Sarcina pelvina

Sarcina pelvina | Autor: scooby

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor!....
Peste citeva zile voi deveni si eu mamica..........si mi-e frica de mor.
Nu ca voi fi mamica,asta ma incinta la nebunie si abia astept,ci de CEZARIANA.
Am sarcina pelvina si nu stiu mare lucru.Am tot cautat pe net da nu am
inteles mai nik....;doar faptul ca bb nu e intors.
Ma poate informa si pe mine cineva care a fost in aceiasi situatie?
Cum a decurs operati,BB a fost OK?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Scooby, verisoara mea a nascut prin cezariana ptr ca avea sarcina pelviana. A fost totul ok si cat se poate de normal, ca la o cezariana obisnuita. Ea a facut cu anestezie epidurala si a fost super incantata, si-a revenit foarte repede si nu a avut dureri deloc. Bebele, repsectiv nepotelul si finutul meu a fost foarte mare ptr statura ei si i-au facut taietura un pic mai lunga decat la altele. Asta a fost tot. Nu-ti face griji, stai linistita ca totul o sa fie bine! Nastere usoara si bebe sanatos si mancacios!



Andreea.Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scooby spune:

andicu,iti multumesc pt. raspuns.
Sa-ti fie de bine pt.nepotel si finut.Abia astept sa devin
mamica ........asta ma mai incurajeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuelaan spune:

sarcina pelvina inseamna ca copilil nu este pozitionat cu capul ci cu funduletul e bine ca faci cezariane sora nea a nascut natural si era pelvina si sa chinuit foarte tare a facut ruptura de perineu si nu e prea placut sper ca te poace ajuta cu ceva raspunsul meu. NASTERE USOARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loriana27 spune:

Si eu am tot sarcina pelvina si voi naste in decursul lunii februarie tot prin cezariana, dar deocamdata mai este timp sa se intoarca din cate am inteles. Exact cum spuneau si fetele de mai inainte, bb sta in fundulet si este foarte dificila nasterea normala. Eu nici nu ma gandesc la nastere normala in situatia asta si oricum , medicii recurg la cezariana. Iti doresc sa suporti cat mai usor operatia si sa te refaci repede si daca vei mai avea timp dupa, poate imi povestesti cum a decurs.

Multa sanatate + 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scooby spune:

Am inteles ca sta in fund,da ma gindeam ca poate mai stie cineva alte lucruri.M-am tot intrebat de ce nu s-a intors?E ceva in neregula cu BB,cu placenta?
Emanuelaan,la tine mai e timp sa sa intoarca da la mine nu!Yo am 39s.Joi fac cezariana..............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scooby spune:

Scuza-ma Loriana ca te-am botezat.......
Abia m-am trezit si nu mi-am bout laptele cu cafea........~o)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Scooby, din cate stiu eu are legatura mai curand cu forma si dimensiunile uterului. Mici anomalii ale formei uterului pot duce la pozitionarea incorecta a fatului.
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. Eu, intr-un fel, cred ca as fi multumita ca nu mai trebuie sa aleg intre nasterea naturala si cezariana, ca a hotarat altcineva in locul meu.
Cunosc un caz, o mamica de doi copilasi, primul s-a pozitionat cum trebuie si a nascut natural, al doilea tot asa cu funduletul a vrut sa vina pe lume si a facut cezariana.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Scooby,Loriana,am gasit un link in engleza referitor la sarcina pelvina:

http://www.pregnancy-info.net/newprgnancyarticle12.html

Eu am acum in sapt a 35-a ma confrunt cu aceeasi problema desi am nascut primii doi copii vaginal,natural...

nastere usoara scooby si scrie-ne cum a fost
numai bine tuturor

Mariana--->1976
Monica--->1998
Matei--->2001
bb--->feb.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Scooby, nu-ti mai pune atatea intrebari, eu eram in pragul depresiei ca cine stie ce are bb de nu se intoarce si sta tot cu capsorul in sus. Ei bine, bebelina mea e sanatoasa tun, a avut la nastere 3700 g si cam lunguta de 57 cm.
Natere usoara, refacere rapida si un bb sanatos, mancacios si somnoros


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scooby spune:


Fetelor,merci pt. incurajari!
Numai miine nu-i poimiine......
Cind vin acasa am sa va povestesc totul.

Mergi la inceput