Masina de spalat vase

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

buna !

si eu de un an am un beko , dar mie nu mi se pare ca le spala super, adica oale, cratiti .
daca nu bag pastile somat si pun detergent ( ca e mai ieftin) atunci calitatea spalarii lasa de dorit, ma rog poate bag eu prea multe , am de 12 persoane, dar cateodata nici farfuriile n mi le clateste bine...
eu am citit ca detergentii de vase contin fosfati, de aceea am pretentii si la clatire.

ce nu stiu eu , poate ma ajuta cineva , cum mai dau odata un ciclu de clatire a vaselor, masina are ecran cu 5 programe standard stabilite si ma gandesc cum pot jongla intr un fel sa i dau clatire, am tot citit instructiunile dar...

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Salutare!
Si eu vreau sa-mi iau o masina de spalat vase,cam pana in 14 milioane,acuma studiez piata ca vreau sa cumpar ceva bun,daca tot fac investitia asta.Poate nu sunt foarte multi bani,pentru o masina buna,dar sper ca exista ceva ok la banii astia.
Adica sa le spele calumea.Sa spele si farfuriile cu mancare uscata si cratitele.Bine,dupa ce am indepartat resturile de mnacare,normal.
Am gasit o oferta la Domo,o masina de spalat Haier.Nu am auzit de aceasta firma,dar ceea ce scrie despre ea,despre functiile ei mi se pare super ok.
Aceasta e masina:http://www.domo.ro/Electrocasnice/Masini_de_spalat_vase/Masini_de_spalat_vase/Haier/Masina_de_spalat_vase_Haier_DW12-PFE2

Voi ce-mi recomnadati???


Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegriacasa spune:

sora mea are aceasta masina haier, am fost si eu curioasa daca spala mai bine ca a mea, am stat cam 3 zile la ea si am vazut , pot sa spun ca pun semnul egal intre beko si haier la calitatea spalarii, dar ce mi a placut la a ei ca ea mai poate jongla cu programele, sunt mai flexibile, pe cand la a mea nu pot am 5 progr. batute in cuie si atit , asta ma cam enerveaza, ma bate gandul ca atunci cand ma mut la casa sa mi iau alta si pe asta beko sa o las la aprtament, aici vom sta pe timp de iarna asa ca o fac miere.
in rest pot sa ti spun ca e bunicica. la fel de mare, incapatoare poti baga oale care nu ti le spala bine pe dinauntru, cratiti, si cam tot ce vrei , eu iti spun de cea de 12 persoane, si are la clatire clasa A, a mea are cls B,
bafta!!
p. s.
daca ar fi ca miine sa mi iau alta nu as sti ce sa iau, ca sa mi cumpar de la o firma teapana sunt sceptica la spalatul oalelor pe dinauntru, daca as fi inventator as inventa o masina de spalat cu perii mari cum sunt la spalatoriile de autoturisme asa ca... toate masinile au cam aceleasi functiuni si merg pe aceleasi principii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Offf,grea alegere...Deci nici Haier nu e asa de buna.Mi s-a parut ok ca pret.
Acum ma mai documentez.
Haideti fetelor care sunteti multumite,spuneti-ne ce model aveti si cat a costat???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Offf,grea alegere...Deci nici Haier nu e asa de buna.Mi s-a parut ok ca pret.
Acum ma mai documentez.
Haideti fetelor care sunteti multumite,spuneti-ne ce model aveti si cat a costat???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)




Nu stau acum sa citesc 20 de pagini ale acestui topic, de asemenea nu stiu daca am mai scris la acest subiect, ins aeu am bosch, nu stiu ce model,. daca vrei, ma uit si iti spun.
am luat-o in ianuarie 2008 si sunt extrem de multumita de ea.
Imi spala in fiecare zi, incape in ea muulte farfurii, cratiti mari si mici (este de 12 seturi). Am dat pe ea 17 mil pt ca e din inox dar acelasi model, alb sau incorporabil este cam cat vrei tu 13-14 mil.
Uneori, extrem de rar, nu imi spala bine cate vreo cratita(mai ramane cate ceva lipit) dar o spal eu repede, se ia usor pt ca este inmuiata deja, si nu am deranjeaja asa tare.
In rest, pe mine ma ajuta enorm, inainte stateam cate 1 ora seara sa spal vasele.
Plus ca depozitez vasele murdare direct in masina si astfel am tot timpul chiuveta libera (in ea imi racesc repede laptele copiilor, mancarea, spal fructe, legume etc).
Daca mai vrei sa stii ceva , intreaba-ma.
A, si are vreo 4-5 programe, eu folosesc de obicei unul lung de 1 ora si ceva, uneori cand am vase mai putin pretentioase il pun pe cel de jumatate de ora.
mai are ca optiune programarea pt a incepe spalarea peste cate ore vrei tu, insa eu nu am folosit-o niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Eu am Siemens, de 9 seturi(una de 12 nu-mi incapea), la inceput am fost reticenta, credeam ca nu-mi incap toate vasele dar incap toate farfuriile si tot ce se murdareste peste zi(suntem 4 persoane). Sunt chiar zile in care o pun in functiune la 2 zile.Eu zic sa va orientati si dupa cati membri sunteti, cate vase murdariti intr-o zi,asta de 9 seturi are si consumul mai mic de apa si curent.

Spala foarte bine, la fel le si usuca foarte bine, eu sunt foarte multumita de ea si acum chiar ca nu mai regret ca n-am luat-o mai mare pentru ca de multe ori ar fi mers poate pe jumatate umpluta, ca nici nu poti astepta nu stiu cate zile pana se umple..
Consumul de apa este de 13l la asta de 9 seturi fata de 16-17l la cea de 12 seturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Acuma am o problema mareee de tot.Nu am unde sa pun masina.Blatul este pus prea jos,si daca as scoate un corp nu ar incapea nicicum.Deci cea de 80 cm inaltime nu incape.Numai daca nu iau una micuta,de 4 seturi,dar nu cred ca se merita sa dau atatia bani.
Off...nu stiu cum sa fac....

Oricum,multumesc de raspunsuri!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Pana la urma am gasit un electrolux de 6 seturi,aceasta este
http://www.neomax.ro/Electrolux_ESF_2440_6_seturi_energie_spalare_A_A_apa_7l_Masini_de_spalat_vase-p11640s405.html

Are cineva???Cum spala??Merita??

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

ramonella, mai bine mai pui 3 milioane si iti iei una ...adevarata, asta zici ca e de jucarie, si eu caut acum o masina de spalat vase, mi-am comandat mobila de bucatarie si o sa fie masina incastrabila, am citit pe forumul softpedia muuulte pagini despre acest subiect al msinilor de spalat vase si optez pt una de 12 seturi, in asta incap si oale si vase mai mari, plus ca la o familie mai mare esti sigur ca ai ce vase pune in ea. acuma vezi si tu, nu poti lua un acare nu e incastrabila, si sa o pui pe langa mobila, sau nu mai e loc nici asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Si eu zic ca asta este prea mica si nu prea incap multe vase si este destul de scumpa pentru ce ofera.
Dar nu inteleg de ce zici ca nu-ti incape(ca si inaltime) una normala
nu e mobila standard? Stiu ca toate dulapurile au 80cm inaltime, iar masina chiar daca are 83cm i se poate da capacul de deasupra jos si i se mai regleaza piciorusele, noi asa am facut ca sa incapa sub blat.

Mergi la inceput