Dr.Camelia Constantinescu/Bucur

Dr.Camelia Constantinescu/Bucur | Autor: ama_kaly

Link direct la acest mesaj

A nascut cineva cu Dr.Camelia Constantinescu de la Bucur?Va rog dati-mi si mie detalii ca as vrea sa nasc cu ea!Pana acum mi s-a parut super ok,dar am fost numai la cabinetul particular,as vrea sa stiu cum se comporta si la nastere!Va multumesc,astept pareri!io 25+ cu Seby
Poze cununie
Poze mami si bebe
Poze Craciun,Revelion si cu burtica Bebe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

dr. Camelia Constantinescu cred ca este super ok am fost la dinsa la un control pina-n sarbatori dar spitalul
lasa cam mult de dorit asa ca mi-am cautat alt spital pentru momentul cel mare care va fi peste 3 luni.

mai cauta si tu pe forum detalii despre spitalul Bucur si te vei convinge

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Stiu,si mie tot de spital mi-e frica,dar am inteles ca acum l-au renovat,sunt camere tip rooming in cu 1,2 sau 3 paturi si nu ar mai fi ca inainte.Insa asistentele am auzit ca lasa mult de dorit..
Astept pareri si despre Bucur,nu numai despre dr! Eu nasc cam peste 4luni si as vrea sa stiu de acum la ce sa ma astept,iar daca e nevoie imi caut si alt dr de la alt spital.Nu-mi doresc decat ca puiul meu sa fie bine ingrijit si sa nu il aduc acasa cu cine stie ce infectie luata de prin maternitate!
io 25+ cu Seby
Poze cununie
Poze mami si bebe
Poze Craciun,Revelion si cu burtica Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Draga Ama,

Dupa cum stii de la 'Mamici de martie-aprilie 06', eu o sa nasc cu prof.Crisan, seful sectiei obstetrica-gineco de la Bucur.

Din intamplare chiar azi am ajuns acasa dupa ce am fost internata de luni pt niste investigatii.

De curiozitate, acum cateva zile, impreuna cu o alta gravidutza, am urcat la neo-nato sa vedem niste bebei. Evident ca nu s-a putut, ca sectia e incuiata (bila alba), se poate intra doar pe holul sectiei (rudele), mamicile probabil au sala speciala de alaptare, n-am intrat. Sectia este complet renovata, am inteles ca si la nasteri s-a renovat la fel. Saloanele pt mamici sunt cum stii si tu, rooming-in, cu 1-2 paturi. Intr-un salon incepuse sa planga un bebe dar ne-a fost rusine sa intram sa-l vedem.

Despre infectiile intra-spitalicesti n-am auzit sa fi fost cazuri, cel mai bine iti vor raspunde mamici care au nascut acolo. Finul meu care pe 28 ian acum face 1 an acolo si a fost super ok. Oricum incidenta cazurilor este mai mare la Municipal decat aici.

Daca te intereseaza in mod deosebit conditiile din maternitate, nu este printre cele mai slabe maternitati din Bucuresti. Parerea mea este ca pentru cate zile ai de stat cand nasti, mai important este medicul tau si sectia neo-nato.

Ref la dna. dr. Constantinescuam auzit ca este mana dreapta a prof. Crisan si ca este foarte buna.

In ceea ce le priveste pe asistente, infirmiere si altii, este exact la fel ca in alte spitale. Am stat 4 zile si am vazut persoane si bune si rele. Nu mai bune sau mai rele decat in alta parte.

Daca te mai pot ajuta cu altte informatii, cu mare placere.

31+

Ileana si
Most wanted baby

Pozele noastre

Life is like a box of chocolates...You never know what you're gonna get

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Da,si amandoi au cabinet particular la Tineretului,se numeste Vital!Eu acolo am mers de fiecare data pentru consultatii.Stiu si de dr.Crisan ca e foarte bun,iar dr.Constantinescu este de asemenea foarte draguta dar de spital nu prea am citit lucruri bune.
Vreau sa merg si la dr.Nayel sa-si dea cu parerea referitor la colul meu,dr Constantinescu mi-a zis sa stau linistita,dar mie mi se pare scurt 25mm la 25sapt,i-am spus ca am si contractii,ce-i drept nedureroase,si iar mi-a spus sa iau no spa ca sunt normale contractiile nedureroase acum.As vrea insa si o a doua parere..
In plus as vrea sa nasc prin cezariana si totodata un dr care se pricepe la asta,de dr Constantinescu nu stiu nimic de cum face cezariana,cu cine am vorbit,a nascut normal cu ea.(e dr ginecoloaga a lu' mama,asa am ajuns la ea )
io 25+ cu Seby
Poze cununie
Poze mami si bebe
Poze Craciun,Revelion si cu burtica Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

in martie 2005 eu am nascut cu dr. Constantinescu. este super doctor si daca asi mai face un bebe tot la ea m-as duce. eu am facut cezariana si pot sa spun ca nu am avut nici o problema nici atunci si nici acum dupa 10 luni. Spitalul este relativ ok, nu cine stie ce conditii dar eu m-am dus dupa doctorita. La copii este super salonul, renovat, cu 2 dr. neonatolog f. bune. Copilul ti-l aduce imediat dupa ce nasti, eu avand cezariana mi l-au adus a doua zi. Asistentele de la reanimare, unde am fost eu f. dragute. Saloanele da la lauzie nu sint cine stie ce renovate, dar dr. nu te tine f. mult, eu am stat 3 zile in total, deci nu stai f. mult. Unele saloane sunt de 1 persoana cu baie in camera, iar celelate sunt de 2, 3 sau mai multe paturi. Este relativ curat si baia este pe hol dar arata destul de bine. Ai grija sa ai hainute si pampersi ca il vei schimba imediat cu hainele tale. Eu am fost multumita iar de doctorita ce sa spun ... o dulceata si o profesionista adevarata. Parerea mea ca important este doctorul pt. ca el depinde viata ta si a bb, pe cind in spital oricum stai putin. Daca mai este ceve iti raspund cu placere.


mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Si eu tot prin cezariana as vrea sa nasc,da-mi mai multe detalii te rog frumos,de exmplu in cat timp te-ai refacut dupa,cum arata operatia acum si din ce motiv ai ajuns sa faci cezariana.Ai discutat cu dr dinainte despre asta?Merci.io 26+ cu Seby
Poze cununie
Poze mami si bebe
Poze Craciun,Revelion si cu burtica Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Am vorbit cu doctora inainte cum voi naste. Sincera sa fiu am cam insistat sa fac cezariana deoarece am o constitutie mica, cca 1,52cm iar bebele avea 3,500kg si imi era f. frica. In schimb am prietene care au nascut cu ea natural si s-a comportat admirabil. Nu te lasa sa te chinui si iti da asa o incredere...
M-am refacut f. repede dupa operatie, la o sapatmana am urcat 8 etaje pe scari (nu mergea liftul bineninteles), iar acum pot sa spun ca nu am nici o problema. Oricum am recomandat-o pe doctora la mai multe prietene care au nascut cu ea si nici una nu s-a plins de tratament. Tot ce pot sa iti spun, daca te hotarasti sa nasti la Bucur, cind te trece in salon "vorbeste" cu sefa de la lauzie si ea va avea grija de tot. La reanimare au fost niste asistente f. dragute , si erau si mamici fara posibilitati financiare acolo dar s-au purtat admirabil.
Operatia este acum f. mica, aproape nu se mai vede. Ce sa spun, important ca dupa operatie ,daca vei face cezariana, a doua zi sa te dai jos din pat. Este f. important acest lucru si f. dureros la acel moment. Dar cu cit o vei face mai repede cu atit te vei reface mai repede.Si inca ceva: am stat in spital 3 zile din care 2 la reanimare si una in salon. Este putin si de aceea am spus ca, conteaza mai putin spitalul, pt. ca stai putin si conteaza doctorul f. mult ca de el depinde refacerea ta repede. La copii este ok. Nu am auzit de infectii intraspitalicesti acolo, copilul ti-l aduce imediat ce esti in stare sa ai grija de el si vei sta cu el in salon. Per total mie mi s-a parut ok totul si acum rasuflu usurata ca am scapat deoarece imi era f. frica de acest moment.Conteaza f. mult sa ai incredere in doctor. Eu cel putin la cit de fricoasa sunt cind am vazut-o ca intra in sala de operatie mai linistit tare mult. Stiam ca va fi ok.
Daca te mai pot ajuta ceva.... sunt pe aici.

mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Eu azi am fost la ea la cabinet la control.Totul e bine,pana si bebe s-a intors cu capul in jos si data viitoare o sa vorbesc cu ea si despre nastere.Zici ca operatia nu se prea mai cunoaste?Te-au invatat asistentele cum sa alaptezi copilul?Dr.neonatolog cum a fost?
Si inca ceva,pentru cezariana am inteles ca ai vorbit dinainte cu dr,te-a programat intr-o anumita zi sau ai asteptat sa ti se rupa apa?
O sa te mai zapacesc ca am o mie de intrebari! Merci ca esti dragutza si imi raspunzi!
io 27+ cu Seby
Poze cununie
Poze mami si bebe
Poze Craciun,Revelion si cu burtica Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Operatia se cunoaste f. putin acum, dar important este ca nu ma deranjeaza absolut deloc, nici macar la schimbarea vremii. Cei drept eu eram o persoana slaba inainte, 42kg, am luat 18 pe timpul sarcinii, dar nu eram grasa ci toate kg. erau la burta iar acum am ajuns la 45 kg. se poate si din aceasta cauza sa se fi refacut tesutul f. repede.
prietena mea care este mai plinuta si a luat tot 18 kg. a luat antibiotic cam 5 zile in plus fata de mine, dar tot ok. este si ea acum.
In ce priveste alaptarea.... nu stiu ce s-a intimplat pt. ca nu am alaptat nici un pic. In primele 2 zile din spital nu aveam nici un pic de lapte, apoi am facut o injectie pt stimularea lactatiei, am facut furia laptelui, iar dupa masajul horror pe care mi l-a facut doctoul de familie a disparut si febra laptelui dar si laptele
In spital m-a avertizat o asistenta batrina de la lauzie ca voi avea furia laptelui dar am ris si am zis ca nu stie ce zice...asa ca, am ramas fara lapte. La lauzie acolo sa vorbesti cu asistentele sa te invete ce sa faci, pt ca nu e de gluma deloc. Am avut niste dureri ca operatia mi s-a parut floare la ureche pe linga furia laptelui. Sa ai pompa de muls la tine, de preferinta cea tip seringa, eu am avut alta si nu a fost buna deloc, si s-a te mulgi chiar daca nu iese nimic. Eu am luat in deridere acest lucru, nu stiam cum sa plec mai repede acasa,si nu am alaptat deloc.
La neonatologie sunt 2 dr., depinde pe ce schimb pici, dar sunt ok. amindoua, dar trebuie sa fii atenta cu ele. Eu nu am avut probleme cu copilul, chiar daca a avut icter cam.1 luna, din cauza incompatibilitatii de rh. si de grupa dintre mine si el.
Din cite am observat, dr te programeaza cind e de garda, pt. a te avea sub observatie toata noaptea, in cazul in care nu sunt probleme urgente, si la nasteri normale si la cezariene. Daca te sfatuieste sa nasti normal te sfatuiesc sa o asculti. Eu pe linga incompatibilitatile de rh si grupa, eram si f. mica in bazin, copilul era destul de mare (in ultimele saptamini nci nu puteam sa ma mai dau jos din pat, ca aveam impresia ca mi se va rupe burta) asa ca erau deja mai multe riscuri.
Pt operatie a stabilit cu vreo 3 zile inainte data, cind am fost la ultima ecografie, si apropo, 3,500 kg. a zis ca va avea la ultima ecografie 3,500 kg. a avut la nastere...

mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Wow,nu pare deloc infricosator! Sper sa ma descurc cu laptele si sa pot alapta.Eu as vrea sa nasc prin cezariana,inca nu am vorbit cu dr asta,la urmatorul control de la 32 saptamani vom "dezbate" problema si atunci voi sti si parerea ei.
Lunea asta ma duc sa vad spitalul ca mi-a zis ca e de garda.Tu de ce ai avut nevoie cat timp ai stat in spital?Ca am vazut ca fiecare spital are politica lui si nu la toate ai nevoie de aceleasi lucruri.
Cand ai timp,sa-mi scrii si cateva randuri legate de acest aspect!
Cat despre greutate, mie ultima data la 28 saptamani mi-a zis ca bebe are 1300gr.Dupa cum spui tu,estimeaza exact greutatea,ceea ce inseamna ca o sa am un grasun. Oricum,multumesc mult pentru toate raspunsurile!Imi sunt de mare ajutor!
io 28+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze Craciun,Revelion si cu burtica Bebe

Mergi la inceput