gravida si zborul cu avionul?

gravida si zborul cu avionul? | Autor: Pepsi

Link direct la acest mesaj

buna fetelor, am o dilema, este periculos zborul cu avionul ptr o femeie gravida? sau plecatul in vacanta ? este un surmenaj in plus?
este un pericol ptr bebe? merci

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna! Pe cand mergeam eu la control cu burtica de bb 2, am cunoscut o tipa (era tot pacienta dr. meu - dr. Puia), care zbura cu avionul cam o data pe luna! Era atunci in luna a 7-a spre a 8-a si trebuia sa mai zboare o data ...si venise sa-i ceara sfatul dr., care dr. i-a zis ca poate zbura!!!!
Oi fi eu nebuna...dar eu nu m-as urca in avion, gravida fiind.....Eu nu m-as urca oricum, daramite gravida!!!

Cica poti zbura daca sarcina e ok...daca ai mai zburat macar de 2 ori inainte (nu atunci sa zbori prima oara)....si am impresia ca in ultimele 2 luni e riscant sa zbori....
Cel mai bine sa vorbesti cu dr...sa vezi ce spune el!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Eu stiu ca e in regula daca vrei sa calatoresti, gravida fiind, pana la vreo 36 de saptamani (sfatul doctorului). Apoi depinde si de compania aeriana.
Daca nu ai avut nici o problema cu sarcina si nu a fost numita "high risk", unda verde.
Dar pentru linistea ta, intreaba doctorul. Ca multe companii aeriene cer hartiuta de la medic cum ca poti calatori cu burtica (asta valabil pentru lunile mai avansate).
Trebuie sa ai grija cu miscarea in avion (pentru circulatia sangelui), mai ales ca esti si insarcinata.
Pe mine ma ingrijorau detectoarele de metale dn aeroport. Dar mi-a spus doctorul ca ele nu functioneaza ca o radiografie, asa ca nu se intampla nimic cu copilul.
Povesti de speriat am auzit multe. Cele mai multe cu nastere inainte de termen.
Dar tu in ce luna esti?
Numai bine,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

eu am zburat cu avionul cand eram in 5 luni de sarcina si a fost totul ok
si mai facusem un drum la intoarcere in japonia aveam deja 6 luni
si vb aia drumul pana in japonia....e cale lunga
eu am avut si acordul de la dom.doctor
si tu ar trebui sa te sfatuesti cu nea doctor

INGERASUL NOSTRU poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Eu am zburat cu amandoi bebicii.
Cu David aveam prima data 8 saptamani iar la intoarcere 16,iar acum nici nu stiam ca sunt + zborul de intoarcere(in Japonia din Romania 15 ore) aveam 5 saptamni.
Nu am patit nimic,totul a fost OK,mai ales ca ultima data l-am carat pe David (11 kg) in brate o gramada si am ridicat de cateva ori o valiza de 40 de kg.

Stefania 12+ si David(24 dec 2004)

www.babiesonline.com/babies/b/bebenr2/" target="_blank">bebe din burtica

Poze de la Disneyland!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Pepsi

Daca nu ai o sarcina cu probleme....poti sa zbori linistita...bb nu are nici o problema....cel mai indicat moment este sa zbori in trimestrul al doilea...oricum dupa luna a 7 -a nu te mai ia nici o companie. Deci...repet daca ai o sarcina fara probleme..e ok..e de preferat sa-ti intrebi si medicul..eu asa am facut. Depinde foate mult si de distanta...mai ales daca ai o sarcina avansata..2-3 ore nu se simt...dar pentru un zbor de 11 -14 ore..eu nu te sfatuiesc.
In cazul meu..m-am speriat de moarte la aterizare...ca nu s-a deschis trenul de aterizare si atunci am intrat in panica..dar aveam 4 luni...bine ca totul a fost ok...dar am avut si ceva stres.
Multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

La mine a fost exact contrariul. Aveam aproape 5 luni, eram la a doua sarcina si era sa fac avort cand am ajuns acasa.
Asteptarea in aeroport(vreo 3-4 ore, a trebuit sa astept in Frankfurt), plus turbulentele care imi dadeau senzatia ca nasc in orice clipa, m-au facut varza. Am zacut acasa, o zi jumate in pat, sa-mi revin.
Nu mai repet o asemenea experineta nici cu forta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

merci mult fetelor de raspunsuri!
eu, nu sint inca insarcinata, vrem sa plecam in august in vacanta de care vorbeam, dar intre timp ne dorim al -2-lea bebe, si-mi era frica daca ramin gravida pina in vara sa plec in vacanta asta gravida! vacanta e planificata si ne dorim neaparat sa mergem ca nu mi-am vazut familia de ceva timp(ani), dar nici nu am mai vrea sa aminam cu al-2-lea bebe(primul are 1 an si 8 luni). zborul nu ar fi usor, cel putin 8 ore fara nici o escala, dar sigur va fi o escala la Praga sau poate nu depinde de pretul biletului!
prima sarcina nu am avut probleme in mod special, doar ca am fost suspecta de diabet, dar in schim mi-a fost groaznic de rau primele 4 luni! de aceea eu as prefera sa plec in al-2-lea trimestru sa apuc sa profit si eu de plaja si soare! dar sa nu fie avansata sarcina!
merci mult inca o data, raspunsurile voastre m-au ajutat!

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Fetelor,
eu trebuie sa zbor la Shanghai in aprilie, cand sarcina va avea 4 luni.
A mai zburat cineva acolo.Ceva sfaturi?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor, intrebarea lui Pepsi e de acum 3 ani aproape!! Intrebarea recenta era a lui Janad.

Mami de fetita si de baietel 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:



_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput