Cine scoate bebelusul din spital

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Tati a venit sa ne ia din spital cu hainutele cumparate de mine inainte, spalate, calcate si puse de-o parte. Nasii devin nasi numai in ziua botezului, inainte sunt numai prieteni, cumnati (in cazul meu) sau ce rude va sunt.. Doar slujba de botez ii leaga de copil prin legaturi sfinte.
Astea cu scosul din spital, nasii, moasa.. sau alte personaje, sunt obiceiuri laice, nu au nici o legatura cu credinta si nici cu "soarta" sau "norocul" copilului.


Fetele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_andreea spune:

Eu am fost nasa de botez in vara aceasta.
Nu am scos eu finutul din spital, pentru ca nu stiau exact la ce ora si cat dura externarea mamei si a finutului, dar am trimis prin tatal copilului hainute noi, paturica si Pampers.
Asa mi s-a spus ca trebuie, ca nasa trebuie sa scoata copilul din spital.
Am facut cum m-am priceput.
Acum stiti si voi cum e: Cate bordeie, atatea obiceie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

de regula nasa. dar la mine era plecata, asa ca a venit sora mea. si erau si tati si buni cu noi. dar sora mea a cumparat hainutze speciale pentru iesirea din spital. nasa i-a facut insa prima baitza.

Sabina + Alexandra + tata Silviu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_sabina_pop/my_photos
www.fotografiibotezuri.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samburel spune:

si la mine in familie se obisnuieste ca nasa sa scoata mama si copilul din maternitate. Nasa se ocupa de tot ce inseamna imbracaminte pt copil. De ce asa? simplu: pe vremurile strabunicilor nostri nasii se alegeau a fi familii ceva mai instarite. Nu se stia din timp ce urma sa aduca barza si din momentul in care moasa anunta ce s-a nascut, nasa se ducea la targ si lua si ea ce credea de cuvinta: camasute, paturica, botosi, etc, dupa cat o lasa inima.
Sigur ca si finii la randul lor urmau sa se duca cu plocon la nasi pt a-i ruga sa le boteze copilul. Ploconul era si el tot dupa posibilitati si de regula presupunea o gaina taiata, fara pene si maruntaie, faina, malai, ulei, vin. Dupa ce finii conveneau cu nasii data botezului, nasii daruiau proaspatului fin : cercei din aur daca botezau fetita sau lingurita din argint pentru baieti. Lingurita era folosita numai la impartasirea micutului.
La noi toate astea se tin intr-o oarecare masura, insa ne distram de minune cand ne dam cu totii interesul sa facem din astfel de evenimente o sarbatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simply spune:

Deci pana la urma nasii se aleg dupa calitatile... materiale?
Ce se intampla daca nasii sunt mai saraci decat finii? E corect sa se simta obligati sa faca anumite lucruri doar pentru ca asa e obiceiul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andali spune:

La noi, a venit sotul si ne-a luat, nici nu concepeam sa vina altcineva:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

A venit sotul, nici nu suportam sa vad pe altcineva, ma obosea oricine.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

La noi tot tati a venit sa ne ia, nasica a trimis doar hainutele cu care am imbracat-o. In mod normal nasa trebuie sa vina, dar trebuie tinut cont si de dorinta mamei

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Si la noi tot nasa trebuie sa-l scoata(cu hainute,fara aur sau argint)Insa nasa a intarziat vre-o patru ore,pe si bocceluta era in cab.asistenelor,iar cand au schimbat tura,mai sa-mi declare puiul abandonatca eu stateam prin parcul spitalului.Ma gandeam cum arata casa(sotul daduse de baut ca era mandru tata de fecior...chiar asa mare prostie,noi suferim si nastem iar ei dau de baut tuturor)daca am fi venit doar noi acasa nu contau cele cateva pahare nespalate, mult stres mi-a provocat traditia,insa cine vrea s-o supere pe nasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Eu nu am auzit pana acum ca nasa sa scoata copilul din maternitate. Eu eram vraiste, nu as fi vrut tambalau cu nasii atunci.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput