Desprecopii.com: Va ajuta? Cum si de ce?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

DA!!!!!!!!
Eu am descoperit acest site acum cateva zile,si aacum sunt convinsa
ca ma ajuta foarte mult.Am neboie de informatii si zilele trecute
cand eram super "incurcata"m-ati ajutat foarte mult si sunt convinsa
ca si de acum incolo.As vrea sa ne facem prieteni de aici si in viata reala caci de 10 ani de cand ni s-a intamplat necazul cu Claudiu multi dintre prieteni ne-au abandonat,e vorba de mentalitatea de prin aceasta zona,dar ne-am facut si alti prieteni,nu vreau sa fiu rea.Sunteti picatur de oxigen de care am nevoie cand mi-e greu!!!

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

trebiue sa termin raspunsul, ca am ceva probleme cu monitorul,
se stinge cam la 15 min,si tre sa-l inchid apoi putin.

dar, si atunci cand mi-e bine sa impartasesc bucuria cu voi.sunteti asa
departe dar totusi atat de aproape cand am nevoie de voi.in micile pauze de respiro pe care le iau ma relxez, ma informez si pot sa impartasesc cu voi din experienta pe care o am caci am crescut si am grija de 3 copii frumosi,chiar daca acum sunt mai mari,caci tot copii sunt pentru noi-parintii.Va multumesc ca existati!!!


bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_y0 spune:

buna la toata lumea!
eu sunt noua pe-aici si nu prea stiu cum se procedeaza. cert este k vreau sa stau de vb k alte mamici despre minunatiile noastre cele mici.
poate n-am intrat pe subiectul potrivit da' poate ma invatati voi, ce ziceti?

pupici

iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

sunteti foarte buni!

Poate si acesta poate fi un raspuns la subiect:

quote:
Originally posted by Adrianaa






"Se vor constitui la nivelul fiecarui judet asociatii ale copiilor si tinerilor cu DZ, asociatii care se vor uni intr-o federatie nationala care va putea mai bine lupta pentru drepturile acestor copii (bandelete, alimente, educatie). Sa luati legatura cu medicul de care apartineti pentru a va inscrie in aceasta asociatie".

nu am incredere in organizatii si asociatii de acest tip. Mai sunt si altele si... ce pot sa spun despre ele?.... Am avut o situatie in care am strans semnaturi, memoriu la M.S. pentru bandelete care lipseau cate jumatate de an (cu cativa ani in urma!) si... pe drum s-a rupt firul pe undeva, iar rezultat... zerrooo. Pana la organizatii cred in individualitate, in potentialul fiecaruia de a face ceva in ce ne propunem, fara sa avem directive de la centru. Nu cred ca acel angrenaj al asociatiilor pot functiona fara sa se puna in miscare rotitele acestuia. Dupa 16 ani, a sosit demult timpul sa gandim ce putem face noi, fiecare in parte pentru a misca mentalitataea asta greu de inlaturat de a astepta o rezolvare de sus in jos.
- aici pe forum se ofera informatie, pe care, fiecare o poate duce mai departe la cei care nu au acces la internet, in localitatile in care sunteti
- aici, pe DC, se ofera ajutor de la oameni cu suflet, pentru cei in nevoie
- aici, putem primi idei din toate locurile lumii pentru problemele noastre medicale

• Trebuie sa incepem sa gandim ce trebuie facut pe viitor pentru a rezolva o parte din lucrurile care se misca greoi, aici, in Ro.
• trebuie mai multe fapte si mai putine vorbe in toate domeniile
• trebuie sa ne gandim cum sa primim ajutor si ce putem da la randul nostru

daca tot vreti sa va inscrieti intr-o organizatie, as propune:
http://www.telemed.ro/diabet_eu.htm




ce putem face noi pentru cei care ne vin in ajutor:

In declaratia de venit global sa directionam 1% din impozitul nostru datorat statului, catre Fundatia Cristian Serban.

http://www.timis.ngo.ro/directionare.php

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=5841&

http://www.ccserban.ro/html/contact.html

Ce putem face pentru forumul nostru, de aici:
sa-l facem cunoscut in mod verbal, sau pe web pagini personale.
Asta cred eu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Am trecut de 50 ani si datorita voua ma simt la 20!! Am decoperit ce mult poate o imagine virtuala , sa te tina in viata si sa simti ca nu esti singur! faptul ca nu am putut(doua extrauterine cu pericol serios de viata) avea copii, dar pot sa ajut pe cei care au nevoie de putinul care il pot da este ceva care nu poate fi exprimat in cuvinte. Ma culc inchizind pc ma scol deschizid pc .
In plus,incet incet am cunosut ,o tara de prieteni pe care nu i-am avut niciodata ,chiar stind in tara mea !mai mult am prieteni in toata lumea! e fantastic sagasesti pe cei acre n-au uitat de ude au plecat si sa rizi,sa plingi sa te bucuri impreuna cu ei de succesele lor sau ale tale. De multe ori nu imi vine sa cred ca vb cu fete romance raspindite prin lume sau cu cele din orasul meu natal sau cu cele din alte orase pe care (romanca fiind)nici nu le cunosc . Datorita voua lumea a devenit un mic ecran unde toate ne vedem , vorbim ,ne dam sfaturi de parca ne-am cunoaste de o viata . Sa fiti sanatosi si sa ne dati in continuare posibilitatea de a ne intilni pe DC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omonel spune:

Raspuns categoric: da!

De ce? pentru ca te scoate din "bezna", te duce pe carari batatorite, iti lumineza calea, si viata, si te ajuta sa mergi mai departe. E tot timpul langa tine si iti intinde mereu o mana de ajutor, iti da mereu speranta (si nu numai, de multe ori chiar certitudini)ca totul va fi bine. Aici simti ca nu esti singur si ca merita intradevar sa lupti pentru o viata mai buna si pentru ca visele sa devina realitate.

P.S. Poate pare ciudat cum pot sa spun asta eu, un membru asa de nou pe forum,dar credeti-ma stiu ce spun, caci am descoperit forumul la inceputul anului 2004.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelapriboi spune:

da,dadadadadadaddadadadadadadadadadadadada.................................dadadadadadadad......................dadadadadadadadadad
Si as putea continua tot asa.
Pai de ce?
Simplu pentru ca aici gasesti tot ce ai nevoie.Sunt subiecte deschise care nici prin cap nu-ti trecea ca pot fii pe un forum .Cum ar fi cel cu legarea trompelor.
Cand am cautat despre acest subiect ma asteptam sa gasesc in site-uri de specialitate aceste informatii,cand colo cele mai pe larg informatii sunt furnizate pe acest forum.
Si de ce asa?
Pentru ca sunt oameni care au inatampinat aceste probleme si au trecut prin ele si au reusit sa le depaseasca.
Asa ca nota 10.

Angela

ANGELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Am descoperit site-ul cu ocazia celei de-a doua sarcini . Am gasit aici oameni minunati care m-au sustinut moral si mi-au umplut sufletul de bucurie .
Ma ajuta - pentru ca este complex- asa cum spunea cineva chiar aici - pentru ca nu este un simplu site ci un spectacol al vietii .
Stiu ca in orice moment al existentei mele AICI ma simt ACASA .

Eu,el(Alex-6ani)Alex si ea(Freya-11.05.2005)Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tiana spune:

Pe mine m-a ajutat mult !!! Am descoperit intamplator acest site, si de atunci il accesez zilnic aproape. De ce? Ptr ca aici am putut spune liber ce simt, ce gandesc. Povestea mea de inceput a fost extrem de delicata, tipul de situatie pe care n-o poti dezvalui nimanui. dar aici, unde sunt o oarecare femeie aflata in dificultate, am putut spune totul, fara teama de a fi descoperita, am putut vorbi deschis, am primit parerile altora, unele asteptate, unele nu, unele incurajatoare, altele acuzatoare dar cu siguranta sincere toate. Pe forum se discuta despre diverse lucruri, care te ajuta si fara sa stii ca ai nevoie de ajutorul respectiv. Doar descoperi lumea tuturor, si este interesant sa poti invata din experienta lor. Mii de multumiri relizatorilor site-ului, si moderatorilor !!!
cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Absolut. Ma ajuta.
E vorba in primul rand de forumul pe care il vizitez atat de des.

Pleiada de informatii este fara indoiala de ajutor pentru toata lumea. Eu "efectele" site-ului le resimt insa la un nivel personal si oarecum mai special. E vorba de cum mi se lumineaza privirea atunci cand vad copilasi pe strada, de exemplu. E vorba de faptul ca acum am curaj sa-mi recunosc mie insami cat iubesc copiii si cat de mult imi doresc un copilas.

Poate e mai ciudat, dar nu conteaza... pur si simplu asa m-a schimbat pe mine site-ul, m-a ajutat sa-mi pun in ordine visele pe care nici nu stiam ca le am.

Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months.
Oscar Wilde

Mergi la inceput