incompatibilitate grupa sange-nastere mai devreme?

incompatibilitate grupa sange-nastere mai devreme? | Autor: franqois

Link direct la acest mesaj

Fetelor, sunt in luna a saptea, a doua sarcina (mai am un baietel) si pentru ca am incompatibilitate de grupa de sange cu sotul (eu O, sotul AII), am facut analiza de anticorpi anti A (la Instit. Hematologie). Dar doctorul mi-a spus ca daca imi apar anticorpi o sa trebuiasca sa-l scoata mai devreme pe bebelus ca sa nu fie afectat prea mult. Ati trecut vreuna prin asa ceva? Sunt ingrijorata ca ar trebui sa nasc mai devreme decat era termenul.

Va pup.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Chiar ma intereseaza si pe mine incompatibilitatea de gupe de sange. Si eu am 01 si sotul A2. Nu stiam ca exista asa ceva ... Ce e de facut? Vrem si noi sa concepem un bebe.

Ioana
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Eu nu am auzit de asa ceva dar pot sa-ti spun ca mama mea are 0 si tatal meu A iar eu m-am nascut normal, la 9 luni, fara nici o problema. Cu Rh-ul negativ la mama si pozitiv la tata am auzit si eu ca ar fi o problema dar asta cu grupa sanguina... Poate nu stiu eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Ideea e ca la prima sarcina nu apar anticorpi dar la urmatoarele pot apare si poate fi grav. Chiar asta cu incompatibilitatea de grup de sange, daca apar anticorpi e mai grav decat la incompatibilitatea Rh-ului, pentru ca nu se poate face nimic... Deci daca exista cineva cu incompatibilitate de grupa la a doua sarcina, cu anticorpi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela.f spune:

Fetelor,

acum nu ar mai trebui sa fie o problema! Se face analiza anticorpilor in fiecare luna, si din luna a saptea poti merge din doua in doua saptamani. Analizele pentru RH le puteti face si la Fundeni/Cantacuzino sau Municipal(dr Posea).

La nastere se face izoimunizarea(sper sa fi nimerit denumirea) adica un vaccin anti D. Si se poate tine si a doua sarcina fara probleme, bineinteles cu analize permanente!

Mihaela
18+



http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;101/st/20060618/k/e328/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Fetelor si eu sunt foarte interesata de aceasta incompatibilitate pentru ca ma aflu in aceiasi situatie. E cineva care ar putea sa ma lamureasca si pe mine, ca nu prea am inteles exact. Am deja o fetita si anul asta am vrea sa mai avem inca un bb, deci treaba asta m-a cam pus pe ganduri, mai ales ca pana acum nu am mai auzit de asa ceva.
Pupici mamicilor, burticilor si bebicilor!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

In cazul incompatibilitatii de grup nu se face izoimunizare si nici nu e atat de grava problema ca la incompatibilitatea de Rh. Trebuie monitorizat nivelul anticorpilor si daca se inmultesc (de obicei catre sfarsitul sarcinii) se declanseaza nasterea inainte de termen.
Din ce am citit pe net (si din propria mea experienta) incompatibilitatea 0-B este mai serioasa decat 0-A, dar chiar si asa de cele mai multe ori singura problema este un icter mai puternic si mai prelungit la nou-nascut (care se rezolva cu fototerapie).
Deci, nu va faceti probleme, repetati dozarile de anticorpi de cate ori e necesar (in ultimul trimestru ar trebui facute lunar) si mergeti pe mana doctorului, daca stie de problema atunci stie si rezolvarea ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Wow. Si eu am 0 si sotzul A si sunt la a doua sarcina. Eu am crezut ca are pitici pe creieri doctorita ca m-a trimis sa-mi fac analiza asta , (in concluzie pana acum n-am facut-o,) pentru ca desi am facut-o si la prima sarcina, nu mi s-a spus decat de posibilitatea unui icter, adica oricum nimic grav. Asa ca mersi de informatii desi nu le-am cerut eu .


`Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
`I don't much care where--' said Alice.
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.
`--so long as I get somewhere,' Alice added as an explanation.
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Pai si parintii mei sunt in situatia asta si suntem doi frati sanatosi, fara probleme. Cumnata mea a nascut acum si baietelul ei n-a facut icter, deso parintii aveau tot 0I si AII. A pierdut o sarcina inainte.

Probabil ca nu e atat de grava incompatibilitatea asta.

Ioana
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Numeioana ce grupe de sange aveti tu si fratele tau, iar copilul prietenei ce grupa de sange are?
Kehleyr ce grupa de sange are copilasul tau?
Problemele pot apare numai daca bebelusul are o grupa incompatibila cu grupa mamei, daca are grupa mamei nu este nici o problema. In cazul meu, la prima sarcina, copilul a avut grupa tatalui A, incompatibila cu grupa mea (O) si a avut si probleme (lichid verde, hipoxie, icter intens). Acum la a doua sarcina ma gandesc sa nu se intample la fel, daca bebelusul nu are grupa mea de sange.
Roisin se pare ca tu esti cea mai documentata. Poti sa-mi spui ce probleme ai intampinat tu, legat de asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

N-au fost cine stie ce probleme, la noi grupele de sange sunt 0 (eu) si AB (tatal), iar fetele mele au iesit cu B (cea mare) respectiv A (pitica).
La prima fetita icterul a aparut in primele 24 de ore si a fost foarte puternic, era aproape portocalie. A stat 3 zile la fototerapie, i s-a monitorizat nivelul bilirubinei (si al hemoglobinei, ca prezenta risc de anemie) si cand bilirubina a inceput sa scada ne-a dat drumul acasa.
La cea de-a doua fetita icterul a fost mult mai slab, a stat doar cateva ore la foto (mai mult preventiv) si a trecut mult mai repede.

Tie cine ti-a zis ca exista o legatura intre lichidul verde si incompatiblitatea de grup? Eu am citit de mi-a venit rau pe tema asta (daca vorbesti engleza, da-o o cautare pe google dupa "ABO incompatibility") si nu am gasit nimic similar. In plus, din cate stiu, transferul de sange intre mama si bebelus apare abia la nastere, deci consecintele se vad dupa ce bebeul a venit pe lume.

Mergi la inceput