Masina de spalat vase

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Nadyana, eu am masina de spalat vase de vreo 4 ani; o folosesc mai mult in weekend sau cand am musafiri (nu prea mancam pe acasa) dar iti pot spune ca sunt multumita de ea (asa de multumita ca i-am cumparat si mamei).
mie 1 kg de detergent (aprox. 16 RON) imi ajunge cam 2-3 luni.
eu am modelul mare, de 60 cm, dar asa cum spunea si Pegasis conteaza mult ce vase pui si cum le asezi.
cat despre consumul de apa si de curent, depinde f mult de masina (clasa) si de programul selectat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by Miramar

Am si eu o intrebare - masina de spalat vase functioneaza cu apa rece sau cu apa caldaa? Sau cu amandoua - trebuie sa fac am trasa atat apa calda cat si rece?
Rece din cite stiu eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

rece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Multumesc.

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Clyo,draga mea,spune-mi te rog,tr.neaparat sa umplu masina la capacitatea ei maxima de fiecare data?Ce fel de detergent folosesti?Doar detergent sau ii pui si sare de dedurizare?Tu ce ma sfatuiesti?e care sa iau?de 60 sau de 45 cm?Ar cam trebui sa fac comanda de mobila la bucatarie si tr sa ma hotarasc daca pun dulap sau le spun sa lase loc liber pt. masina.Ai mei nu sunt inca deacord,dar..am sa vad pana la urma poate ii conving.
Va rog pe voi cele care va pricepeti sa va uitati putin aici http://www.elanko.ro/products.php?path=1;3&_t=masini%20de%20spalat%20vase la masinile Beko si sa-mi spuneti daca as putea opta pt. una din acest fel.Sa va uitati putin si la clasa si la programe,ca eu degeaba ma uit ca nu inteleg prea multe..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sincer sotului meu ii plac masinile bengoase si nu am putut sa-l opresc sa nu cumpere una dar pt asta si-a cumparat ca bonus si o masina de spalat vase ceea mai tare,(acum nu stiu asa era considerata cand am cumparat-o noi un Siemens care sunt impreuna cu bosch) nu se aude zgomotul ,spala excelent,si plus are si energy saving ,sotul meu e tare fericit cu alegerea facuta !
Se lauda mereu cand il sun ca spala vasele.........saracu apasa pe buton numai ,ce efort mare face!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Nadyana, ce sa-ti zic?
io am de 60 si sunt multumita de ea ca-mi incap si oale, tigai....
mama are de 45; si aia e ok.
atunci cand mi-am luat masina, diferenta de pret intre cele 2 era f mica, de aceea am optat pt cea mare.
nu inteleg ce vrei sa spui cu:
tr.neaparat sa umplu masina la capacitatea ei maxima de fiecare data
ii poti da drumul si cu 3 pahare daca vrei.
eu folosesc Calgonit si Somat; sarea de dedurizare trebuie folosita la fiecare ciclu de spalare, citeste cu atentie manualul, 1 kg de sare ar trebui sa-ti ajunga pt 50 de spalari (asa e la masina mea).
in plus, mai ai nevoie de solutie de clatire.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

quote:
Originally posted by dariaevelin


Noi avem Bosch de 45 cm,e extrem de silentioasa(ii dam drumul,de regula seara tarziu 11-12). Abia daca o aud eu,in bucatarie,nici nu cred ca se pune problema s-o auda vecinii.
Are avantajul ca partea de sus,se [poate detaja si se poate baga sub mobila(nu e model incastrabil).Va arat aiuci o poza a masinii noastre,poate intelegeti mai bine ce vreau sa spu. La noi n-a fost nevoie sa detasam partea de sus(acel "capac" de cam 7 cm,special conceput pt detasare la nevoie)pt ca spatiul(inaltimea blatului mobilei) permitea ca masina sa intre fara probleme. Noi stiam de cand am comandat mobila ca vrem masina. Asa ca...am lasat loc pt ea.
Apoi...ca detergent folosim pastile 3In1 de la Somat sau Calgonit. Impreuna cu ele punem si sare de dedurizare(esentiala pt nematifiere) si solutie de clatire.
Nu avem program special pt oale si tavi(cel de 70 g la bosch),dar il avem pe cel de 65g(sincer,nu cred ca diferenta de 5 g poate sa faca maree lucru).Am bagat si tavi,am bagat si oale,am bagat si gratarul de la aragaz.Nu pot spune ca a facut minuni,sa curete pana si smaltuldar le-a spalat totusi bine.In unele cazuri,daca mni se pareau insuficient lustruite,le mai lasam si al tura urmatoare.Si ieseau curate bec!

Daria si tigrutul vesel, Brien

Poze frumoase cu noi
filmulete dragute

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.



nadyana, eu am modelul asta (ma rog, mai mare, de 60 cm); era singurul model acum 4-5 ani.


Daria, mai ai manualul de la masina?
mamei mele nu-i mai ia detergentul si nu mai gasesc cartea; stiu ca in carte scria ce trebuie sa faci cand se intampla asa.
te poti uita, te rog?

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

si sotul meu e tare multumit cand spala vase, adica le aseazain masina, pune detergent si le da drumul
masina nu e musai sa o umpli, depinde de tine, dar nici sa o pui jumate nu merita pentru cheltuieli.
o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Merci mult,Clyo!Deocamdata nu mai am intrebari,dar sunt sigura ca o sa mai am nelamuriri.Nu pot sa spun ca acum stiu multe despre masinile de spalat vase,dar macar am inteles ca se merita investitia.
Totusi,rog fetele care au masini de spalat vase Beko sa-mi spuna si mie cateva pareri despre ele.Sunt multumite sau nu?Pt.ca eu paca mi-as lua o masina de spalat Beko.

Mergi la inceput