Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

quote:
Originally posted by IndyGo

Cautam articole despre ingeri si am gasit forumul acesta. Vreau cu tarie sa cred ca exista ingeri si ca baietelul meu este deasemenea unul dintre ei. Fizic arata ca si cum ar fi fost predestinat sa fie un ingerash, dar am trait cu speranta ca nu va fi asa......dar nu eu decid, cu toate ca as da orice sa fie altfel, sa pot sa il aduc inapoi. Ar fi avut 3.5 ani zilele trecute, dar o operatie de cord, si nu atat operatia in sine cat efectele ei n-i l-au rapit pentru totdeauna si irevocabil.

In ziua cand a plecat spre ceruri era mai bine ca niciodata dupa operatia respectiva......simteam ceva straniu......le-am spus medicilor si chiar am avut o reactie nervoasa neobisnuita pentru ei .....m-au linistit si mi-au spus ca recuperarea e mai grea, dar totul e spre bine........si a fost cateva ore bune dupa, si atat. Era o lumina in salonul acela pe care nu o sa o uit cat traiesc in acea dupa masa, o liniste profunda si cumva dureroasa, nu stiam de ce ma simt asa si de ce e totul altfel in acea zi........dupa, am inteles. Ne-au sunat pe la 10.30 seara ca nu e bine si ar fi bine sa mergem acolo. Ca sa ajung la spitalul nou din "hotelul parintilor" trebuia sa trec printr-un tunel ce apartinea de spitalul vechi........

........era sumbru chiar daca era foarte curat si bine luminat. O forta interioara l-a strigat si am urlat atunci cu o alta voce, cel putin asa imi spune sotul meu, sa ma astepte ca vin. Si m-a asteptat.......i-am cantat cantegul de leagan si a plecat senin si parca linistit...
Il simt mereu aproape, ca e cu mine, deci cred ca exista o forta divina si nimic nu e intamplator.

Stiu ca lor ingerashilor .....le e tare bine, noua ne e rau si ne va fi mereu.





M-am cutremurat cind am citit cuvintele tale...sper sa-ti gasesti cindva alinare si sint sigura ca baietelul tau te priveste de acolo, de sus, dintre ingeri...


Make love, not processed foods

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

DA. Cred. Desi uit uneori de ei si pe urma ma simt ingrata, stiu ca exista, ca ne protejeaza mereu. N-am vazut nici unul, si sper sa nici nu vad, nu de alta, dar nu stau prea bine cu "corazonul" si m-as speria ingrozitor. Dar de simtit le-am simtit ajutorul mereu. Cand fiica mea era mica, le zambea ore intregi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirelangels spune:

Si eu cred ca tiai vazut ingerul pazitor si e o experienta unica pe care multi dintre noi ar dori sa o traiasca,poti fi mandra de tine sileriki nu trebuie sati fie frica sa vb despre asta ca cei ce trebuie sa inteleaga inteleg, ear cei ce zic ca ai avut vedeni trebuie intelesi sant persoane care cred doar in cea ce pot atinge si controla.Esti un om bun si cu siguranta faci multi oameni fericiti.Sa fi iubita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_banc spune:

Eu cred in ingeri.Am si eu un ingeras sus la Doamne Doamne.Il chema TUDOR. L-am nascut pe 01.03.2007 si pe 20.04.2007 l-am pierdut pentru totdeauna dar nu il vom uita niciodata.A fost primul nostru copil si a suferit de o malformatie complex de cord. In ultima lui noapte nu a inchis un ochi la fel nici eu,am stat toata noapte cu el de povesti si ma privea in ochi si parca imi spune ca sunt ulimele lui clipe.Dimineta la 8.15 a facuta facut un stop cardic,urmat de stop respirator si a rezista pana la 15.10 cand a ajuns si tatal lui la spital.Noi suntem din Baia-Mare si el a decedat la Cluj.Asa ca eu cred in ingeri si il simptim tot timpul langa noi si ne vegheaza. Nu il vom uita niciodata,nimeni nu ne poate sterge amintirile cu el chiar daca sunt putine si triste sunt de ne inlocuit pentru ca sunt cu TUDOR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Chiar daca pana acum nu am avut ocazia sa vad nici un ingeras,cred cu cea mai mare convingere din lume ca ei exista!!!Si cel putin asa am fost invatati la orele de religie!!!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IMihut spune:

Dupa perceptele crestine, Ingerul Pazitor ti-l trimite Dumnezeu inca de la nastere (poate de la procreere), sa te insotesca tota vita.Uneori copii-l vad.El sta alaturi de tine si incearca sa te apere de rele si de pacate, dar nu are puteri prea mari asupra celui rau.Tu poti sa-l ajuti sau sa-l indepartezi. Ingerul este numai spirit.Capeteniile ingerilor sunt Mihai si Gavril, si mai sunt, pomeniti serafimii si heruvimii , unele cete de ingeri .Eu in timpul litirghiei, la momentul cind se savirseste sfinta taina (minune) de preschimbare a vinului si painii in insasi trupul si singele domnului,ca si-n momentul urmator cind toata lumea (enoriasii) se roaga in genunchi, inclusiv preotii si inaltii ierarhi in altar la sfinta masa iar corul sau cantorii cinta "si ne rugam sine rugam", deci in acele momente, pe linga o serie de multumiri si cereri pe care le adresez , Domnului ma rog si Ingerului Pazitor si Arhangelilor Mihai si Gavril, sa-mi dea putere sa lupt cu pacatul, sa fie cu mine pretutindeni sa-mi dea gindul cel bun. In cartea "Carare Imparatiei, a regretatului teolog Parintele Arsenie (un adevarat sfint facator de minuni), dela Manastirea Prislop, scrie ca ingerul ia sufletul credinciosului dupa moarte sil duce la prina judecata, il duce la a doua judecata, il duce sa vada Raiul si Iadul. Dupa a doua judecata care este la 40 de zile de la moarte il duce in rai sau iad, unde astepta pina la Judecata de Apoi . Mult mai multe ar putea spune despre aceste lucruri un teolog bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana.and spune:

Eu cred in existenta ingerilor..sunt o speranta, poate sunt eu o persoana mai romantica, mai visatoarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraduska spune:

Eu cred ca exista. Acum 5 ani a murit tatal meu. Era foarte bolnav si stateam cu el in spital. Stateam tot timpul langa el, la patul lui. Au fost cateva faze care m-au speriat atunci si le-am pus pe seama bolii , a medicamentelor. Dar in timp mi-am dat seama ca n-a fost asa.
Faza 1: Era in pat, noaptea, lumina stinsa in salon (era 11-12 seara) si m-a intrebat "Cine e ala in alb?"Nu era nimeni in alb, toti pacientii dormeau , iar eu il vegheam. I-am zis "nu e nimeni in alb, doctorii nu sunt aici" eu gandindu-ma la vreun doctor.A insistat foarte mult cu intrebarea asta pana a adormit.
Faza 2:Il tineam de mana si m-a intrebat:"A cui e mana asta?". I-am zis:"A mea". Si imi zice:"Nu asta(n.b.: mana mea), ci ASTA(si-mi arata mana lui)". I-am zis :"Asta-i mana ta". ZIce:"Nu ma, Asta", si-mi arata tot mana lui. Atunci va dati seama ca m-am speriat ingrozitor, iar acum ma gandesc ca il tinea "cineva de mana".
Apoi, in alta zii ii era foarte rau si dintr-o data se uita undeva sus, intr-un colt si a ridicat mana.
Am fost foarte foarte speriata, el dupa un timp a murit in spital, dar imi aduc mereu aminte de fazele astea si acum chiar cred ca a vazut ceva, poate ca "ala in alb" era ingerul lui care il tinea de mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:

da ingeri sunt peste tot ,numai ca noi nu avem timp de ei,ochi sa ii vedem,si urechi sa ii ascultam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
citat din mesajul lui danis

oare cred... ca exista ingeri? ca exista minuni? ca exista lacrimi?

daca vreti sa discutam despre dovezi, mai bine vorbim despre altceva... nu stiu daca trebuie sau daca merit sa vad unul, nu stiu daca l-as putea recunoaste sau confunda... nu stiu prea bine cine sunt eu si de ce, cum as putea spune daca eu cred in ingeri, cand nu stiu prea bine ce sunt ingerii...

cred ca am inceput sa ma gandesc ceva mai mult la ingeri de cand sunt mama... privindu-mi in fiecare zi fetita si fiind convinsa ca daca exista ingeri, ea ar trebui sa fie unul dintre ei, un inger, o minune, lacrima mea...

si nu pot sa nu ma intreb mereu de ce, daca toti copiii sunt ingeri, ce ii face (si de ce) sa devina oameni... sa recunoastem, cine ar vrea sa devina om, cand este deja inger???

dar poate copiii nu sunt ingeri, sau poate ingerii sunt doar o stare a unei deveniri

si daca ingerii sunt altceva, de tip stafii/fantome/umbre/fiinte supranaturale, intangibile si greu de definit si ne protejeaza, atunci dragii mei si dragele mele...

E TREABA LOR SA SE STRESEZE CU EXISTENTA NOASTRA!!



intrebarea tine un pic de religie, si de cat de aproape de religie ai fost crescut .... INSA.....
da, si eu cred ca exista ingeri, oricum s-ar numi ei.....
cred ca atunci cand simti ceva, care-ti spune sa faci ceva, desi nu are logica in acel moment....e bine sa urmezi acea (pre)simtire....fiindca e un inger care te avertizeaza....
Cred ca ingerii sunt cei care te ajuta, atunci cand esti mama, sa ai grija de pui. Si, slava Domnului, sunt si doctori care asculta de absurda afirmatie: "copilul pare a fi bine, dar eu cred ca ceva nu e in regula....."

Pediatra mea, in special in primele luni din viata puiului, isi incepea consultatia cu intrebarea: "ei, cum e, iti place de el? esti linistita?"
Prima data am protestat: "cum adica? e copilul meu, cum sa nu imi placa????"
"Hehe, ai sa intelegi tu....dar pana atunci e bine sa imi raspunzi". Abia dupa vrun an mi-a explicat ca e f important daca mama simte ca ceva e in neregula cu puiul...ca atunci dr stie ca trebuie sa caute ceva....

E greu de explicat fiindca trebuie sa simti, sa inveti ce inseamna ceea ce simti si sa inveti sa asculti de ceea ce simti...

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput