Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

O prietena din grupul gravidutzelor de sept-oct a nascut cu 4 zile in urma la 36 de saptamani fix. Bebelusul era deja cu cateva zile mai mic fatza de varsta sarcinii, iar la nastere a avut 2200gr. Astazi am vorbit cu mamica si era extrem de trista si ingrijorata: copilul pierduse 100gr in 4 zile, ea nu avea inca lapte in urma cezarienei, in spital il hranesc cu lapte praf si ea e ingrijorata ca bebe slabeste zilnic. Medicii au fost rezervati in a se pronunta.

Vreau sa va intreb, pe mamicile care au nascut prematur, cam cat de mare poate fi scaderea fiziologica in greutate a prematurului, cat timp dureaza pana se adapteaza la mediul exterior si incepe sa acumuleze din nou? Credeti ca are motive sa se ingrijoreze prietena noastra? E atat de grava situatia sau e un ceva frecvent care se incadreaza in normalitate?
Va multumesc pentru bunavointa voastra!


Eloise 35+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiena spune:

Elian s-a nascut cu 1,500kg si in primele zile a slabit cred ca mai mult de 100g . Dupa o luna cu mari eforturi avea 1,800kg . Dar pe urma a recuperat foarte bine.La inceput eu am avut ceva lapte dar el nu era in stare sa suga , iar cand a mai crescut nu am mai avut eu deloc , asa incat a papat aproape numai lapte praf.


Mamicul lui Elian
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Alexandru s-a nascut cu 2450 gr. si la iesirea din spital, adica dupa 4 zile avea 2360 gr. Dar nu avea nici o complicatie, ci doar scaderea aceea normala de greutate. Tu spui ca doctorii sunt rezervati, dar nu spui de ce. Mai are si o alta problema?

Magda si Alex(3 ani)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Mie la spital mi s-a spus ca dupa 10 zile bebelusul va incepe sa puna la loc ce-a pierdut. Catrina de exp mi-a slabit vreo suta si ceva de grame...in skimb Sofia a slabit fix 65 de grame si a inceput sa puna pe ea mai repede. Explicatia prematurii mai maricei slabesc mai mult decat astia mici-mici. Catrina a avut 1.750kg iar Sofia 1.395g.
Despre lapte: sa puna mina sa se mulga! din doua in doua ore. sa bea multa apa!!! laptele ammelor de prematuri e cu pina 40% mai bogat decat al celorlalte mame. natura il ajuta in acest fel pe puiul mai mik. sa nu renunte nicicum la lapte si sa nu astepte...sa traga de tzitzi!!! neaparat!

aia cu rezerva dr-ilor n-am inteles-o. are si altceva bb?! si incurajeaz-o pe mami...2.200 inseamna un mik urias aici in lumea piticilor.

ii pupacim cu drag!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Fetelor va multumesc din suflet! Nu ma asteptam la raspunsuri atat de prompte. O sa-i transmit si sper sa o incurajez. Orice alte sfaturi sau experiente sunt binevenite si utile!

Nu stiu de ce spunea ca doctorii sunt rezervati, alte probleme cu bebelusul nu sunt, din cate stiu. Stiti cum sunt doctorii (in Ro), unii dintre ei nu se pronunta pana nu sunt 100% siguri, sau pur si simplu nu se preocupa sa transmita mesaje pozitive si incurajari.


Eloise 35+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

da, trebuie neaparat sa-i vina laptele!

si tot a propos de ce spunea Papadie - Vlad s-a nascut cu 2250 si a scazut pana la 2020, adica f. mult, 230 de grame!

pe mine m-a ajutat pt lactatie foarte mult GALACTOGIL-ul (niste granule care se iau cu apa sau lapte) si pompa pentru sani - am avut mai intai una mica si apoi una mai performanta, de la Chicco.

Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

fee, mi imi place lista; dar poate ar arata mai bine cu caractere mai mici, marimea 1, ca sunt multe informatii...
uite un exemplu: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83349&whichpage=1



Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fee spune:

OK , Herra o sa incerc sa o schimb cand am 2min libere ca Mr Duracell este in plina forma

Monica et Daniel (04.11.2005)


ÉPICTÈTE

« N'essaie pas que ce qui arrive arrive comme tu veux, mais veux ce qui arrive comme il arrive, et tu couleras des jours heureux. »
<VIII p.1114>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

fee ia vezi prima pagina. iti place?
mie imi place listutaaaaaaaaaaaaaaaaaa. felicitari



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si mie, si mie!
multumim!

Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad

Mergi la inceput