Secretele gospodariei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

si eu stiu ca ranile si taieturile trec mai repede daca sunt tratate cu pipi

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

stie cineva cum se curata obiectele de argint?

am primit niste tacamuri mostenire dar ar trebui curatate.. le am de vre-un an si vreau sa le folosesc ca is tare faine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Stiam de pasta de dinti, bicarbonat sau amoniac. Dintre toate cel mai bun mi s-a parut amoniacul ( le pui la fiert cu amoniac ).
Odata am mai curatat un inel de argint cu CIF si s-a curatat foarte bine. Trebuie avut grija insa apoi sa nu se innegreasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

quote:
Originally posted by roxi23

sIU ITI DAU UN SFAT! sARMALELE LA CIAUN NU SE COMPARA CU CELE FACUTE IN CRATITA DE TEFLON!


CU RESPECT,
O FATA MAI DE LA TARA MANDRA DE ORIGINILE EI!

http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi



Off topic: perfect adevarat. Mancarea la ciaun nu se compara cu cea in cratita de teflon desi posed numai cratiti de teflon din comoditate cand merg la tara sau la munte nu ratez sarmalale facute la ciaun!

Trucuri:
- petele de grasime ies cu orice detergent de vase, nu le puneti insa in masina de spalat ca se umple de spuma. Se rezolva si la cantitai mari de grasime...testat personal!


EMANUEL-COWBOY POZE VECHI
MOTIMOTANELUL
MAMI"MAMININA MEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by louisea

stie cineva cum se curata obiectele de argint?

am primit niste tacamuri mostenire dar ar trebui curatate.. le am de vre-un an si vreau sa le folosesc ca is tare faine



Strange scrum de tigara si lustrueste-le cu o carpa umeda pe care pui putin scrum.Ies super.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Pentru a scoate mirosul din rinichi se tin in apa cu otet de seara pana dimineata.Rinichii sa fie taiati in doua.

Carnea care a prins putin miros se tine in apa cu lamaie(sau otet de mere), boabe de piper si alte condimente.E de preferinta sa stea 4-5 ore.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Singura "smecherie" care imi vine in minte la ora asta e urmatoarea:

daca taiati cartofii pentru cartofi prajiti sau piure etc...si nu ii pregatiti imediat ei se pastreaza bine in apa rece in care se stoarce lamaie...nu se vor innegri...sau cum vrei sa-i spuneti, nu-si schimba culoarea..

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

quote:
Originally posted by asi

quote:
Originally posted by louisea

stie cineva cum se curata obiectele de argint?

am primit niste tacamuri mostenire dar ar trebui curatate.. le am de vre-un an si vreau sa le folosesc ca is tare faine



Strange scrum de tigara si lustrueste-le cu o carpa umeda pe care pui putin scrum.Ies super.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.


este valabil si pentru curatarea aurului? sau exista alta metoda...stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

zouzounaki .. bijuteriile de aur le pun intr-un castronel cu otet cit sa le acopere, le las acolo citeva ore, le scot si le clatesc. In general "mizeria" cade singura pe fundul castronului sau cind le clatesti, nu e nevoie sa le freci tu, dar daca au multe pietre s-ar putea sa nu se curete bine si atunci le poti spala usor cu o periutza..
Daca te gindesti sa cureti tacimurile aurite incearca cu o cirpa moale inmuiata in otet.
Vezi sa nu fie aur de 8,10 sau 12 k caci ala se poate innegri de la otet!( la bijuterii ma refer caci tacimurile sunt acoperite in general cu 24 k.. deci nu sunt probleme ).

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Soleil, pentru negi pune rostopasca (planta). Rupi tulpina si iesie un lichid galbui. Ala il pui pe negi. Repeti, pana trece.

Mujdeiul iese mai bun facut in mojarul de lemn, decat strivit usturoiul cu ala de metal (nu mai stiu cum ii zice ).



Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput