varsta potrivita pentru inceperea scolii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Am o cunostinta cu doua fetite, cea mare terminand clasa a 4-a la o invatatoare super si cea micuta avand doar 6 ani si 20 zile, iar cea mica vrand neaparat sa mearga si ea la scoala, mama a zis ca e o ocazie sa mearga si fetita mica la acea invatatoare in clasa (care lua din nou clasa I). Iar dupa vreo 2-3 luni fetita era obosita si satula de lectii si o intreba pe mama ei de ce a dat-o la scoala, ca ea vrea sa se joace. Maica-sa i-a zis ca ea a cerut la scoala, la care fetita i-a zis: "tu erai mare, de ce te-ai luat dupa mine?".
Fetita mea va avea 6 ani si doua luni cand va fi de scoala si mi-as fi dorit sa mearga la scoala, ca si mine, la 6 ani, dar, in situatia in care va avea in clasa copii mult mai mari ca ea, ma voi gandi de doua ori inainte. N-as vrea sa se simta frustrata si sa fie in inferioritate fata de ceilalti fiind cea mai mica.
Cumnata mea a mers la scoala la sase ani si trei saptamani si invatatoarea ii spunea maica-sii sa-i aduca si o perna de acasa, ca o apuca somnul. Totusi asta n-a impiedicat-o sa devina premianta clasei si sa aiba performante.
Cum o fi mai bine? Cred ca fiecare caz e diferit si de aceea decizia trebuie luata cu grija numai in functie de circumstantele proprii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Astea-s povesti cu tu erai mare sau cu perna. Sunt scuze gasite de parinti care sa justifice rezultatele mai slabe la scoala. Prietena mea si-a dat fata la 5 ani si nici 11 luni si la sfarsitul clasei I nu numai ca era de departe cea mai buna din clasa dar copilul depasea nivelul clasei a III-a. Indiferent ca are 6 sau 7 ani daca are o invatatoare pe care sa o placa, care sa-i fie pe potriva, daca are potential face fata pentru ca nu este trecere brusca de la gradi la scoala. Inclusiv cele 4 ore de stat in banca nu impun numai lectii ci mai bine de jumatate este joc. Acasa temele le ocupa de la 10 minute la inceput la maxim jumatate de ora la sfarsitul primului semestru, deci ramane suficient timp pentru joaca, sport si alte activitati. Repet parintele este cel caruia ii vine greu sa renunte la neimplicarea care a permis-o gradinita, la lipsa grijilor timp de 8-10 ore. Si revenind la gradi, ce fac ei daca repeta grupa pregatitoare? Din punctul meu de vedere pentru un copil cu capacitati corespunzatoare varstei este un an pierdut, un an in care dorinta lui de cunoastere este lasata sa amorteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

Astea-s povesti cu tu erai mare sau cu perna. Sunt scuze gasite de parinti care sa justifice rezultatele mai slabe la scoala. Prietena mea si-a dat fata la 5 ani si nici 11 luni si la sfarsitul clasei I nu numai ca era de departe cea mai buna din clasa dar copilul depasea nivelul clasei a III-a. Indiferent ca are 6 sau 7 ani daca are o invatatoare pe care sa o placa, care sa-i fie pe potriva, daca are potential face fata pentru ca nu este trecere brusca de la gradi la scoala. Inclusiv cele 4 ore de stat in banca nu impun numai lectii ci mai bine de jumatate este joc. Acasa temele le ocupa de la 10 minute la inceput la maxim jumatate de ora la sfarsitul primului semestru, deci ramane suficient timp pentru joaca, sport si alte activitati. Repet parintele este cel caruia ii vine greu sa renunte la neimplicarea care a permis-o gradinita, la lipsa grijilor timp de 8-10 ore. Si revenind la gradi, ce fac ei daca repeta grupa pregatitoare? Din punctul meu de vedere pentru un copil cu capacitati corespunzatoare varstei este un an pierdut, un an in care dorinta lui de cunoastere este lasata sa amorteasca.



SUBSCRIU!

Noi l-am inscris la scoala si va avea 6 ani si 5 luni la 15 septembrie! Ne-am asumat toate riscurile! Insa, de la inceputul grupei pregatitoare am inceput, incet-incet, sa ii impunem un program ce include statul la birou acasa si sa lucreze ceva (decupaj, desen, scriere). Acum am ajuns la faza in care, in fiecare seara facem cate ceva un pic scriere sau citit sau ceva la mate sau stat la birou...Incercam sa nu il incarcam cu prea multe. Il luam cu duhul blandetii. L-am dus la scoala si a vazut bancile si stie ca va trebui sa tea in banca, ca nu va avea la dispozitie un pat in care sa se lafaie cand n-are chef, etc. I-a placut foarte mult scoala! I-am spus si partea frumoasa a lucrurilor: noi prieteni, tabere, excursii, etc. I-am explicat si ca va avea alaturi si pe invatatoare, dar si pe noi ! Deocamdata e OK. Sa vedem cand incepe scoala daca va fi asa cum speram noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

Am uitat ceva!

Cezar deja face adunari si scaderi simple, a inceput sa scrie cateva cuvinte si sa si citeasca. Stie cam 80% din alfabet (litere mici si mari) si a inceput de vreo 2 sapt. sa si "lege" cuvantul pe care l-a citit pe litere.
Daca ar mai sta 1 an acasa ce ar mai face? Daca ar progresa, atunci ar ajunge in clasa 1 sa se plictiseasca! Daca nu ar progresa atunci si-ar pierde interesul pentru lucruri noi!

In plus, TOTI cei 20 de colegi de la gradi merg la scoala (si doar 2-3 au implinit 6 ani pana la 1 ian 2006), iar invatatoarea ne-a spus ca la clasa 1 important este nivelul cunostintelor cu care vine copilul la scoala, diferente foarte mari intre copii de 6 si 7 ani nu sunt! Sau cel putin ea nu pune aceste diferente pe seama varstei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

grati.ela, Subscriu...

De altfel mi-a spus o prietena a carei fetita va implini 7 ani, in octombrie ca ea (MAMA) nu se simte in stare sa inceapa lectiile cu fetita, asa ca a ales o scoala step-by-step, unde nu au lectii, nu au manuale de adus de dus la scoala. Acolo a inscris-o si este foarte multumita.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si eu sunt de acord cu Gratiela .
Sora mea a mers la scoala la 6 ani si 1 zi ,e nascuta pe 14 septembrie si nu s-a plans niciodata ,ca sa nu mai spun ca era o scoala de muzica si faceam vioara de doua ori pe saptamana ,amandoua ,si din clasa a doua se dadea examen destul de greu ca sa te mai primeasca si anul urmator .Ai mei au optat penru scoala respectiva fiindca era gard in gard cu casa noastra si fiindca cea de care apartineam era la vreo 30 de ora de mers pe jos .
Si uite ca a terminat doua facultati si nu am auzit-o niciodata sa se planga de scoala .Cea mai buna prietena ai ei ai caror parinti erau cadre didcatice au dat-o la 7 ani si 8 luni si de abea se misca si mare branza nu a facut .
Depinde de fiecare copil !
Al meu merge la toamna la 7 ani si 2 luni fiindca asa ne-a indemnat educatoarea si merge toata grupa lui ,marea majoritate merg la aceeasi scoala si de asta am zis sa mai mearga inca un an la gradi ca sa mearga cu prietenii lui ,dar dpdv intelectual stie ce stiu cei de cl 1 poate chiar mai bine !Am ales noi pentru el ca sa mai copilarim noi de fapt !
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

De acord si eu cu Gratiela.
De multe ori parintii pun pe seama varstei copilului si a faptului ca-l lasa sa mai "copilareasca", indisponibilitatea lor de a se implica in ceea ce inseamna scoala pentru copil. Nu neg ca vor poate sa-i protejeze, sa nu-i suprasolicite. Insa daca sunt copii cu o mare capacitate de asimilare si adaptare, ar fi pacat sa-i lasam inca un an sa se "plafoneze", doar pentru linistea noastra.
Eu, spre exemplu, am fost condamnata ca am dat copilul la scoala atunci cand avea 6 ani si 7 luni. N-am fortat-o. Am considerat ca la cat stia ea la varsta aia (citea cursiv, scria cu litere de tipar, facea adunari si scaderi simple), ar fi fost delasare din partea mea s-o mai las un an la gradinita. Nici macar n-a facut grupa pregatitoare, n-a fost nevoie. Am cerut si sfatul educatoarelor, care n-au facut decat sa-mi intareasca ccc convingerea.
Acum sa nu credeti ca am obligat copilul sa scrie sau sa citeasca. I-a placut, pur si simplu, nici nu stiu care ar fi aportul meu in toata treaba asta.
Acum n-are nici 10 ani si e clasa a 4-a. Sunt multumita de evolutia ei, are rezultate bune, iar daca n-ar fi comoditatea ei ereditara (nu spun cu cine seamana ), ar realiza mult mai multe.
Programa e intr-adevar, foarte incarcata, acum depinde si de abilitatea invatatoarei de a se face inteleasa si de a insufla drag de scoala copiilor. Oricum, de anul trecut s-au mai schimbat lucrurile, s-au mai redus cerintele.

Cred ca fiecare parinte isi cunoaste copilul, capacitatea lui. Daca poate fi atent in clasa sau e cu gandul la prostioare (si care copil nu e!). Important e sa ne gandim in primul rand la ei si la cum e mai bine pentru dezvoltarea lor viitoare.



http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Fetita mea merge la gradinita de la 3 ani (la program de 4 ore), toti colegii ei de grupa (in proportie de 80%) sunt mai mari cu cel putin 1 an, chiar 1 an si jumatate. Acum (fetita mea are 5 ani si 10 luni) sunt in grupa pregatitoare, majoritatea copiilor au implinit 7 ani, unii au 7 ani jumate. La vara ea va face 6 ani si inca 1 an de pregatitoare. Teoretic pot sa o dau la scoala, va avea 6 ani si 2 luni, scrie, citeste, socoteste, adica face tot ceea ce fac si copiii de 7 ani. Sunt convinsa ca se va descurca bine la scoala, a trecut de mult de liniute si bastonase, acum invata literele de mana, de 2 ani face lectii particulare de engleza si rezista o ora incheiata deci nu avem nici un fel de probleme, in plus face si sport. Problema mea este ca nu vreau EU sa o dau la 6 ani la scoala. Eu am mers la 7 ani si nu imi pare rau! Cu anii lipsiti de griji ai copilariei nu se mai intalneste! Stiu ca se va plictisi putin in primele zile de scoala insa acum se trece destul de repede prin materie si e tare multa materie de asmilat. Mai bine sa se plictiseasca decat sa fie "coada".
Si, vorba cuiva de aici, atunci merge generatia ei, adica cei nascuti in 2000 cu toate ca la gradi ea este cu generatia mai mare. Eu contez inca pe cei 7 ani de acasa! Dar nici sa mearga la scoala la 7 ani si jumatate nu sunt de acord! Fetita mea are o colega care va avea 7 ani si 9 luni in clasa I. Arata deja de clasa a 3 a!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

quote:
Originally posted by Cerasela67

Fetita mea merge la gradinita de la 3 ani (la program de 4 ore), toti colegii ei de grupa (in proportie de 80%) sunt mai mari cu cel putin 1 an, chiar 1 an si jumatate. Acum (fetita mea are 5 ani si 10 luni) sunt in grupa pregatitoare, majoritatea copiilor au implinit 7 ani, unii au 7 ani jumate. La vara ea va face 6 ani si inca 1 an de pregatitoare. Teoretic pot sa o dau la scoala, va avea 6 ani si 2 luni, scrie, citeste, socoteste, adica face tot ceea ce fac si copiii de 7 ani. Sunt convinsa ca se va descurca bine la scoala, a trecut de mult de liniute si bastonase, acum invata literele de mana, de 2 ani face lectii particulare de engleza si rezista o ora incheiata deci nu avem nici un fel de probleme, in plus face si sport. Problema mea este ca nu vreau EU sa o dau la 6 ani la scoala. Eu am mers la 7 ani si nu imi pare rau! Cu anii lipsiti de griji ai copilariei nu se mai intalneste! Stiu ca se va plictisi putin in primele zile de scoala insa acum se trece destul de repede prin materie si e tare multa materie de asmilat. Mai bine sa se plictiseasca decat sa fie "coada".
Si, vorba cuiva de aici, atunci merge generatia ei, adica cei nascuti in 2000 cu toate ca la gradi ea este cu generatia mai mare. Eu contez inca pe cei 7 ani de acasa! Dar nici sa mearga la scoala la 7 ani si jumatate nu sunt de acord! Fetita mea are o colega care va avea 7 ani si 9 luni in clasa I. Arata deja de clasa a 3 a!

quote:
Originally posted by Cerasela67



Sunt absolut deacord cu tine,mai putin ultimele 2 propozii"

"Fetita mea are o colega care va avea 7 ani si 9 luni in clasa I. Arata deja de clasa a 3 a!"

Eu am dat baiatul tot la 7 ani si 9 luni,dar te asigur ca arata tot de clasa I.
Sunt copii si copii,al meu e slabut,copilaros,are o sora mai mica,care nu-l trage in jos,ea e foarte ok,dar nici nu-l ambitioneaza,iar pe deasupra e unul din acei "tipici"baieti,delasatori,nepasatori....spun tipici ca mai exista si baietii silitori,ambitiosi,seriosi,dar nu e cazul baiatului meu.El e nascut in 28.12 1997,practic cu trei zile inaintea anului 98,se poate numi generatia din 97 generatia lui?Nu cred.
Iar cei din 98 sunt acum clasa I ca si el.
Nu te superi,sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Am vrut sa subliniez faptul ca acea fetita putea merge foarte bine la scoala la 6 ani si 9 luni insa parintii nu au considerat asa, nu am nimic impotriva. Pe de alta parte am o prietena care si-a dat copilul la 7 ani si 10 luni si acum este la liceu si se plange ca este cel mai "batran" din clasa, copiii de varsta lui sunt i cu o clasa sau chiar doua mai mari ca el de aceea consider ca peste 7 ani si 6 luni e cfam tarziu. Daca copilul este mai plapand (am 2 exemple la gradinita la fetita mea) atunci trebuie intarziata inceperea scolii ca sa mai "prinda puteri" copilul. Cel putin eu asa cred.

Mergi la inceput