gravida si zborul cu avionul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

janad eu doar ce m-am intors din America unde am stat 10 zile si acum am 18 saptamani. Nu am patit absolut nimic pana acum. In noiembrie am fost in Italia, toate deplasarile cu serviciul, deci trebuia sa merg.
Eu zic ca daca nu ai probleme, poti merge, binenteles am intrebat si medicul, care mi-a spus ca pot zbura cu avionul.
Multa bafta.


Micky 18+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Micki draga,
iti multumesc mult pentru info.
Avand in vedere ca trebuie sa plec si eu in interes de serviciu, si de ce sa nu recunosc ca ma tenteaza, zborul dureaza vreo 16 ore si pentru mine ar fi primul zbor cu avionul.
Luni merg la control si sa vad ce-mi zice medicul.
Acum sarcina e mica, 7 sapt,dar daca nu mai am greturi in aprilie, ar trebui sa fie perioada cea mai buna de zbor.
Sarcina usoara si pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aresa spune:

fetelor ,din cauza serviciului locuiesc 50/50 Turcia Romanaia asa ca eu zbor in medie o data/luna (Turcia Romania ....cu 8 ore escala in Istanbul...timp suficient pentru shopping,mai ales pentru bebic)
Medical vorbind m-am interesat si nu este absolut nici o problema (asta daca nu este o sarcina cu probleme ,in sine)...singura problema care poate aparea la aeroport este sa nu te lase sa zbori!!Pana acum i-am pacalit bine...burtica mea nu-i f. mare si asa ca daca port imbracamintea care trebuie trec mai degraba a grasuta decat a gravida(ma feresc cat se poate sa am ceva prin buzunare care ar declansa senzorii de metale si deci ar implica un control corporal)
Ultimul test este in cateva zile cand ma pregatesc sa ma intorc acasa..vom fi aproape 37 saptamani asa ca sper sa-i pacalesc si de asta data!!

Va pup si va urez zboruri usoare(nu va fie teama ...nu va panicati)

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

tocmai am vazut la stiri ca in zborul amsterdam-boston s-a nascut un copil , sarcina de 8 luni si jumatate, brusc spa declansat travaliul. norocul a fost ca erau 2 medici in avion aveti grija !

la burtici

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aresa spune:

....hai ca mi-ai bagat un cui cu asta!!
Sper sa nu fie si cazul meu!!!

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Din cate stiu eu marile companii nu iti mai permit sa te imbarci in avion din luna a 7-a, tocmai ca sa nu aiba parte de "surpriza" asta.
Plus ca nu e chiar ok, sa iti asumi riscul de a naste in avion fara medic. Eu una nu as face-o.
Si eu am calatorit cu avionul cand eram in luna a 5-a. Sarcina nu mi-a fost afectata de loc, desi trebuie sa recunosc ca nu mi-a fost comod. A fost o calatorie lunga Bucuresti - Seattle peste 15 ore si am schimbat trei avioane. Bebelina mea a fost agitata, s-a miscat tot timpul.


Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

salut viitoarele mamici,

noi am cumparat bilete pentru o vacanta de vis in Corsica la sfarsitului lunii iulie - 24,

insa acum suntem cu bebe in 7 saptamani iar pe atunci vom fii in 28 de saptamani.

ne gandim serios sa renunatam la vacanta...
mie mi-e si frica de mor in avion, desi am zburat destul de mult, de fiecare data cand ma urc in avion mi-e frica....


7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Eu am zburat in 30 de saptamini Canada - Germania si n-am avut nici pe naiba. E bine sa aveti o hirtie de la medic la voi daca sarcina sare de 29 de saptamini fiindca intreaba. Si daca este peste 29 de saptamini trebuie declarata la imbarcare, altfel daca se intimpla ceva si trebuie sa aterizeze pentru nastere pe drum asigurarea nu acopera cheltuielile si va vor taxa pe voi. Sau vor incerca. Deci nu incercati sa pacaliti sa nu va treziti cu probleme legale serioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali-andi spune:

Fetelor, am si eu o mica problema.
Acum sunt insarcinata in 28 de sapt si prin sapt 32 ar trebui sa fac un zbor cu avionul.
Credeti ca ar fi vreo problema? Ce imi recomandati?

Mergi la inceput