Nastere la 33 de ani.

Nastere la 33 de ani. | Autor: ildyqo

Link direct la acest mesaj

Hello Fetelor,

sunt o gravida preocupata de modul in care o sa nastc. Daca nasc la termen o sa am aproape 33 de ani si este primul copil, ma intreb daca pot naste pe cale vaginala sau sa nici nu imi pun problema. Intrebarea mea este daca ati nascut primul copil dupa aceasta varsta si care a fost parerea doctorilor. V-au recomandat cezariana?



Va multumesc anticipat.

Ildy 19+ cu celula bebe in burtica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu zic sa nu iti faci inca probleme, mai ai timp.
Oricum ti se va intampla ce e scris sa se intample.
Nu e regula ca daca esti trecuta de 30 de ani trebuie sa faci cezariana, acest lucru depinde de multi factori pe care-i vei afla in preajma declasarii nasterii.

Sarcina usoara si o nastere asa cum iti doresti!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Nu e regula, daca treci de 30 ani sa nu poti naste natural. Asta tine de conformatia fizica a fiecareia. Eu una am nascut prima oara la 32,5 ani fara probleme, iar a 2-a la 36 ani. Am prietena care a nascut prima oara la 40 ani si a nascut natural fara probleme mari.
Deci se poate, doar sa vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu am nascut anul trecut la 33 de ani si 1 luna pe Ana ,nu era prima nastere dar mi-a fost mai greu decat la prima amandoua prin cezariana.Am avut in salon o colega de "suferinta "care era la primul copil ,avea 38 de ani si a nascut in 20 de minute pe cale naturala ,asa ca fiecare cu norocul lui .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu am nascut la 35 de ani (primul copil si singurul) pe cale vaginala, foarte usor si repede.
Mi-am intrebat medicul inainte si mi-a spus foarte clar ca nu exista nici o contraindicatie la varsta mea.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66897" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

hello fetelor,


merci mult pt. raspunsuri. m-ati linistit. stiu ca pot aparea pb. in ultima clipa cen poz. copilului, cordonul ombilical, etc. cand tr. cezariana dar stiu si un caz in care doctorul a zis din primele luni ca propune cezariana.

deci se poate. merci ina odata

Ildy 19+ cu celula bebe in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

nu e imposibil!
Eu la 30 si 35 de ani am nascut mult mai usor si mai repede decat colegele mele de salon care aveau 20-22 de ani.
Daca poti sa nasti normal, mai bine evita cezariana. E totusi o operatie.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Si eu am nascut cu o saptamana inainte de a implini 33 de ani f.f. usor si rapid. Depinde foarte mult de sarcina pe care o ai, de pozitia copilului etc. etc.


Catalina & Andrei (3ani)




"Imaginatia este mai importanta decat eruditia..."
(Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Eu am nascut la 32 de ani si 2 luni fara nici o problema.Si ma mai si ingrasasem cu 30 de kg(bine ca le-am dat jos).
Stai linistita,o sa fie bine!

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Hello Fetelor,

M-ati mai linistit. Vroiam sa ma interesez de cursur pt. viitoarele mamici, cele care te ajuta la nastere - respiratie, relaxare, etc - si ma gandeam daca este cazul la varsta mea.

Multumesc pt. raspunsuri.

Ildy 19+ cu celula bebe in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am nascut la 30, natural, ffff repede si usor, e adevarat, a doua oara.

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput