Cine scoate bebelusul din spital

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acina spune:

La noi a fost cam asa : tati a luat bagajele, sora mea a luat copilul iar eu m-am dus pe mine pana la masina.

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady23 spune:

lulu_boche si la mine in Oltenia exista moasa si ea este cea care scoate copilul din spital dupa ce in prealabil ilimbrca cu haine aduse de ea.
Si eu asa am si facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina banica spune:


buna!
eu stiu ca traditia spune ca nasa ar trebui sa scoata copilul din spital...
dar in cazul nostru nu a fost asa.
eu am lasat acasa pregatite lucrusoarele pentru strumfita inca dinainte de a se naste, iar cand a venit momentul sa iesim, sotul a luat-o pe fetita, iar eu pe mine pana la masina.
nasii sunt foarte de treaba si sunt apropiati ca varsta, dar au fost ocupati si ne-am descurcat singuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

buna fetele,
eu am botezat de doua ori. am un finut de 6 anisori si o finuta de 4 luni. pe amandoi eu i-am scos din spital. asa se zice pe la noi. asa am facut si eu. si sunt absolut mandra de sufletele astea mici si scumpe.
la urma urmei conteaza sa le fii alaturi si sa-i iubesti.


viitoare sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Sa nu va suparati pe mine...eu nu prea cred si nu prea "apreciez" chestiile astea cu "asa se face"..ideea este ca daca nu vreau un lucru si nu am dispozitie pentru el nu-l fac si gata, mai ales daca este fara justificare ...la mine cu scosul din spital a fost cam asa...a venit tati si ne-a luat pe amandoua si au venit apoi, a doua zi, in vizita bunicii si ceilalti care au dorit (inclusiv nasii!).Hainele le--am avut la mine,le cumparasem cu mult inainte.
Sa nu va suparati, dar pe mine intotdeauna m-au stresat chestiile "cu asa se face"!!! E doar o parere....

Oana siCati mica (1 an si 4 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Tati ne-a scos din spital... aveam toate cele necesare cumparate si pregatite dinainte

Ingrid si Cristi 5 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

la mine a fost cred cel mai interesant. Una din perechile de fini asteptau al 2 copil, pe primul l-am scos din spital si l-am botezat asa cum stiam ca este traditia.La cel de-al 2, am tinut tot timpul legatura cu fina, cum se simte, ce face, etc. Vine si vremea sa nasca, ma duc cu finul la spital stau cu ea de vorba,ii spun ca ma duc sa ii cumpar hainute finului, sa il scoata din spital cu haine noi. Zis si facut, ma duc la spital ii duc hainele, ma scuz ca nu stau sa ii faca iesirea din spital din cauza ca eram in timpul programului si chiar nu puteam sta,imi multumeste frumos pentru hainute, le admira, si ma intreaba daca tin neaparat sa botez acest copil ca ea ar vrea sa ii boteze o prietena.Eu va intreb , oare nu putea sa spuna asta in timpul cat era insarcinata, sau macar in ziua cand a nascut? de ce oare a trebuit sa astepte atat pentru a spune ceea ce isi dorea. Va dati seama cum m-am simtit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariovidiu spune:

in oltenia se scoate bebele de catre moasa...o sa fiu moasa la tg jiu (eu sunt din bucuresti) aici nasa scoate copilul ...bine ca am citit...ma faceam de ras...ms forum.despre copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

magdalena imi pare rau. ai dreptate, nu prea se cade asa ceva.
dar sa nu judecam. biata femeie poate ca nu a avut curaj pana in ultima clipa, cine stie...
si eu am fost un timp suparata pe nasa mea. eu cand am intrat in rolul de nanuta, am fost ca un scai cu cumetrasii nostri.
nasa mea nici nu a dat untelefon macar cat am fost insarcinata, sa vada ce fac.
sunt oameni si oameni, ce sa faci........
sanatoasa sa fii tu magdalena, si o sa gasesti alti bebei sa botezi.
nu fi supi.



sa aveti o zi cu mult "bun bun"

viitoare , te DD

finutul radu andrei si finuta maria angela
www.youtube.com/watch?v=gILJFvjweHI" target="_blank">E.M.M.A. pentru ingerasii nostri
cand sa vie... ? repede sa vie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

sincer, m-a durut si ma doare in continuare pentru ca posibilitati de a-mi spune erau destule, si stia dinainte de al naste pe primul copil ca nu tin neaparat sa le si botez eu.Si chiar sa zicem ca nu ar fi indraznit sa imi spuna ei, ar fi putut sa o faca prin intermediul parintilor care stau chiar langa noi si cu care suntem in relatii foarte bune.Sau macar o facea la o zi sau 2 dupa ce pleca din spital, nu in momentul urmator dupa ce i-am dat lucrurile pentru bebeu.

Mergi la inceput