Cine scoate bebelusul din spital

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Logic, parintii copilului. Nasa are treaba la botez, nu la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marutz spune:

quote:
Originally posted by samburel

si la mine in familie se obisnuieste ca nasa sa scoata mama si copilul din maternitate. Nasa se ocupa de tot ce inseamna imbracaminte pt copil. De ce asa? simplu: pe vremurile strabunicilor nostri nasii se alegeau a fi familii ceva mai instarite. Nu se stia din timp ce urma sa aduca barza si din momentul in care moasa anunta ce s-a nascut, nasa se ducea la targ si lua si ea ce credea de cuvinta: camasute, paturica, botosi, etc, dupa cat o lasa inima.
Sigur ca si finii la randul lor urmau sa se duca cu plocon la nasi pt a-i ruga sa le boteze copilul. Ploconul era si el tot dupa posibilitati si de regula presupunea o gaina taiata, fara pene si maruntaie, faina, malai, ulei, vin. Dupa ce finii conveneau cu nasii data botezului, nasii daruiau proaspatului fin : cercei din aur daca botezau fetita sau lingurita din argint pentru baieti. Lingurita era folosita numai la impartasirea micutului.
La noi toate astea se tin intr-o oarecare masura, insa ne distram de minune cand ne dam cu totii interesul sa facem din astfel de evenimente o sarbatoare.



Draga Samburel,
Ai descris in putine cuvinte traditia locului de unde provii tu. In ce parte a tarii? Desi lumea poate numi aceste oboceiuri fiind seculare/necredincioase, ele sunt totusi niste traditii care au tinut oamenii uniti dea randul multor veacurilor. Pacat ca nu sunt multi antropologi care sa studieze mai indeaproape traditiile diferitelor zone ale tarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiut85j spune:

La noi nasa sa oferit sa aduca tot ce trebuie pt.iesit din spital.A venit cu sotu cu masina ,toate bune si frumoase.Cand sa plece a spus sa-i dau hainutele ca le aduce la botez.Noi am ramas masca,sotul mai cu tupeu a intrebat-o ca la cea mai venit daca tot dezbraca copilu,ca doar eram si noi in stare sa luam tot ce e nevoie.Ea saraca a inceput sa planga,ne-am simtit cu totii groaznic,a spus ca asa a invatat-o o cumnata,ca asa se face chipurile.A fost un moment tare.Sotul spune:Nasa asta-i fala.Te oferi sa scoti copilu din spital numai de ochii lumii?Am patit-o nu???Acum nu as mai accepta asa ceva.Nasa are rolul ei la botez.

elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Iarta-ma, nu ca nasa ar fi fost prea breaza, dar la sotul tau a fost mai mult decat tupeu, prefer sa nu mai comentez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns surry spune:

In oltenia, moasa scoate copilul din spital. La noi, l-a scos mama(adica ea l-a dus in brate)caci oricum a stat in spital atata timp cat am stat si noi. Nici eu, nici moasa nu am realizat ca moasa trebuie sa-l scoata din spital, desi stiam, dar oricum nu tin prea mult la traditiile astea.
Nasa stiu ca n-are niciun rol pana la Botez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Eu stiu ca nasa trebuie sa scoata copilul din spital. In cazul nostru, tot ei ne sunt si nasi de cununie si chiar nu ma deranjeaza acest obicei, dimpotriva. Ne sunt apropiati ca varsta si suntem prieteni buni. Si asa tati a zis ca lui ii e frica sa ia in brate un bebe asa mic...

Sim 16+ Stefan
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

E drept ca nasa e mama spirituala si unele scot ele nou-nascutii din spital, dar eu am preferat sa vina sotul dupa noi,iar acasa ne astepta mama mea cu multa bucurie!
Nasa si-a facut treba la biserica si mai vine sa o vada cand isi aminteste.La inceput, tot mereu spunea:"Vai, o sa vin mai des!", dar n-a tinut-o mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

Eu mis ardeleanca, asa ca la noi pe linga nasa mai e si moasa.Prin alte locuri nu aveti moasa?Moasa cumpara haine noi si merge sa scoata bebele din spital.Eu sunt moasa si asa am facut.Dupa mine si fetita mea a venit sotul si tatal meu,moasa nu e din Deva.
Liana&Luana(17.09.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Noi ne vedem des cu nasii pentru ca ne sunt prieteni, asa cum am spus. Nici nu imi fac probleme ca nu va fi asa si in continuare.
De moasa, nu stiu ce sa spun...nu am auzit nimic de ea. Asa ca tac.

Sim 17+ Stefan
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Finutele mele... prima am fost eu la spital si am luat-o , plus trusoul de la mine( am fost eu pt ca am putut sa merg si ca tatal era cu alte treburi).Parintii aveau o situatie cam de cacao... asa ca primele si singurele lucruri le-a avut de la mine( plus patut, lenjerii, biberoane, ceaiuri...)Ce-a de-a doua... i-am dat trusoul tatalui ... ca n-am mai putut fi prezenta la spital la vremea respectiva.Nici nu stiam ca voi fi nasa copilei ... abia dupa 2 luni mi-a propus verisoara mea sa-i botez copila pentru ca ii lasase nasii cu fundul in balta. Deci... a fost o intamplare.

Pe mine insa nu m-a scos nasa din spital.. si nici trusou nu mi-a trimis. Ea m-a intrebat cand i-am propus sa fie nasa... ce trebuie sa faca... dar partea asta cu "scosul de la maternitate" nu mi-a venit sa ii spun. Oricum eu am pregatit tot ce ii trebuia lu Nicolas pentru primele 3-4 luni de viata.

In noiembrie mi se mai naste un finutz( sper eu, de data aceasta) sau tot o finutza( spera mama ei) si voi face trusoul copilului ca mi-e drag de finutzi si de copilasi in general.

LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput