Minunea mea

Minunea mea | Autor: simiena

Link direct la acest mesaj

Hai sa relatez pe scurt povestea mea si a lui Elian.
Cam de pe la ecografia tridimensionala din luna a 5-a mi-a spus ca am placenta previa , dar nu am avut nici o sangerare si nici o alta problema asa ca mergeam bine merci la serviciu si ma feream de efort.
Intr-o zi (saptamana 26 ) ma lovesc niste dureri de mijloc infioratoare . Rabd eu o zi eroic - a doua zi parca mai trec . In noaptea urmatoare ma scol ca de obicei pe la o ora din noapte(eu si acum dorm cu pauza din 2 in 2 ore) , ma duc la baie , fac eu ce fac ,dau sa plec , dar ceva tot curgea din mine . Imi zic ca se pare ca durerea de spate era de la rinichi si oi avea probleme cu vezica , si ma culc la loc . De dimineata fenomenul continua asa ca imi iau inima in dinti si ma duc la o ecografie-era sambata . Acolo imi zice ca am scurgere de lichid amniotic , asa ca ma duc la urgente la Municipal ca era cel mai aproape sa vad ce e cu mine . Eu acuma stau in Bucuresti dar la momentul acela abia venisem din Buzau-sotul e bucurestean si atunci izbutisem si eu un transfer la Bucuresti , asa ca situatia cu doctorul personal era in acel moment in tranzitie . Acolo am bafta si nimeresc sa ma interneze la Dr.Constantinescu , sef sectie care era de garda . Foarte incurajator-adica daca o mai rezista pana luni mai facem atunci o ecografie . Pana atunci tratament pentru prevenirea contractiilor .
Luni din nou ecografie - relativ bine , acelasi tratament . Dupa 2 saptamani ma apuca iar niste dureri infioratoare-nu stiam din ce cauza- se dovedesc a nu fi contractii - probabil tot rinichi - si 10 zile m-am tavalit de dureri zi si noapte - din cand in cand cate un piafen , ca prea des nu se putea , dar avea efect 1-2 ore , dupa aia de la capat-10zile!!!!! . Dupa aia mi-au trecut durerile dar aveam probleme cu pipi-trebuia sa stau in diverse pozitii ciudate ca sa pot .
Peste inca vreo trei zile de disperare ca nu stiu ce se intamplasi ce se va intampla , marti 17.05.2005 la ora 14 incepe sa curga sange din mine ca dintr-o vaca injunghiata . Rapid in sala de operatii , dr.s-a intors din drum , seful de clinica Dr.Horhoianu la fel , si hai ca sa-l nasc pe Elian normal . Au bagat in mine 15 fiole de occitocina si eu nu aveam nici o contractie -se urcau doua asistente pe mine ca sa impinga copilul si nimic . Una peste alta l-au scos cu forcepsul ca pierdeau semnele vitale ale lui - mie va dati seama ca mi-au iesit ochii din cap ca la melc si am urlat ca din gura de sarpe . Dupa care m-am mai trezit la ora 18 cand s-a terminat interventia - ma duceau pe o targa undeva - eu disperata ca unde e sotul-era acolo . Ma duc intr-o camera relativ mica-dupa aceea am aflat ca eram la terapie intensiva . Ii intreb pe aia daca pot sa-mi indoi picioarele ca mor daca nu ma misc. Ei -daca tu crezi ca poti! Am putut . Aveam agatate de gat 1 transfuzie si o perfuzie cu ceva si inca doua perfuzii de maini - aproape in pemanenta a stat cineva langa mine pentru ca mereu trebuia schimbata una dintre ele . Pe sot l-au lasat si pe el sa stea langa mine cat a dorit pentru ca au vazut ca ma linistea . Nu am adormit aproape de loc pana a doua zi de dimineata . Din doua in doua ore imi luau sange pentru analize si se minunau ce bine evoluez . Am inteles ca se asteptau sa stau cateva zile la terapie intensiva dar a doua zi dimineata toate analizele erau perfect . Peste cateva zile am aflat ce s-a intamplat de fapt . Placenta mea (care am aflat ca se nume placenta increta sau percreta ) se inserase in peretele uterului , trecuse chiar dincolo de el si se mai lipise si de diverse alte parti ale organismului meu-de unde probabil problemele cu rinichii - si a fost un caz nemaiintalnit in literatura medicala ca sa ajung cu copilul in saptamana 30 si cu 4 saptamani de scurgeri de lichid amniotic si sa mai si traim amandoi . Asa ca am ramas fara uter , si fara ovare si restul dar nu ma mai intereseaza , important este ca traiesc . Pe Elian l-au resuscitat relativ repede , dar a stat cam o saptamana la incubator si cu o tona de antibiotice pentru ca in momentul hemoragiei a fost ca un fel de septicemie si i-am pasat si lui cateva infectii bunicele . Pe sot l-au chemat sa-l vada spunandu-i ca ei nu menajeaza parintii si ca micul are o malformatie-el il si vedea cu 2 capete , doamne fereste - dupa care ii spune ca malformatia era deviatie de sept-el sa o stranga de gat pe doctorita , ca inainte era cat pe ce sa lesine , asta in conditiile in care i se spunea ca nu se stie daca pe mine ma salveaza . In fine , am mai stat vreo 4 saptamani in spital , cand m-am pricopsit cu un sindrom de panica - nu mai puteam sta in spatiu inchis -trebuia sa umblu aproape non-stop-mai ales intre 14-18 cat a durat operatia . Lapte am avut cam 3 saptamani , dupa care s-a oprit-oricum si cele trei saptamani muls cu pompa . Dupa care m-am apucat sa ma tratez de capatana , ca nu eram in stare de nimic -doar seara cam dupa ora 20 pana dimineata nu aveam nici o problema .
Dar toate au trecut , intre timp puiul a facut si o operatie de hernie inghinala , deoarece fiind prematur nu avusese tesuturile foarte puternice , dar acum e super bine si foarte cuminte.


Mamicul lui Elian
poze elian

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mona72 spune:

Chiar ca este o minune!sa va ajute Dumnezeu si in continuare,sa creasca mare si sanatos! ca de frumos este frumos foc!Simona, toate cele bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

wooow
Chiar ca minune! Si ce prematurel grasalaaaaaaaaaaaaaaan!
Sa fiti sanatosi si sa va bucurati unii de altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

pentru tine, mamic de Elian si pentru puiul tau sa creasca sanatos si sa va umple toata viata cu bucurii!

POZE NOI
Mami ”de George” (6.09.2002)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simiena spune:

Multumesc!!!!

Si numai bine la toate mamicile si puii lor.

Mamicul lui Elian
poze elian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Simiena, Elian sa va aduca numai fericire si bucurii ! E un scump !


Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

SIMIENA ti-am citit povestea si cred ca Dumnezeu va iubeste

Aveti un copilas superb!!! Sa fiti sanatosi si sa va aduca numai bucurii micutul Elian !


LA MULTI ANI

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

SIMIENA multa sanatate tie si copilului tau dragutz!sa ai parte numai de bine!frumoasa poveste..plina de minuni!

RAALUCUTZA28+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Doamne ce poveste! Sa fiti sanatosi si sa aveti o viata plina de bucurii!



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Doamne, prin cate ati putut sa treceti!
Bine ca ati scapat amandoi! Viata lunga va dorim si numai bucurii alaturi de mica minune!
Elian e minunat, are niste ochisori albastri de-a dreptul superbi, si e foarte dolofan pentru un prematur. Cel putin in poza de la 5 luni m-a uimit...
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si sa va aiba in paza mereu!

Geani si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Sa-ti traiasca puiul! Are niste ochi superbi!

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput