Masina de spalat vase

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Si eu am nevoie de un sfat. Vreau masina de spalat vase insa...am deja mobila de bucatarie cumparata. Loc pentru masina ar fi pe peretele paralel cu mobila. Insa cum sa mai conectez masina la apa??? Sotul meu ma innebuneste ca nu se poate desi el e pe dinafara. De fapt i se pare fita. Insa nu am cum sa-i contracarez problema asta...

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Roxana, si eu cand am inceput sa pt. masina de spalat vase, asta cam acum 2 ani, cam toate cunostintele au spus ca e fitza..ar eu am invatat tot pe forum ce sa raspund si cum sa conving: le spun ca, inainte sa fi avut masina de spalat rufe, nu au stiut cat este de utila in casa si spalau la mina.Acum, dupa ce o au, nu poti spune ca e un moft..
Poate si pt mine este o fitza pt. ca nu am asa multe vase de spalat, dar cateodata ma uit prin bucatarie (asta dupa ce ma chinuie talentele e mare bucatareasa, din cand in cand )si vad ca se aduna destule vase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Nadyana - eu sunt mai degraba interesata de modul cum as putea face montajul, avand in vedere faptul ca nu o pot incorpora si ar avea loc doar pe peretele paralel cu mobila

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Pentru cine a intrebat inainte cat dureaza un ciclu de spalare; la Indesit cel mai scurt program cu vase nu foarte murdare ( farfurii, tacamuri, pahare "proaspat" murdarite) dureaza 40 min si le face luna.
In legatura cu racordarea: in principiu poti sa o montezi oriunde dar trebuie sa-i tragi racord apa rece si scurgere ( si curent bineneteles).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

fetelor, asta este masina de spalat pe care am ales-o http://www.gram.dk/Default.aspx?ID=6647
cel mai mic ciclu de spalare este de 30 min. si are 8 programe.Doar ca..este singura si usa mi se pare putin haita.Nu mult, dar..Au spus ca se poate regla din balamalele ei.Acum astept sa vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Si, mai am o intrebare: voi unde puneti detergentul lichid?Sub gratarul de jos in locusorul acela?Pastilele 3 in 1 se pun in locul din usa, nu?Dar, totusi, in usa, pe interior are doua usite, adica doua locuri unde tr pus ceva.Intr-unul se pune pastiluta, dar in celalalt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Vreau si eu sa-mi iau masina de spalat vase, desi pana acum ceva saptamani o consideram un moft. Intre timp am avut ceva probleme cu spatele si mana si am ajuns la concluzia, impreuna cu sotul , ca este foarte utila.
Prin urmare am inceput sa caut pe net si prin magazine toate informatiile necesare.
Am citit tot ce s-a scris si in acest topic pana acum dar nu am reusit sa raspund la intrebarea: 12 seturi sau 9 seturi?
Suntem trei persoane in familie. Am o oala cam de 10 litri dar o folosesc doar toamna la zacusca, bulion si una de 5l pentru ciorbe. In rest oale de 3l sau mai mici.
Am gasit o varianta de Electrolux de 12 seturi, cu incarcare 1/2, programe Eco la 1000 ron, clasa AAA.
O alta varianta de Elctrolux de 9 seturi, cu incarcare 1/2, programe Eco la 1104 ron, clasa AAB.

Tinand cont ca spatiu am unde sa o pun, cred ca varianta de 12 seturi este mai buna.

Ce zice-ti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Nadyana! sa stapanesti si sa folosesti sanatoasa MSV!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

adrianam eu te sfatuiesc s-o iei pe prima; daca ai loc nu te deranjeaza ca e mai mare (cea de 12 seturi), clasa e AAA deci e mai buna si oricum are optiunea de incarcare 1/2 cand ai vase mai putine.
Noi suntem 2, am masina de 9 seturi, dar nu o pot umple decat cand am musafiri.
Nadyana detergentul lichid, cel pentru clatire, se pune in usa, este un compartiment rotund se scoate un capac si acolo. Tot acolo reglezi pe 4 e mediu; daca iti apar pete albe pe vase se regleaza la numere mai mici.
Jos sub gratarul de jos se pune sarea...pentru delurizarea apei.
Compartimentul pentru pastilute are 2 locuri pentru cazul in care pui o cantitate mai mare de detergent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Am luat-o pe cea de 12 seturi si ma sperie cat este de mare- la exterior cel putin- Mult mai lata decat bufetul pe care il am acum si probabil fata de blaturile de mobila tip nou (pe care sper sa o achizitionam anul acesta!)
Bineinteles ca a fost 12 mil. (Pretul afisat de 10 mil.era fara tva)
Acum astept sa o racordeze si sa fac primele teste.
Am luat detergent lichid, sare si lichid de clatire, toate de la Calgon.
Probabil ca va trebui sa iau si parfumul dar mi s-a parut cam scump deocamdata.
Trebuie sa ma interesez de apa cat este de dura.
Voi ati incercat sa spalati fara sare?
Cum ies vasele?
Dar fara lichidul de clatire?

Mergi la inceput