incompatibilitate grupa sange-nastere mai devreme?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu n-am mai auzit asa ceva. Si eu sin sotul avem grupe diferite, dar n-a fost nici o problema. A facut icter, dar la cote normale si a fost supravegheat mai atent din cauza asta. Eu stiam ca diferenta de RH pune probleme mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Roisin iti multumesc mult pentru ce mi-ai scris. Chiar m-am mai linistit, mai ales ca spui ca la a doua sarcina fetita are grupa A si nu a avut decat un icter usor. Dar vreau sa te intreb, la a doua sarcina ti-au iesit anticorpi in ultima luna sau nu? Eu nu stiu sigur daca a fost lichidul verde de la asta, ca nici doctorul nu mi-a zis nimic.
Am gasit un articol super despre incompatibilitatea RH, dar scrie detaliat si despre incompatibilitatea grupelor de sange.
http://www.eva.ro/sanatate/articol181.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by franqois
Kehleyr ce grupa de sange are copilasul tau?


Nu stiu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Franqois, la nici una din sarcini nu mi-au iesit anticorpi prezenti, nici macar cand eram aproape de termen. Cu toate astea ei au existat, pentru ca cel putin fetitei mai mici (cea cu grupa A) i-au facut testul Coombs si i-au gasit anticorpi prezenti (primiti de la mine).
Dar, repet, reactia ei a fost destul de slaba, mai multi medici mi-au spus ca e mult mai puternic icterul in cazul anticorpilor anti-B, deci daca bebe are grupa B (sau AB si mama A).

Eu zic sa stai absolut linistita, chiar nu e o problema grava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Franqois, cine stia in urma cu 25 de ani despre asta? Doctorii nu acordau atat de mare atentie. Nu stiu ce grupa de sange are bebele cumnatei mele, cred ca 0I, ca seamana cu ea. Noi insa avem eu OI ca tata (seman cu el) si fratele meu AII ca mama (seamana cu ea). Sper sa nu fie probleme. Te pup!

Ioana
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am grupa 0 si sotul are A, dar nu ne-am pus niciodata problema incompatibilitatii, doctorul nici macar nu m-a intrebat ce grupa are sotul. In sarcina nu mi-au iesit anticorpi la test. Am nascut la termen, la 40 de saptamani si un pic, nastere naturala, fara complicatii. Robert a avut un icter fiziologic de vreo 3 saptamani dar i-a trecut de la sine. Nici eu nu stiu inca ce grupa are, poate avea A si la fel de vine poate sa aiba si 0.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Are vreuna dintre voi idee daca incompatibilitatea de grupa poate duce si la pierderea sarcinii in primul trimestru?

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

buna fetelor,
intradevar in timpul sarcinii se face dozajul de anticorpi in cazul in care exista incompatibilitate de grup sau rh
in ambele cazuri prima sarcina nu prezinta risc ,ea decurge fara nici o complicatie
in cazul celei de a doua sarcini,daca este doar incompatibilitate de grup si anticorpii sunt prezenti insangele mamei,se procedeaza la inducerea nasterii sau in caz de concentratii mare se recurge la cezariana.aceasta situatie apare numai daca copilul are grup diferit de al mamei.
in caz de incompatibilitate de rh ,si numai in cazul in care mama este rh negativa,iar copilul este rh pozitiv se face izoimunizarea anti -d pt ca urmatoarea sarcina sa decurga fara probleme(asta este teoretic,insa sunt multe cazuri in care sarcina 2 nu este dusa la bun sfarsit sau bebelusii au probleme)
incompatibilitatea de grup nu este un factor cu risc de pierdere a sarcinii,dar incompatibilitatea de rh la sarcina 2 sau 3 poate fi.
acum referitor la ce a-ti scris voi referitor la icter,el nu apare numai la bebebii ai caror parinti au incompatibilitate
sunt 2 forme de icter:cel de care vb voi este icterul fiziologic,cel de a-l doilea este icterul hemolitic care inradevar apare la copii nascuti din mama rh negativa si tata pozitiv ,este intradevar grav si necesita transfuzie sangvina,
va spun lucrurile astea pt ca sunt si eu mamica de bebelina rh pozitiva eu fiind rh negativa,si grup O iar sotul rh pozitiv grup A iar bebelina are poz A,am facut izoimunizarea,si in plus meseria mea este biolog
va doresc copii frumosi si nu mai fiti asa speriate aveti incredere in medici si informativa
va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Mersi mult Ela. Deci exclud cauza asta..Eu am pierdut sarcina nr 2 (am o fetita) pana sa apuc sa fac dozari de anticorpi (eu am grupa 0 si sotzul B).Am tot cautat pe net si se pare ca nu se poate opri sarcina in evolutie din acest motiv.

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Gio, si eu am 0 si sotul B. Am nascut dupa termen, iar bb a facut un icter super usor.
Mult succes pentru bb nr. 2!!

Mergi la inceput