Masina de spalat vase

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alibebe spune:

Ufffffffffffffffff,tare mult as cumpara-o,dar nu mai am loc in bucatarie! Insa o sfatuiesc pe sora mea sa-si cumpere ca are o bucatarie mareeeeeeeeeee! Si cum prietenii mei din casa sunt:robotul,mas. de spalat rufe,aspiratorul...oftez dupa altul:mas. de spalat vase Poate in alta casa........in viitorul apropiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

fetelor,noi avem masina de spalat vase ,din februarie.Vreau sa va spun ca e de un real ajutor.Departe de a fi un moft. Daca-i pana acolo si masina de haine, aspiratorul, mixerul etc sunt mofturi pentru cei care gandesc asa.
Noi avem Bosch de 45 cm,e extrem de silentioasa(ii dam drumul,de regula seara tarziu 11-12). Abia daca o aud eu,in bucatarie,nici nu cred ca se pune problema s-o auda vecinii.
Are avantajul ca partea de sus,se [poate detaja si se poate baga sub mobila(nu e model incastrabil).Va arat aiuci o poza a masinii noastre,poate intelegeti mai bine ce vreau sa spu. La noi n-a fost nevoie sa detasam partea de sus(acel "capac" de cam 7 cm,special conceput pt detasare la nevoie)pt ca spatiul(inaltimea blatului mobilei) permitea ca masina sa intre fara probleme. Noi stiam de cand am comandat mobila ca vrem masina. Asa ca...am lasat loc pt ea.
Apoi...ca detergent folosim pastile 3In1 de la Somat sau Calgonit. Impreuna cu ele punem si sare de dedurizare(esentiala pt nematifiere) si solutie de clatire.
Nu avem program special pt oale si tavi(cel de 70 g la bosch),dar il avem pe cel de 65g(sincer,nu cred ca diferenta de 5 g poate sa faca maree lucru).Am bagat si tavi,am bagat si oale,am bagat si gratarul de la aragaz.Nu pot spune ca a facut minuni,sa curete pana si smaltuldar le-a spalat totusi bine.In unele cazuri,daca mni se pareau insuficient lustruite,le mai lasam si al tura urmatoare.Si ieseau curate bec!

Poze frumoase cu noi
filmulete dragute

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Cam aveti dreptate, multi considera masina de spalat vase moft.
Si eu ma pot bucura de un sot, care nu pune masina pe primul loc. Chiar mi-a luat masina de spalat vase foarte scumpa. eu nu dadeam atatia bani pe ea, dar el s-a gandit la mai multe cand a luat-o ( clasa A, la toate; incarcare la jumate; program special pt. vase foarte murdare). mai multe va spun dupa ce spal cu ea prima data, sa ne vina numai mobila si sa ne putem muta in ap. nostru.

Gio si Marco (6 ian. 2006)
maimuta mea, poze Marco, filmulete Marco (1),www.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(2),
nunta noastra , Antalya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Giova, eu sunt foarte interesata de masinile care spala cratiti si tavi. Dupa ce o incerci prima data, sa ne spui cum le-a spalat! Sa-mi dai, te rog, un PM sa-mi spui marca masinii (daca nu se poate spune pe forum).
Inca nu m-am hotarat ce marca de masina sa-mi cumpar si astept, totodata, Sarbatorile de iarna, poate apar promotii...

La incarcarea pe jumatate se face economie mare de detergent si energie? Masina la care ma gandesc acum (90%) sa o cumpar nu are program pe jumatate. De apa nu este problema ca o am din fantana...

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

daca cumperi masina de spalat vase, nu te uita musai dupa firma, ca nu intotdeaauna isi merita banii, ba chiar platesti firma, cauta sa fie clasa energetica A, la spalat A, la uscat tot A si la clatit vase A.Nu te indeparta foarte mult de A, ca la C, D , E, DAI O GRAMADA DE BANI PE CURENT SI NU SPALA, CLATESTE SAU USUCA ,BINE
Cauta cu program scurt, cu temperatura reglabila, si profita de oferte daca poti.
Multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami spune:

eu am masina de spalat vase de cativa ani buni, e Indesit si folosesc toate produsele de la "SOMAT" care sunt cele mai rezonabile pret/calitate. Am incercat multe produse ptr masina de spalat vase si am ajuns la concluzia ca marca asta chiar e buna. In ceea ce priveste masina de spalat e minunatie la casa omului . Seara dupa ce terminam de papat bag vasele acolo si basta... fetelor de ce va stresati ca i-ati deranja pe vecini ca nu face zgomot incat sa nu doarma omul. Ptr o spalare buna a vaselor trebuie sa curatati din cand in cand filtrul de reciclare a apei ca se strange mizerie acolo si apoi la urmatoarea spalare, ti-o arunca pe vase. Asta-i tot
noi o folosim zilnic si cu 2.5 kg de detergent ~ 30 ron , folosesc mai bine de 3 luni

Rares & Denisa , puiutii mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Dragele mele,si pe mine ma intereseaza subiectul asta legat de masinile de spalat vase.Asta nu pt.ca as avea nu stiu cate vase de spalat sau ca nu am timp sa le spal,dar intentionam sa prelungim mobila din bucatarie cu inca un corp si ma gandeam sa punem si o masina de spalat vase,chiar daca sunt singura din casa care vrea o masina de vase.Parintii mei nici nu vor sa auda,ne ciondanim pe subiectul asta de anul trecut cand am facut mobila de bucatarie.Atunci nu aveam spatiu,dar acum vrem sa inchidem balconul din fata bucatariei care arata ca o terasa mica si prelungesc mobila acolo.Acum am avea spatiu,dar inca la noi in Romania sunt considerate o extravaganta sau un moft acest tip de masiniAcum,nici eu nu stiu ce sa mai cred,poate este un moft,avand in vedere ca noi suntem doar persoane si nu mincam non stop astfel incat sa murarim o multime de vase.ar,m-am gandit eu ca daca tot este sa fac inca un corp de dulap,in loc sa dau banii pe sertare in cei 60 cm pot pune masina de vase si restul spatiului sa fac niste sertare sau un dulap.Si pe deasupra sa pun tot blat pe care sa pun tv.sau niste flori.
Acum,vreau sa va intreb si pe voi cele care aveti masini de spalat vase cateva lucruri care nu-mi sunt f clare.Am vazut ca sunt masini si de 12 seturi si de 10 seturi.Dar eu fetelor nu strang atitea vase de spalat nici intr-o luna.Se pot incarca doar la jum. din capacitatea lor?De care masina tr sa iau?Din alea de 60 cm sau de 45?Ca am vazut ca pretul este cam acelasi.Eu am vazut masinile de spalat de la Beko cae mi-au placut si cum arata si la pret.Le puteti vedea aici http://www.elanko.ro/products.php?path=1;3&_t=masini%20de%20spalat%20vase dar vad ca au clasa de uscare B.Asta ce inseamna?Ca nu usuca bine vasele?Nu ca sunt pretentioasa sa-mi luceasca vasele,dar aca tot tr sa iau ceva,macar sa stiu ca iau ceva bun,ar nici nu vreau si nu-mi pot permite(nici nu cred ca merita)sa-mi iau o masina de vase de 20 si ceva de mil.
Alta intrebare ar fi daca consula multa apa si energie.Pt.ca, chiar m-am speriat ca am fost la o prietena care are masina de spalat vase in bucatarie si al carei sot mi-a spus ca nu o foloseste deloc pt. ca consuma f multa apa si curent
In legatura cu detergentul,cam cat dati pe luna pe detergentul de vase,daca,sa zicem folositi aproape zilnic masina?Si de unde il luati?
Apropo,sunt printre voi care folosesc masina de vase zilnic?
Imi cer scuze aca intrebarile mele sunt postesti,dar chiar nu ma pricep deloc la masini de vasesi de asta si inteleg greu ce-i cu ele.
Intr-un cuvant..este sau nu un moft pt. o am.normala care manica normal si care nu da petreceri decat maxim oata sau de 2 ori pe an?Se merita investitia?
Si..mai este ceva:am vazut ca sunt doar anumite masini incorporabile in mobila,dar sunt f scumpeAdica eu daca imi iau una neincorporabila,aca ne mutam si-mi fac alta mobila si vreau sa o incorporez,nu am sa pot?
e care masina tr. sa iau?e 60 sau de 45 cm?
Offffffff..Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Si..ar mai fi ceva fetelor dragi.Daca e incorporabila,tr sa o incorporez neaparat?Si va rog sa-mi spuneti si niste preturi.Mi se pare ca cele de la Beko ar fi cele mai accesibile ca pret?ar raportul pret-calitate?Cele de la Franke cam cat sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by nadyana

Acum,vreau sa va intreb si pe voi cele care aveti masini de spalat vase cateva lucruri care nu-mi sunt f clare.
Eu am masina de spalat vase de 2 ani, asa ca-mi dau si eu cu parerea .

quote:
Am vazut ca sunt masini si de 12 seturi si de 10 seturi.Dar eu fetelor nu strang atitea vase de spalat nici intr-o luna.Se pot incarca doar la jum. din capacitatea lor?De care masina tr sa iau?Din alea de 60 cm sau de 45?
Eu am de 45 cm latime, in care intra (conform specificatiei producatorului) 9 seturi -- ei bine nu intra . Daca urmezi instructiunile si le asezi cum iti sugereaza ei in cartea masinii, te descurci pina la un punct - mai precis pina la oale de dimensiuni mai mari (sa zicem de la 6 l in sus). Eu intii le pun p'astea si dupa vad ce mai intra pe linga. Tot ca o parere personala, masinile de 60 cm sint mai bune din punctul de vedere al economiei de apa si curent, dar daca familia voastra are numai 2 membri nu cred ca e ceea ce va trebuie.

quote:
Eu am vazut masinile de spalat de la Beko cae mi-au placut si cum arata si la pret.Le puteti vedea aici http://www.elanko.ro/products.php?path=1;3&_t=masini%20de%20spalat%20vase dar vad ca au clasa de uscare B.Asta ce inseamna?Ca nu usuca bine vasele?
Clasa B inseamna ca masina consuma mai multa energie electrica pt uscarea vaselor.

quote:
Alta intrebare ar fi daca consuma multa apa si energie.
O masina de spalat (vase sau rufe) foloseste energie in functie de temperatura la care o setezi sa spele. Adica cit de mult se incalzeste rezistenta masinii pentru a incalzi apa cu care spala. In medie o masina de spalat vase consuma 0,7-,8 kWh/24h si cam 14-15 l/ciclu de spalare. Acum gindeste-te cam cita apa consumi tu cind speli la chiuveta.

quote:
In legatura cu detergentul,cam cat dati pe luna pe detergentul de vase,daca,sa zicem folositi aproape zilnic masina?Si de unde il luati?
Masina merge de 4-5 ori pe saptamina, folosesc pastile 3 in 1 de la Calgonit si o cutie de 32 de pastile costa vreo 350.000 lei la Cora.

quote:
am vazut ca sunt doar anumite masini incorporabile in mobila,dar sunt f scumpeAdica eu daca imi iau una neincorporabila,aca ne mutam si-mi fac alta mobila si vreau sa o incorporez,nu am sa pot?
Teoretic ar trebui sa poti scoate capacul masinii (fara sa pierzi garantia) si sa o poti incorpora unde vrei tu. Dar ar trebui sa intrebi si la magazin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Am si eu o intrebare - masina de spalat vase functioneaza cu apa rece sau cu apa caldaa? Sau cu amandoua - trebuie sa fac am trasa atat apa calda cat si rece?

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput