Dr.Camelia Constantinescu/Bucur

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Da, este destul de mare pt aceasta virsta, dar in ultimele 2 luni bebe ia mai putin in greutate. Cel putin la mine asa a fost. Oricum iti doresc sa fie destul de mare pt ca este mai bine.
Pai pt spital eu am facut 2 bagaje:unul pt mine si unul pt. bebe. Cel pt. bebe iti trebuie dupa nastere cind vei primi copilul.Pt. mine am luat camasi de noapte, 2-3 si subtiri, ca este o caldura in saloane de mori (de cald), halat, papuci, vata (pachete mari), absorbante, pahar cu pai 9 (ca pe mine m-au certat asistentele ca nu am....pt. ca nu poti bea din pahar direct ca nu te poti ridica- in prima zi), supozitoare cu glicerina , faringosept (daca faci cezariana, pt ca te doare gitul, mai ales daca esti fumatoare), si alte obiecte de care nu te poti lipsi
Pt bebe:hainute, pampersi, servetele umede -cind iti aduce copilul, il poti schimba imediat in hainele de acasa, pompa de muls si alte accesorii pe care le doresti (prietena mea si-a adus un scaun pt a putea sta mai comod ...)
Iti poti lua telefon mobil la tine pt ca poti vorbi din salonul de reanimare, au prize asa ca poti folosi si incarcatorulsi tot ce te poate face sa te simti mai bine
Daca am uitat ceva voi reveni..
Tot ce pot sa iti spun este ca,eu cel putin, am crezut ca aceasta este varianta cea mai usoara de a naste dar nu prea este asa. Dureri sunt si la una si la cealalta varianta, acum depinde de organismul tau si de modul cum percepi durerea. Oricum eu iti doresc sa iti fie cit mai usor iar ca o parere personala... in primele zile am spus ca nu mai fac niciodata copii.....dar dupa un timp mi-am reconsiderat afirmatia. Este cea mai interesanta experienta de viata pe care o femeie o poate avea.
Daca mai ai intrebari... tot pe aici ma gasesti


poze bebe http://photos.yahoo.com/mpopescu_cfr

mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Merci! O sa revin cu noi intrebari!
Ti-am vazut pozele,ai un baietel minunat!!!Sa va traiasca si sa creasca mare si voinic ca frumos am vazut ca este!!
io 28+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by mama lui Jonika

faringosept (daca faci cezariana, pt ca te doare gitul, mai ales daca esti fumatoare


De ce sa te doara gatul???
Ai facut cumva anestezie generala si te-au intubat?
Ca alta explicatie nu vad....


Ioana 26 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Da, am facut anestezie generala, m-au intubat (obligatoriu) si vreo 3 zile abia puteam vorbi. F. nasola faza asta.

mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Tu ai ales anestezia generala?Eu vreau rahianestezie sa-l aud si sa-l vad pe bebe cand il scoate,ai vb inainte cu dr despre ce fel de anestezie ti se va face?io 29+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Cind am vorbit cu doctora mi-a spus de anestezie general. Oricum nu eram in stare sa vad atita singe.

mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Si in cat timp ti-ai revenit din anestezie?Iar bebe cand ti-a fost adus?Eu trebuia ieri sa merg sa vizitez Bucurul,dar nu am mai ajuns, iar dr am inteles ca urmatoarea garda o are tocmai in martie..
Nu inteleg,asa ti-a recomandat dr sa faci anestezie generala sau asa ai ales tu ca iti era frica sa fii constienta pe timpul operatiei?
io 29+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Jonika spune:

Dupa anestezie iti revii cam in 30 min, dar incepi sa auzi imediat ce iti ia masca de pe fata..dar, sa nu iti inchipui ca poti face multe lucruri dupa operatie.Este o stare de semitrezire, auzi ce se intimpla in jurul tau dar nu prea te poti misca. Eu am iesit din operatie pe la ora 18, am vorbit cu sotul, am intrebat de copil dar cam atit. A fost o alternanta de somn si veghe toata noaptea.Abia a doua zi am fost pe deplin constienta si mi-am vazut copilul. Anestezia generala mi-a indicat-o doctora impreuna cu anestezistul si oricum o preferam in schimbul epiduralei. Ma cam temeam de anestezie in coloana (idei preconcepute, cred), de o operatie la care sa fiu treaza.. am fost prima oara din viata internata si operata, imi era groaza de singe si am mers pe mina doctorei. Oricum eram intr-o stare de stres de neimaginat, nu am avut pe nimeni sa imi povesteasca cum decurge o operatie, nu stiam cum va decurge totul decit din carti si nu voiam decit sa se termine mai repede si sa plec cu copilul acasa. Cam asta este pe scurt stresul acelor zile. Am facut rau.. sau bine.. nu stiu. Este o chestie de optiune personala. Telul meu a fost sa imi revin cit mai repede ca sa pot avea grija de copil. Si se pare ca am avut dreptate pt. ca numai a saptamina am avut nevoie de ajutor. De la o saptamina pina in prezent (11 luni are copilul acum) m-am ocupat singura de copil ( cu sotul bineinteles, cind nu este la munca).


mpopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Nici eu nu am fost operata de nimic in viata mea si am o oarecare teama..Insa as vrea sa nasc cu rahianestezie,sa fiu constienta si sa imi vad puiul imediat,sper sa fiu si atunci in apropierea operatiei la fel de curajoasa ca acum !io 29+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Inca ceva, ce fel de halat ai avut pt spital ? Eu am primit unul acum da' mi se pare foarte gros, am inteles ca e o caldura in spital de nu poti sta..Si papuci ma gandeam sa imi iau din aia de pluta si sa ii las acolo, dar m-am procopsit cu unii de iarna grosi.Imi vor ajuta la ceva sau trebuie sa imi iau singura un halat mai subtirel si papuci?io 37+ cu Seby Poze cu noi,bebe si burtica Bebe

Mergi la inceput