-l dezvat de dormitul cu mine.Acum incepem sa schitam mobilierul pentru camera lui si sa vedem daca acesta va avea vreun efect.
Numai bine la toata lumea, o primvara fara probleme si numai reusite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Dia si Caroline, bine ati venit in clubul nostru !
Mami, sa-ti traiasca printesele, frumoasele !
Am sa va trec si pe voi, pe lista. Ca pagina web cu poze, vrei sa scriu link-ul de la semnatura ta ?
Ce face Caroline, merge la gradi ? Vorbeste romaneste si frantuzeste ?
Povesteste-ne cate ceva despre ea !
Lucia, uite ca si eu, tocmai ce o laudam pe Cristina, ca acum sa fie cu nasucul incarcat si glicemii mai ridicate, din nou. Una calda, una rece....tot asa mergem.
Cred ca este vechea raceala, deoarece s-au ingrosat mucozitatile. Temperatura sa nu faca !
Sanatate si pupici lui Liviu !
Sinzi, dar se vede pe David ca a slabit ? La Cristina imediat se vede o scadere in greutate sau o crestere.
Nici ei nu ii sunt favorabile schimbarile, cand este vorba de mancare, cum scrie si Irina despre Alex.
Bine ati revenit, Irina ! Ce frumos povestesti tu despre zapada ! Si noua ne place, dar era bine sa fi fost in luna ianuarie, nu martie. Acum asteptam sa inmugureasca pomii si sa apara iarba cu verdele ei crud.
Cristina s-a mirat ca a venit deja primavara, cand a auzit de ghiocei si martisoare, cand afara este totul alb.
Unde il putem vedea si noi pe Alex, cel atat de iubit de fete ?
Criss, Cristina a dus martisoare si ghiocei la educatoare, ingrijitoare si directoare. Ingrijitoarea si directoarea au fost tare incantate de gestul Cristinei, fiind unguroaice, caci ungurii nu au obiceiul nostru de 1 martie.
La carnaval a fost frumos. Dupa ce au cantat la un loc si ungureste si romaneste, fiecare grupa a mers in sala ei, unde a inceput adevarata distractie. Diverse jocuri la care am participat si noi, parintii, spre marele amuzament al copiiilor, dar si al nostru, al celor mari.
La Cristina in grupa au fost 3 Scufite Rosii, tare dragalase caci sunt cele mai mici fetite din grupa. Cand voi avea poze, am sa va anunt.
Raluca, de unde o stie pe Odette, Ilinca ? Din desene ?
Va fi toata numai puf, Ilinca. Te gandesti deja la costumatie ?
Anul asta nu ati avut carnaval ?
Cristina vazand baghete cu luminite, anul viitor vrea sa fie o buna. Stiind cum stau lucrurile, ne vom pregati din timp, anul viitor.
Sanatate si pupici, tuturor !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68472" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna fetelor,

Cum in prima postare am fost foarte zgircita la vorba , revin cu citeva povesti despre noi.

Deci, cum ati putut vedea sunt o mamica de doua printisoare de 2002 si 2004. Caroline , prima printesa a lui mama s-a nascut in Franta de ziua Frantei! Ca o paranteza, anul asta de revelion cind am iesit sa vedem artificiile ne-a intrebat "Mama, de ce pocnesc asa, ca nu e ziua mea??"



Noi suntem amindoi la studii aici asa ca nu intentionam sa raminem definitiv.
In tara suntem de citiva ani cu intreruperi tot in concedii de studii respectiv concediu pentru ingrijire copil (eu).
La 2 ani si 2 luni am plecat in tara si am stat 9 luni (din oct 2004 pina in iunie 2005. Sotul a reinceput serviciul (un an scolar). Am dus-o la cresa in Romania desi eu stateam acasa, dar vroiam sa se intergreze in colectivitate iar eu sa pot sta doar cu cea mica acasa si sa reusesc sa lucrez la teza.
Cind am plecat spre Romania abia incepuse sa vorbeasca cite ceva doua cuvinte in fr unul in romaneste.
La cresa si-a dat drumul la vorba. Bineinteles in romaneste, nu mai vroia sa imi raspunda nimic in franceza.
Am revenit aici in iunie, iar in 1 septembrie a inceput gradinita.
A fost destul de dificil pentru ea, la inceput plingea ca nu ii place, ca ii place la gradinita dar nu aici ci in Romania!! Cind venea de la gradinita si o intrebam ceva in franceza imi raspundea suparata: "nu mai vorbi in franceza "

Iar acum nu ne mai vorbeste in romaneste!! Vine acasa de la gradinita si cu sora-sa vorbeste numai in franceza , o intreb ceva pe romaneste ne raspunde in franceza! E, bineintes ca stie si romaneste , vorbeste si romana dar prefera sa vorbeasca in limba care o aude afara.
O prietena romanca cu sot francez mi-a spus ca fiica-sa la 4 ani jumatate ii spune sa nu ii mai vorbeasca in romaneste pe strada! Fetele care suteti in strainatate ca sa vedeti ce o sa patiti cu copii mai un pic! O sa le fie jena sa fie altfel decit ceilalti!

In octombrie plecam cred definitiv spre casa (probabil mai venim verile cit suntem in vacante). Alta gradinita, alta limba. Noroc ca sunt mici si se vor acomoda repede desi cred ca nu le e usor nici lor.
Sper sa reuseasca sa nu uite limba , noi o sa facem tot posibilul. Si mi-ar placea tare mult sa nu vorbeasca cu accent ca si maica-sa



Am pus poze noi in album de la aniversarea Stephaniei de ieri.

Va

Dia

Printesele lu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

Buna,

mamici de pitici, va cer si eu ajutorul, caut o bona (de incredere, care sa mai fi avut grija de copii, eventual o bona pe care ati avut-o voi si care a fost ok) sau o cresa particulara (unde sa fie conditii bune si sa fie aproape de noi, adica sector 4 sau 3) pentru moatza mea si nu stiu pe cine sa mai intreb, ma gandesc ca puii vostri sint mari si ati trecut prin multe, va rog, daca ma puteti ajuta cu sfaturi, informatii, astept mailuri pe adresa nicoleta@gmail.com
va multumesc din suflet si sper ca nu am deranjat cu mesajul meu!


Nicole & Andreea Alexandra (26.07.2004)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni
Andreea de la 4 luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40285" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nina, cand vedem si noi poze cu Scufita Rosie??? Cand povestiti de gradi imi e tare dor de copilasii mei de la gradi!!!
David nu vrea deloc sa mai mearga la gradinita, imi spune cu hotarare ca el nu mai merge niciodata!!!

Si, da, se vede destul de bine ca a slabit al meu copil...e ca un batz!!! Cred ca s-a si inaltat un pic ca parca i-au ramas pantalonii cam mici...desi ii cad mereu!!!

Dia, eu sper ca David sa nu uite limba...pe care acum eu cred ca o vb destul de bine...Oricum noi vom vorbi mereu cu el in ro...indiferent de parerea lui

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

o primavara minunata alaturi de copilasi!
noi suntem la bunici si ne bucuram din plin de zapada. Azi am facut un om de zapada impreuna cu Mariuca.A fost atat de incantata pentru ca a fost pentru prima data.Pana acum doar la tv si in poze a vazut.La Constanta nu am avut ocazia.A fost foarte racita dar acum e mai bine.Cand ajungem acasa o sa va aratam si poze cu omuletul de zapada.
va pup!


Mariuca,februarie 2006
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Dia, pare tare greu cu limba pt. copilasii ce vorbesc o limba acasa si alta in afara ei. Noroc, ca atata timp cat sunt mici ei se adapteaza mai usor situatiei.
Tare frumusele sunt printesele tale ! Stephanie parca seamana cu verisorul ei, David(al Mirei), nu ?
La multi ani, Stepfanie !
Sa cresti sanatoasa si voioasa, alaturi de Caroline si mandrii tai parinti !
rain, te-as fi ajutat, dar nu sunt din Bucuresti ! Poate ca ar trebui sa incerci la forumul de discutiiwww.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=14" target="_blank">Scoli, gradinite, crese, bone..., unde ai mai multe sanse sa ti se raspunda. Bafta sa gasesti ceea ce cauti, pana la urma !
Sinzi, inca n-am terminat filmul din aparat, de aceea voi mai intarzia cu pozele. Nici pe cele de la ziua Cristinei nu le-am developat, inca.
Eu cred ca mutarea asta peste ocean l-a facut sa slabeasca un pic, caci daca se inalta, trebuia sa-si mentina greutatea, ba chiar sa si-o mareasca un picut.
Zice ca nu mai merge la gradi, de bine ce ii e acasa cu tine sau de ciuda ca nu este aceeasi gradinita pe care a lasat-o el in urma ?
Probabil ca abia acum incepe sa simta schimbarea ce s-a produs, dragul de el.
Cristina, ce ma bucur pt. Mariuca ca a dat peste multa zapada si ca a facut cunostinta cu un om de zapada ! Da' unde sunteti voi, la bunici ?
Fetelor, Caprioara a deschis un nou subiect despre copilasii nascuti in 2002, la forumul de discutii, www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=38" target="_blank">In floarea copilariei (4-12 ani). Eu am crezut ca moderatorii ne vor muta acolo, cand va fi cazul. Nu stiu cum trebuie procedat, am sa intreb din nou un moderator, caci vad ca nu s-a rezolvat problema cu 2 subiecte identice in 2 forumuri diferite.
Un weekend cat mai frumos, tuturor !
Noi o vom sarbatori pe mama(), caci ieri a fost ziua ei.
Pe cuarnd !





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68472" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56032" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:


Lucia - ii doresc lui Liviu sa se faca bine cat mai repede
Sinzi ana - cat as dorii sa se organizeze si la noi astfel de activitati placute pentru copii
Irina - am si eu aceeasi problema cu Ana, nu prea povesteste ce se intampla la camin iar in cea ce priveste poeziile o conving cu greu sa le repete acasa
Anina - se pare ca v-ati distrat pe cinste la carnaval
Dia - cred ca a fost destul de dificil pentru Caroline.
Am vazut pozele cu printesele tale..fff frumoase
La multi ani ! piticei
Crig72 - astept fotografiile de la primul om de zapada
Un weekend placut!


Mergi la inceput