Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Stiam eu ca exista acest subiect pe undeva ca mi-a atras atentia titlul inspirat, dar de-abia acum am reusit sa ma alatur.
Adrian s-a nascut la 33 sapt. si 4 zile, dupa multe "dusuri reci" pe care le-am tras, cu spaime ca-l vom pierde sau ca nu va fi un copil intreg niciodata.
Dar uite ca cienva acolo sus il iubeste sau ne iubeste pe noi ca mititelul lu' mama acum e bine.
S-a nascut pe 24 August cu 1590g si 40cm. Ca dezvoltare era cu 2 sapt. in urma (ar fi trebuit sa fie mai greutz la 33 sapt. si 4 zile). A scazut 190g in primele 3 zile si apoi a inceput sa puna pe el. La inceput timid, de-abia dupa aproape 3 sapt. a recuperat greutatea nasterii, insa dupa ce-a trecut de ea a pus pe el mult mai bine. In a doua sapt. dupa nastere s-a zbatut cu 30g intr-o sapt. (ce punea azi, dadea maine jos etc.), dar dupa ce-a trecut de 1590 a pus 100g in 3 zile. Acum asteptam sa mai ia in greutate si apoi sa ni-l dea acasa.
Azi, la 3,5 sapt. avem 1810g.
Laptic am, Slava Domnului, ma mulg dublu decat are el nevoie, dar pompez cu sarguinta ca sa mentin volumul de lapte caci de pierdut se pierde usor, dar de recuperat mai greu. Noroc cu pompele astora, sunt electrice si duble si in 15 minute scot 70ml din ambii sani mulgandu-ma la 3 h. Ii dau doua mese pe zi direct de la san.

Nedumerirea mea e legata de biberon: daca sa le permit sa-i dea biberon sau nu cat nu sunt eu la spital. Stiu ca unele fete erau contrariate ca mamicile sunt trimise acasa, iar bebe ramane in spital, pai asa e si aici si sincer, nu vad rostul sa te mentina in spital atat timp cat tu esti bine, ca mama. Stiu ca e dificil sa faci drumuri tot timpul la spital, mai ales cand mai ai un puradel acasa si trebuie sa te imparti in doua si nu-ti permiti sa hoinaresti prea mult prin spital. Dar aici nu-mi fac probleme, au cea mai buna ingrijire in spital, nu-mi fac probleme ca-mi plange copilul de foame, ca e neschimbat sau mai stiu eu ce.
Asaaa, sa ma intorc la problema mea cu biberonul. Singurul motiv pt. care nu-s de acord inca sa-i dea biberon e ca mi-e teama sa nu apara confuzia scfarcului si Adrian sa ajunga sa refuze sa suga in favoarea biberonului. Parerile sunt pro si contra si vreau sa va intreb pe voi, mamici cu experienta in domeniu daca trebuie sa-mi fac reale griji sau nu. Asistentele mi-au explicat ca daca e sa suga de la san, suge, daca e sa nu suga, nu suge, biberonul nu-l incurca. Dar ca e nevoie sa-i dea biberon caci vine o vreme cand va simti nevoia sa suga si nu-l mia potoleste si nu-l mai satisface sa aiba stomacul plin (prin tubusorul ce-i trece prin nas), el vrea sa suga si cu asta basta si in astfel de momente, pt. ca eu n upot fi non-stop la spital langa el, e bine sa i se dea biberon. Si ca asta il va ajuta sa-mi exerseze si muschii falcutelor si ca i nfelul asta avem sanse sa ni-l dea mai repede acasa. Ca daca stam numai pe tzitzi rpogresele sunt mai incete si va trebui sa stam mai mult timp in spital pana cand el va fi capabil sa suga la toate mesele (de-abia atunci ii vor scoate tubul si se poate pune in discutie mersul acasa).
Asa ca, sa accept biberonul sau nu? Exista intr-adevar riscul ca Adrian sa refuze suptul la san si sa prefere biberonul sau e doar teorie si ca de fapt ei se intorc la tzitzi fara probleme dupa ce sunt dati acasa? Stiu de cazuri care dupa 6 sapt. au fost trecuti pe tzitzi si n-au fost probleme. Asistenta azi mi-a explicat ca el nu pierde complet contactul cu tzitzi, caci va suge de 2 ori/zi si ca la varsta lor nu se creeaza astfel de preferinte si ca daca instinctu lde supt e prezent, atunci el n-are cu msa fie "anihilat" asa usor. Ca treaba cu "confuzia sfarcului" e ideea unui dr. (barbat) care nu prea poate s-o dovedeasca clar, ca car, ca mar...

Din experienta voastra, trebuie s-ami fac probleme pt. biberon, atat timp cat Adrian suge de la mine zilnic? Sa le permit asistentelor sa-i dea si cu biberonul? Marturisesc ca reflexul lui de supt e foarte bun, el doar nu are rezistenta la supt la mese consecutive. Acum ii dau alternativ: la 9 am si la 3 pm. Restul prin tub. Daca merg consecutiv (am incercat intr-o zi) il obosesc prea tare si isi consuma caloriile pe supt, in loc sa puna pe el si-n ziua aia mi-a luat doar 8g. Ori acum scopul meu e sa-l vad castigat cat mai repede in greutate. Insa se pare c-a intrat in faza aia cu vreau tzitzi, vreau sa sug, nu-mi mai e de-ajuns sa-mi dati printr-un tubulet. Si asta inseamna ori sa fiu la spital mai mult timp (foarte complicat pt. mine avandu-l si pe alex acasa), ori sa i se dea biberon atunci cand face scandal ca vrea sa-si exerseze falcutele-i dulci.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

try, welcome la prematuri. tocmai ma gindeam azi la tine. inainte sa uit, am primit din spital o carte: "The next steps? Caring for your preemie at home" pe care am gasit-o azi din intimplare. e plina de info. intreba la spitalul tau daca o au. daca nu, da-mi PM cu adresa si ti-o pun la posta.

in ce priveste biberonul, fetele mele au supt din biberon si primeau si tubulet. mai sugeau din cind in cind dar rar pt ca nu aveau forta. am ales sa le dau bibe si acasa, era mult mai usor pt mine. daca le-as fi pus la sin, cum papau ele la 3 ore, suptul dura 30-45 minute fiecare, ar fi insemnat sa nu mai dorm deloc. am discutat insa subiectul intens cu alte mamici cu bebei la NICU, majoritatea cu un singur bebe. ele au confirmat ce zic asistentele tale, bebe e prea mic sa stie diferenta. lui ii e foame si papa la fel din titi si din bibe.

sfatul meu e sa le lasi sa ii dea bibe, asa il ai mai repede acasa. stiu ca spitalul ii ofera ingrijire fff buna dar, crede-ma, e mult mai bine sa mergeti acasa. gindeste-te ca vine frigul si incep sa cicule virusii. Livia a luat virusul RSV din spital, din nursery. nu e clar de unde ca au reguli stricte de igiena dar l-a luat. si eu si sotul am testat negativ pt virus si fetele au fost ambele afectate.

inca ceva, daca se ofera sa ii faca vaccinul pt RSV, e bine sa il faceti. stiu ca de anul trecut OHIPul plateste pt vaccinul asta la prematuri.

eloise, fetele mele au avut in jur de 1600g de caciula. au scazut pina pe la 1400g. subscriu la sfatul cu mulsul. sa se mulga din greu, ce nu papa bebe se poate congela pt masi tirziu.

listuta e super. merci muuuuuult de tot.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

try bun venit printre noi! Sa-ti traiasca flacaul!
Fata mea a avut 1600g. A scazut pana la 1450g, dar dupa 4 zile a inceput sa ia aproape zilnic 30g. In mai putin de 3 saptamani am plecat din spital, chiar daca avea numai 1980g. Ea a fost puternica si nu a avut nevoie de tubulet, a supt la biberon de a doua zi. Mie doctorii de la neonatologie mi-au explicat ca ea nu e copil de pus la san. Ca nu are forta, ca ramane flamanda si mai si scade din greutate in loc sa creasca. Asa ca a primit biberon din spital. Eu am fost f. de acord, pt ca dupa cezariana mi-a venit laptele cam dupa 4 zile si doar nu avea sa o lase flamanda atata timp. Dupa ce a trecut de 2500g am incercat sa o pun la san, dar nu a mai vrut. A supt de 2-3 ori, dar putin si fara chef. S-a invatat cu biberonul, ca nu era munca la fel de mare si a refuzat sanul cu desavarsire. Rares in schimb, a inceput sa suga la san cam dupa 2 saptamani de mancat la biberon. Dupa ce am venit acasa, am luat o pompa manuala si il puneam pe Rares la un san, el "aducea" lapticul si la celalat san storceam pentru Bianca. Asa i-am hranit 5 luni. Cand a mai crescut, Rares a mancat din ce in ce mai mult si nu am mai avut destul sa-i satur pe amandoi. Le mai dadeam completare cu formula, dar fata a acceptat mai usor laptele praf decat baiatul, asa ca de pe la 6 luni la ea a ramas de baza formula si lapte de la mine din cand in cand, cand ramane de la "Haplea" .
Asta a fost la noi. Eu zic ca chiar daca nu o sa accepte sanul, ai acum solutia cu pompele de san care te ajuta sa mentii lactatia si sa iti hranesti puiul cu lapte de la tine, chiar daca dat cu biberonul. Sanatate multa si sa iti vina odorul acasa cat mai repede!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Buna. Nu am mai scris pana acum la voi. Dar mi-a atras atentia intrebarea cu biberonul. Marc-Adrian s-a nascut la 36 sapt, si 2990 gr. Deci nu am avut probleme si nici nu a stat la soin intensive. Ni l-au dat imediat cu scorul 9. 9. Chiar dupa ce am iesit din operatie( cezariana de urgenta) mi l-au pus la san si avea reflexul de supt. insa in a 4 zi a facut un icter f. f . pronuntat si ne-am intors la spital dupa o noapte acasa. Sunt si acum convinsa ca daca ii dadeam biberon nu ar fi facut asa urat. Dar luandu-ma dupa ideea fixa a tuturor ca daca ii dai biberon uita de san m-am chinuit cu tot felul de paharute si l-am deshidratat in 12 ore de stat acasa ca a trebuit sa-l bage pe perfuzie ca sa-l hidrateze. Asa ca la spital, la sectia de neonatologie a stat cam 24 de ore cu perfuzie si apoi inca 2 nopti cu mine in camera la spital. Si in acest timp i-au dat laptele meu cu biberonul. In ultima noapte ( la o sapt de la nastere) l-am pus asa intr-o doara la san( eu eram convinsa ca s-a terminat cu alaptarea) si spre surpriza mea a inceput sa manance fara probleme. El refuza sanul din cauza icterului si pt. ca era somnolent.... Dar cum si-a revenit s-a intors la san. Pierduse saracul vreo 15 la suta din greutatea de la nastere. A recuperat-o abia la 21 de zile. Insa acum la 3 luni ( adica pe 31 aug ca de atunci nu l-am mai cantarit) are 6 450 grame .... Un grasan.

Deci ca m-am lungit si nu am zis concret nimic. Si eu am evitat biberonul, dar....Si e un mare DAR... cum i s-a dat doar lapticul meu el a revenit la san, pt. ca asta e gustul care il stie si in plus ii place, ca il reconforteaza. Chiar pot sa ma plang ca asta e singura metoda sa-l linistesc de multe ori...si sa-l fac sa doarma.
Cred ca uneori merge uneori nu. Dar la noi a mers. In plus biberoanele de acum sunt mult mai bine facute decat cele de acum zeci de ani....Imita mai bine sanul, au gaura mult mai mica.....si diferite modele. La mine a mers f. f. bine cu ceva de la Gerber pt. noi nascuti, f. f. mici fata de celelalte de la firme mai bune...Pt ca ai nostri au niste gurite asa mici, ca nu s-au nascut la 4 kg.

Mihaela si Marc-Adrian ( 4 iunie 2006)

http://mionita.photosite.com
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10717;95/st/20060604/n/Marc-Adrian/k/131a/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

try, bine ai venit printre noi su bebe sanatos!
si eu cred cu tarie ca, daca bebe vrea sa suga, o va face indiferent de biberon. serban a "gustat" sanul dupa aproape 3 saptamani de biberon si gavaj, dar n-a avut nici o problema de adaptabilitate... am continuat vreo 2 luni cu biberon alternativ cu san (laptele meu) si, cand am considerat ca e suficient de puternic, am renuntat complet la biberon.
la noi tragedia a fost pe dos, pe la 5 luni, cand am lipsit mai mult de acasa si a stat nemancat destule ore fiindca nu mai vroia sa accepte biberonul...

pentru cine completeaza listuta, va rog sa ne treceti si pe noi cu data nasterii 18.01.2004!

noi am inceput astazi gradinita, am niste emotii cat casa si mi-e tare mila de serban... gata, la nici 3 ani a intrat la program pe viata!! abia astept sa aflu cum a fost prima zi, cand l-am lasat acolo a sters-o ca din pusca de langa noi, fericit ca a vazut copii si jucarii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Multumesc de raspunsuri, fetelor. Deja i-am dat unda verde asistentei la biberon. Adrian suge destul de puternic si bine (desi nu-i dau decat 2 mese pe zi) si ma bazez pe instinctul lui puternic si sper sa nu uite ce-i tzitzi dupa ce ajunge acasa si sa nu prefere biberonul in detrimentul sanului. De azi ii dau 3 mese direct de la san. Sunt consecutive: la 9 a.m., la 12 si la 3p.m. In rest i se da bibe alternat cu furtunasul: o data bibe, o data prin furtunas.
Azi am facut si proba suptului si la ora 9 a supt 57 ml (in conditiile in care ratia lui de laptic e de 35 ml la fiecare 3 h), la 12 a supt 48 ml, dar la 3 a supt doar 18 ml.
Deci suge bine, cand suge.

Laura, pompele bune sunt astea electrice si duble care costa cam 2000$, cele de pe piata sunt cam "blege". Am si eu manuala, dar nu se va compara mulsul la pompa manuala cu cel de la pompa electrica de la spital. Insa nu-mi permit s-o inchiriez luni de zile ca te costa. Asa ca de-aia caut sa ma asigur ca bebe va suge la tzitzi. Poate ca va sta mai mult la tzitzi in primele 2 luni pana papa comparativ cu mulsul, dar in timp se va schimba raportul. Plus ca daca mergem undeva e aiurea sa ma car cu pompa de muls permanent dupa mine, pe cand copilul pot sa-l pun la san oriunde as fi si in orice moment. Nu ma mai strezes cu spalatul sticlutelor, furtunaselor si a celor nu stiu cate piese din kit-ul de pompare, nu-mi mai fac probleme de sterilizare, de conditii de pastrare etc. Ca daca pui la socoteala timpul cat trebuie sa speli kit-ul dupa fiecare muls, pregatirea biberonului, stocare, dezghetare etc. tot ajungi sa petreci mult timp.
Iar in timp, daca te mulgi, singura cale de sporire a volumului de lapte e sa te mulgi mai des si mai multe minute odata, deci iar un dezavantaj. Pe cand daca bebe suge direct de la san, el te stimuleaza si volumul de lapte creste progresiv cu nevoile lui bebe. Pe masura ce creste el trage mai puternic si mai eficient si la 4 luni scoate cu totul alt volum de lapte in aceleasi 15 minute de supt comparativ cu cat tragea la o luna.

De-aia incerc sa ma asigur ca bebe suge de la mine. Pentru mine una e mai comod si imi ofera garantia ca bebe va suge mai mult timp (ca varsta). Pe cand cu mulsul, cam dupa 5-6 luni se cam duce treaba, iar asta in cazurile fericite. Si am tot interesul sa-i asigur lu iadrian laptic cat mai mult timp avand in vedere problemele prin care a trecut. Azi iarasi facem o transfuzie de sange, ce sa facem. Iar i-a scazut hemoglobina sub limite. E a treia transfuzie (priemle doua au fost in utero)... ma rog, fetele care mai stiu povestea mea sti ude ce anume vorbesc... vreau sa ma asigur ca particip cat pot la imunitatea lui si-i ofer tot ce pot.

Dar m-am convins ca daca e sa suga, va suge si dupa ce ajunge acasa. Biberonul va fi doar o solutie de moment pentru cat e in spital si nu pot fi eu prezenta 24h langa el. Plus ca sper ca prin biberon sa ia mai bine in greutate si in felul asta sa ni-l dea mai repede acasa. Desi nu vad sanse sa ajunga acasa mai devreme de sfarsitul lunii cu toate problemele si istoricul nostru.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

try sunt perfect de acord cu tine ca e mult mai comod si mai bine pentru toata lumea ca baietelul sa suga la san. Eu incercam sa te incurajez ca, totusi, se poate si daca o sa vrea numai biberon. Dupa cum iti spuneam, fetei mele i-am dat lapte muls 5 luni, iar pe baiat l-am intarcat la 13 luni ca am vrut eu, ca daca ar fi fost dupa el, si la gradinita ar fi mers cu tzitzi dupa el. Fata mea in schimb nu a supt deloc, nici nu am incercat sa o pun la san in prima luna jumate. Daca tu zici ca botzucul tau suge deja 3 mese, eu cred ca sunt sanse maxime sa vrea sa suga. Pupam baietelul si mamica, sa se reuneasca acasa cat mai repede.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fee spune:

Buna seara,

Ma bucur ca va place lista, noroc ca Daniel era la socrii ca mi-a luat o dimineata.

Try si Daniel a stat in neonatal aproape 3 saptamani si ar i-ar fi dat drumul mai devreme dar l-au tinut din cauza SUPTULUI!

Eu dupa ce am nascut am avut un chist care a trebuit operat dar cum m-au transferat intr-un alt spital , doctorul tampit care m-a operat mi-a facut anestezie generala desi scria clar pe foia ca alaptez si trebuia sa mi faca anestezie locala.Din cauza asta nu am avut lapte aproape deloc si cand m-am dus la Daniel le-am spus asistenteor sa ma lase in pace cu suptul lor ca eu nu am lapte dar ele spuneau ca Daniel nu are forta sa suga .A trebuit sa fac de fata cu ele proba suptului de vreo 5 ori ca sa vada ca nu aveam mai mult de 30 ml de lapte in amundoi sani.Ele il competau cu un fel de seringa din plastic.Deci dupa ce s-au convins ele ca eu nu am lapte ,se intampla vineri seara , in weekend l-am pus pe biberon si tzitzi si luni i-au dat drumul.

Acum e baiat mare chiar daca a fost haranit cu lapte praf si putina tzitzi are 10.580 si 78 cm

Va pupacim dulce

Monica et Daniel (04.11.2005)


ÉPICTÈTE

« N'essaie pas que ce qui arrive arrive comme tu veux, mais veux ce qui arrive comme il arrive, et tu couleras des jours heureux. »
<VIII p.1114>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

si de la noi! N-am mai scris cam demult aici dar dorim sa multumim ca ne-ati trecut in listuta cu datele corecte de la nastere si spunem si noi felicitari, listuta arata tare bine!

Sa iesim si noi putin la raport si sa spunem ca suntem foarte bine, Alberto are acum 1 an, 1 luna si 9 zile! Am avut pe 12 august primul sau party, a fost totul atit de frumos! Dimensiunile lui Alberto la fix 1 an au fost: 12,900 kg, 83,5 cm. Acum a depasit deja granita celor 13 kg iar marimea care o poarta la hainute e 86/92. Merge singurel, e foarte activ si "vorbeste" toate ziua incercind sa imite cit mai multe cuvinte care le aude.

Salutari colegilor de listuta de la Alberto si toate cele bune pentru mamici si copilasi.
Cu drag,
Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Try Victor Stefan a mancat din biberon pana la 6 saptamani si apoi l-am trecut la san. A fost putin cam dificil, asa ca e tare bine ca ii dai sa suga. Victor a trecut destul de repede numai ca e clar ca daca ar fi supt si la san era mai usor. La noi in spital te incurajeaza sa-i dai cu bibe ca s apleci mai repede acas.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput