Secretele gospodariei

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Fetelor, sunt disperata. Am un top alb din matase pe care l-am purtat cu un sacou negru. Din cauza zbantuielii de Revelion, am transpirat si s-a luat culoarea(neagra) pe top. Cum albesc topul(e din matase)/cum scot negreala aia?
Nu ma intrebati de ce nu am ramas doar in maieut( cica eram prea sexi- asa spunea sotul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Laura incearca cu Vanish.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

L-am pus in vanish si apoi la uscat. Nu se mai vede culoarea neagra dar se distinge un pic o nuanta mai inchisa. O sa incerc sa-l spal de mai multe ori. Mersi pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Fetelor am vazut ca vorbeati de curatarea bijuteriilor. Multa vreme le-am curatat si eu cu pasta de dinti, dar cand ne-am facut verighetele bijutierul ne-a spus ca orice substanta abraziva sau acida (pasta de dinti fiind una dintre ele) atatca in timp bijuteriile. Pentru curatarea lor se folosesc ori substante speciale (se gasesc si la magazinele de bijuterii - la celini de ex. chiar am vazut) ori se curata simplu in apa cu sapun. De fapt el mi-a spus asa - se pun in apa cu sapun lichid de maine sau de vase, iar apoi se lustruiesc cu o carpa moale de bumbac. Chiar functioneaza sa stiti. E valabil si pentru aur si pentru argint. Eu mai am un set cutie de bijuterii, oglinda si perie din argint, care se oxideaza din cand in cand. Cateodata nu reusesc sa le curat asa (daca trec mai multe luni fara sa le fi curatat) si-atunci dau cu pasta de dinti dar f. f. putina.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

de ce v-ati oprit???
*pentru negi ( eu am avut uni vriti rau de tot in liceu, de nu puteam sa fac sport) , experimentata cu succes de mine:
- coaja de la 2 lamai ( curatata ca pe un mar)
- 200ml de otet alimentar
se pune coaja in otet, intr-un borcan mai inchis la culoare si se tine la macerat 2 saptamani, de preferat intr-un loc mai cald!
se badijoneaza locul respectiv cu aceasta solutie cat de des posibil , sa fie mai tot timpul ud. cam in 2 saptamini s-au curatat!
* filtrul de cafea se curata bine daca trecem prin el otet , un ciclu, si limpezim cu apa , al doilea ciclu ( netestata da asa scrie pe sticla mea de otet)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

quote:
Originally posted by madalina78

de ce v-ati oprit???
*pentru negi ( eu am avut uni vriti rau de tot in liceu, de nu puteam sa fac sport) , experimentata cu succes de mine:
- coaja de la 2 lamai ( curatata ca pe un mar)
- 200ml de otet alimentar
se pune coaja in otet, intr-un borcan mai inchis la culoare si se tine la macerat 2 saptamani, de preferat intr-un loc mai cald!
se badijoneaza locul respectiv cu aceasta solutie cat de des posibil , sa fie mai tot timpul ud. cam in 2 saptamini s-au curatat!
* filtrul de cafea se curata bine daca trecem prin el otet , un ciclu, si limpezim cu apa , al doilea ciclu ( netestata da asa scrie pe sticla mea de otet)


Si nu miroase cafeluta a otet?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

pai mai treci un cicul doar de apa prin filtru, nu cred, uite o sa incerc zilele astea si revin cu rezultatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crili spune:

quote:
Originally posted by cristiama

Roxi, iti multumesc pt sfaturi, da fara suparare, cred ca ai gresit un pic perioada de timp in care traim!!!
Hai serios, cine mai taie gaini acum????
Si daca ai fii la tara si ai taia gaina ai folosi penele nu le-ai irosi!!!
Pt arsuri dupa clatire cu apa nu prea rece se poate pune Bioxiteracon spray, dar nici o alta solutie "babeasca" pt ca exista riscul major al unei infectii.
Si asta cu mancarea arsa si refolosita, scuze, da eu as arunca-o!!!
Acu nu ca n-ar fi bune trucurile,, hai sa nu fiu doar critica ci si constructiva:
- ca sa nu se prinda mancarea de tigaie, exista cum tigai, tavi din teflon suuper, am luat chiar si gratar din teflon.
cristiama



Incredibil, cat putem fi de rai...dar de ce ma exprim ambiguu? Esti rea, Cristi, foarte rea si snoaba. Poate ca tu ai bani destui ca sa arunci orice nu iti place, sau nu ti-a iesit bine cand ai gatit...asta daca gatesti, desigur. Si ce sa spun, ce de fitze, tefoane si nu mai stiu ce chestii in trend...Draga mea, oamenii nu traiesc in puf, nu toti, vreau sa zic. Cand ai vreo 5 mil de lei vechi salariul, daca nu cumva si mai putin, crede-ma ca o mancare arsa nu se arunca, incerci sa o dregi. Tu te-ai nascut bogata gata, sau ai uitet ca am trait fel si fel de vremuri, ca sa nu mai vorbim de cele de acum. Pensionara aia cu 2,5 mil (tot vechi) crezi ca se repede la tigaia de teflon sa o achizitioneze ca moare fara ea si ca arunca tocanita, poate singura din luna aia, sau din ultimul an, care contine carne, fiindca s-a ars putin? Fata mea, daca nivelul tau de trai este mult peste al celor care scriu pe aici, mergi in alte locuri si lasa-ne pe noi in saracia, prostia si ignoranta noastra. Nu se cade ca asa o domnita disctinsa sa se amestece cu amaratele astea care citesc sau scriu pe aici, tu ai alt nivel, draga, nu te mai cobori. Mi-as dori sa vad ca pe aici si pe orice alt forum scriu oameni care au ce sa comunice si nu carcotasii. Cel mai usor e sa critici, desi, in cazul de fata, chiar nu ai ce. Poate doar sa demonstrezi in cateva cuvinte ce fel de om esti. Om? In fine, asa se spune, generic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikitina spune:

Pentru NEGI ajuta ROSTOPASCA! Face minuni! Cauta pe internet sa vezi cum arata planta. Te ungi cu sucul ei de vreo 4 ori la intervale de zile, ramane cafeniu, ca si iodul, apoi dupa o luna sau doua, NEGUL dispare fara sa-ti dai seama! O zic din propria-mi experienta!
Si a inceput sezonul - Rostopasca o poti gasi in zone umbrite si umede! Succes!

Mergi la inceput