Masina de spalat vase

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Eu am masina de spalat vase de trei ani si nici nu pot sa-mi imaginez viata fara ea...fetelor nu e un moft e o necesitate ...noi avemm bucataria deschisa comunica cu holul si livingul si in momentul in care am facut modificarile in apt am luat si masina...eu stau la tv si ea...o adoooor!!!!

Vasele arse nu se spala ptr ca au nevoie de frecare mai ales daca stratul de grasime arsa e gros...pe acelea le-am aruncat demult ca doar nu o sa pastrez o oala sa o dau zestre copiilor mei...folosesc detergent somat care mi se pare ok la pret/calitate...cred ca daca exista spatiu cel mai bine e ssa luati una de 60...noi suntem doi dar nici nu va imaginati ce repede o umplem...si apoi nu e nevoie sa spalati vasele in aceeasi zi in care le murdariti...exista un program de clatire f scurt si le puteti spala si dupa 2 zile...nu stati pe ganduri si achizitionati-va minunea...scepticii sa spele cu manuta daca ii pasioneaza!

POZE

VINE BB???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by adrianam
Voi ati incercat sa spalati fara sare?
Cum ies vasele?
Dar fara lichidul de clatire?



nu e recomandat sa se renunte nici la sare nici la lichidul de clatire,se poate strica masina de spalat din cite stiu eu,lasind la o parte faptul ca vasele nu se spala cum trebuie.ia mai bine pastilute din acelea 3-in 1 sau 5-in -1 care contin si sare si agent de clatire si tot ce vrei si nu mai trebuie sa iei altceva separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Buna fetelor ,

Am citit topicul asta din scoarta in scoarta, nu mi-a scapat nici un rindulet, este un subiect care chiar ma intereseaza: as vrea sa imi pun si eu masina de spalat vase, dar trebuie sa sacrific pt asta un dulap de linga chiuveta si tot nu m-am convins ca merita !

Eu sint interesata sa aflu daca spala bine cutii de plastic, asta este of-ul meu zilnic, am in fiecare zi o gramada de spalat (de la toata familia de la pachet), sint foarte unsuroase si tare greu se ia, trebuie sa le sapunesc de 2 ori ca sa se curete bine. Deci, ce parere aveti, face treaba buna cu cutiile de plastic?

Si sa va mai intreb ceva: chiar vi se pare ca economisiti timp cu ea? Eu ma gindesc asa: pina clatesti vasele de resturi, le pui in masina, pui detergentul, apoi le scoti sa le pui pe la locul lor (ca vasele curente eu de obicei le las in stand-ul de uscat), pai tot timpul asta impreuna cred ca tot cam pe acolo te duce decit daca le-ai spala de mina. Oalele si cratitele tot trebuie sa le freci, atunci unde e afacerea? Doar daca e buna pt cutii de plastic, atunci cred ca m-ar convinge .

Zau nu vreau sa supar pe nimeni si nu sint nici demodata, dar tare as vrea sa ma lamuresc si eu...

Kefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Fetelor am si eu o intrebare(defapt doua)...ajutati-ma va rog:

1. Ieri am cumparat solutia aceea de degresare a masinii de spalat de la calgonit...pe care nu stiu cum sa o folosesc.Pe ambalaj scrie ca se dezlipeste folia de pe capac si se pune cu capul in jos in cosul masinii de spalat.Ei bine...care este cosul masinii de spalat?(masina mea este un Bosch de 60 cm)
2. acum folosesc pestilele acelea 5 in 1 dar am vrut sa folosesc si detergent simplu si sare de dedurizare.Ei bine cand sa pun sarea compartimentul pentru sare era plin cu apa????Cum pot sa pun sarea?
Va multumesc mult ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

kefi, masina mea spala foarte bine cutiile de plastic.referitor la timp: eu NU clatesc vasele inainte de a le pune in masina.daca au resturi MARI de mincare le sterg cu hirtie de bucatarie si atit.in rest pun vasele direct in masina,pun pastila de detergent si gata.nu numai ca economisesc o gramada de timp dar economisesc si apa calda si pastrez pielea catifelata pe maini..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Salutare, speed!

Mersi de lamuriri, cred ca sint pe cale de a fi convertita .

Tot mai am o intrebare (de copil mic ): cutiile sint mai groase (ca sa zic asa) decit farfuriile. Au loc pe cant (pe verticala) in stand-ul de la masina sau trebuie puse pe "burta"? Cu alte cuvinte, cam cite cutii (de marimea a 2 sandwich-uri) crezi ca se pot incarca?



Kefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

kefi,cred ca depinde de masina de spalat. pe verticala nu prea stau la mine (doar capacele) asa ca le pun "pe burta" si pe raftul superior si pe cel de jos daca am prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kefi spune:

Aha, am inteles acum!

Deci o cutie ocupa mai mult spatiul decit o farfurie, hai sa zicem dublu (fara capac). Probabil ca la cite cutii trebuie sa spal eu pe zi (cam 10 de diverse marimi) plus ceva maruntisuri de la masa de seara, s-ar umple o masina!

Ce sa zic, nu suna rau! Da' tare imi pare rau de dulapul la care trebuie sa renunt . Ce ziceti nu se poate si in caruta si in teleguta ?

Kefi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Am luat si eu una acum doua saptamani si sunt inca in faza de teste. Am facut pana acum doar doua spalari cu ea si pana acum nu imi place cum limpezeste. Adica farfuriile si paharele par ok dar cratitele sunt cam lunecoase si nu stiu unde gresesc. Lichidul de limpezit este la minim- adica 1.
Poate sa fie din cauza nivelului de sare care a fost la doi -adica maxim ?
Sau poate prea mult detergent?
Ce nu-mi mai place la ea- ca nu am manual de utilizare in lb. romana.
Am cautat si pe site-ul lor- aveau in toate limbile pamantului (exagerez) mai putin romana, engleza, franceza sau limbi latine, de unde as fi putut intelege si eu cate ceva.
Le-am cerut sa-mi trimita pe mail traducerea in romana si in afara de raspunsul ca v-am luat in evidenta nu mi-au mai trimis nimic.
Cu chiu cu vai am reusit sa descarc tot de la ei manualul de utilizare in engleza dar pentru alt model- si incerc sa ma descurc cu el.
Astfel am constat ca nu functioneaza setarea electronica a nivelului sarii si dupa experienta de pana acum parca nu prea am curaj sa le dau telefoane la cei de la service.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Buna fetelor!Am luat si noi masina de spalat vase, dar am dat de bucluc.Sa vedeti ce am patit..dupa cum va spuneam, am gasit o firma care aduce masini de spalat, putin lovite sau zgariate.in fine, am gasit o masina de spalat care arata f bine, nu avea nimic la suprafata, gen zgarieturi sau altceva.Am luat-o, am montat-o si a doua zi am pus-o sa spele.Am umplut eu cat de cat masina si i-am dat drumul cu programul acela de 30 de minute.Cand mai avea un minut pana sa termine s-a auzit un zgomot de parca ar fi niste pietre aruncate in partea de jos a masinii.in fine, s-a terminat programul si am deschis una.sub sertarul de jos inca mai era spuma si vasele erau neclatite bine si..ude.Este normal?masina de vase eu stiu ca tr sa clateasca si sa usuce vasele.credeam ca asta e si esenta masinii de spalat vase.in fine, m-am gandit eu ca tr sa-i dau un program mai lung ca poate nu usuca la toate programele.Am lasat vasele acolo si i-am dat alt program..cand a inceput sa spele nici nu mai tragea apa(am lasat-o asa timp de jum de min), ba, mai mult, mi s-a parut ca iese prin partea de sus(este incorporabila pt blat) un abur sau un pic de fum.nu stiu daca am vazut bine ca m-am speriat ca se auzea acelasi zgomot de parca ar fi avut pietre inauntru si am scos-o din priza imedia.Fetelor, intrebarea mea este ce sa fac?masina de vase clateste biune de obicei si usuca vasele la orice program?sau doar la unele?De ex., la programul de 30 de min trebuia sa si usuce vasele sau nu?oare sa o dau inapoi si sa merg frumos sa iau una dintr-un magazin?Va rog sa-mi raspundeti sa stiu si eu ce sa fac..Va multumesc!

Mergi la inceput