Secretele gospodariei

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Tocmai fac un curs de bucatar si proful ne-a zis ca nu e indicat sa punem bicarbonat de sodiu in mancare fiindca vom avea doar o mancare aspectuoasa, cu culori frumoase, insa fara vitamine, acestea fiind distruse de bicarbonat!
Pentru arsuri e foarte buna si mierea aplicata pe zona respectiva, iar tatal meu mi-a zis ca el a scapat de cicatrice (de la oparire cand era mic si a cazut oala cu apa de pe foc pe mana lui) cu urina! Bunica mea l-a bandajat imediat si pana s-a vindecat cu carpa imbibata cu urina pe tot bratul unde s-a oparit si acum nu e nici o diferenta incat nu stie sa imi zica la ce brat a fost oparit! Altcineva de la tara imi povestea ca atunci cand erau pe camp la sapa si se taiau, in loc sa spele zona cu apa (ca nu aveau decat cat sa le ajunga de baut), urinau pe rana si nu se infectau de la pamant, ca va dati seama ca erau murdari de pamant.
Carnea de vanat mai ales se fragezeste daca e tinuta chiar si 4-5 zile intr-o fiertura din apa cu multe condimente, iar dupa ce s-a racit apa acoperim toata carnea cu apa respectiva. Dar se poate folosi la orice carne mai tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRCal spune:

Stiu (din proprie experienta; asa am scapat de doua ori) ca si panaritiu trece cu urina. Eu am facut asa: am tamponat cu urina -din abundenta!- niste vata si am petrecut-o peste degetul cu pricina, in cazul meu cel mare de la picior. Apoi am taiat dintr-o manusa chirurgicala un "deget" si am tras peste vata. Am repetat operatiunea de cateva ori pe zi; a dat repede inapoi si s-a vindecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:


Fetelor cum scap eu de calcarul din si de pe fierul de calcat ?
Mama a calcat o vreme indelungata numai cu apa de la robinet, rezulatul : orificiile din talpa prin care ar trebui sa iasa aburi sunt cam pe jumatate infundate de calcar si jetul de apa care iese actzionand butonelul de deasupra e infundat complet !
Ce ma fac eu acuma ?

Multe multumiri !

------------------------
My motto - sans limites ! (Isadora Duncan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

stiu ca depunerile de calcar din cana de filtru ies daca pun otet si las sa mearga 1-2 ture. pe incercate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

fetelor cum iese vopseaua de pe haine?? sau mai degraba de pe o imbracaminte de saten?...am incercat cu acetona,dar nici un rezultat...poate stiti voi un mic truc...

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adella-63 spune:

Un truc foarte bun,atunci cind facem peste pe gratar,se freaca gratarul cu o jumatate de ceapa.Sigur nu se mai lipeste pestele garantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Soleil, pentru negi pune rostopasca (planta). Rupi tulpina si iesie un lichid galbui. Ala il pui pe negi. Repeti, pana trece.



Am citit si eu dupa 4 luni... :)
Intre timp am scapat de negi, desi n-am incercat deloc cu urina. Da' am scapat cu apa de la bulgari :). Nu stiu exact cum si de ce, dar dupa o saptamana petrecuta la mare in Bulgaria asta-vara m-am intors acasa fara nici un neg pe maini si aveam multi!
As inclina spre apa de la robinet de acolo care era cumplit de calcaroasa - am consumat 1 tub intreg de crema intr-o saptamaa, iar dupa ce am spalat la chiuveta doua perechi de sosete de-ale fiica-mii aproape ca imi dadea sangele pe degete...
Asa ca daca vreti careva, incercati sa va spalati cu o apa foarte dura, poate functioneaza. Ca altfel nu stiu de la ce mi-ar fi trecut - marea ii aceeasi cu asta din Romania si n-a avut efect si altceva nu am incercat.

Si ca tot se vorbea de arsuri - la mine a functionat intotdeauna mierea de albine. Inclusiv la arsuri destul de grave: una cu apa fiarta cazuta pe tot piciorul - miere de albine aplicata imediat, in 20 de minute nu ma mai ustura si nu ma mai durea deloc, n-am ramas nici cu semne; si alta: mi-am dat pe mana ceara de epilat fierbinte (lichida), cand am luat-o, am luat-o cu tot cu piele... Am tot dat cu miere de albine, m-am vindecat cam in doua saptamani si nu am nici un fel de semne nici pe mana.

zouzounaki - in afara de diluant, nu stiu nimic altceva pentru vopsea...

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Fetelor, am si eu o bluzita de trening din bumbacel pe care am patat-o cu piersica. Era prea zemoasa . Am spalat-o dar tot degeaba . Stiti voi un truc sa o fac din nou frumoasa?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

SOLEIL,multumesc...am insistat cu diluantul si s-a rezolvat

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Roxi, super subiectul. Acum citesc, voi scrie si eu daca mai am ceva de scris...


"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput