Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

pt redai la 4 luni nu se face vaccin antihepatita, schema e la nastere, la 2 luni si la 6 luni. Doar daca in maternitate nu a facut vaccinul antihepatita B atunci se face la 2, 4 si 6 luni. si in maternitate tot engerix (antihepatita B)se face, deci se foloseste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Pai fetelor, noua pediatra mi-a zis ca vaccinurile de la 4 si 6 luni sa fie infanrix (pediatra=medicul de familie "m-a lasat balta" dupa primul vaccin de la 2 luni care a fost pentaxim).Insa controlul la noua pediatra a fost cam scurt, iar eu nu stiu dk a luat in calcul faptul ca primul vaccin a fost pentaxim.De aici si nedumerirea mea.

Pentru a ma lamuri ar fi necesara o programare la clinica fara sa am cumparat vaccinul de 4 luni-infanrix IPV hib, ca apoi sa merg alta data sa ii faca vaccinul bebelui.Desta am apelat la forum sa intreb dk este ok sa ii fac infanrix dupa pentaxim-daca difera compozitia vaccinurilor-daca alta mamica a mai facut asa.Si pt ca nu stiam pt ce mi-a recomandat rotarix-ul(DAR M-A LAMURIT Adelaki).

Insa cum ati spus voi fetelor, cel mai bine ma va lamuri pediatra, pentru binele lui Luca.

Tatiana&Luca (12.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

bebele meu e inca mic, dar se apropie vaccinurile de 2 luni.Pediatra ne-a recomandat sa cumparam ori Pentaxim+Euvax B, ori Infarix Hexa.
Nu stiu spre care sa ma indrept, am inteles la prima varianta inseamna 2 intepaturi..dar care varianta e mai buna?..
Aveti idee cat costa aceste vaccinuri?

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Luny, noi am facut pentaxim la 2 luni si a costat 150 ron, iar infanrix hexa il vom face la 6 luni si m-a interesat de pe acum si costa in jur de 270 ron.(am intrat in vreo 3 farmacii si am intrebat cat costa, cum trebuie pastrat dupa ce il cumpar, cu cat timp sa il cumpar inainte de vaccinare, etc).

Dupa parerea mea pediatrul trebuie sa te lamureasca ce vaccin sa alegi atat acum pt 2 luni cat si pt 4, 6 luni si asa mai departe.

Tatiana&Luca (12.12.2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

eu i-am facut pentaxim si engerix. din ce am citit pentaxim ar fi mai bine tolerat ca infanrix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

pentaxim costa in jur de 150 RON iar engerix 40-50 RON, deci in total 200 RON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

asa ca Tatiana 83, tu daca tot le cumperi din farmacie ai putea sa ramai la vechea schema cu pentaxim si engerix, care-i faza, pt. ce sa le schimbi? Daca-ti dadea doctorita infanrixul mai ieftin (in caz ca era ea reprezentat medical pt firma glaxo) mai intelegeam schimbarea schemei, dar asa daca tot tu le cumperi pt ce sa le schimbi? Ia intreab-o are vreun argument ca sa le schimbi, vad ca ar costa si mai mult infanrixul decat pentaximul cu engerix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

quote:
Originally posted by tatiana83

Luny, noi am facut pentaxim la 2 luni si a costat 150 ron, iar infanrix hexa il vom face la 6 luni si m-a interesat de pe acum si costa in jur de 270 ron.(am intrat in vreo 3 farmacii si am intrebat cat costa, cum trebuie pastrat dupa ce il cumpar, cu cat timp sa il cumpar inainte de vaccinare, etc).

Dupa parerea mea pediatrul trebuie sa te lamureasca ce vaccin sa alegi atat acum pt 2 luni cat si pt 4, 6 luni si asa mai departe.

Tatiana&Luca (12.12.2007).



pai asa mi-a spus pediatra, sa optam pt una dintre scheme. Adik daca aleg Pentaxim+Euvax B, cu ele merg si la 4 si la 6 luni, etc, la fel si cu Infanrix Hexa, nu?..sau trebuie schimbat la 4,6 luni??..ideea e ca primul e cel de 2 luni, si trebuie sa cumpar una dintre cele 2 variante, si nu stiu pe care..mersi mult pt sfaturi!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Asa am avut si eu in minte Alexpa, cand am inceput vaccinurile, insa am schimbat la 3 luni pediatra din lipsa totala de interes din partea ei.
Iar noua pediatra mi-a recomandat sa mergem de acum in colo pe infanrix(la 4 luni infanrix IPV Hib parca, la 6 luni infanrix hexa).
Cand am scris eu pe forum si am intrebat mamicile de schema de vaccinare, nu stiam dk noua dr mi-a luat in calcul faptul ca am inceput la 2 luni cu pentaxim...si mi s-a parut aiurea sa schimb..dar apoi m-a lamurit ca de exemplu infanrixul hexa este f complex(mi-a spus atunci pe loc insa nu prea stiu sa reproduc termenii ei acum..)..
Noi ar trebui sa plecam lamurite din cabinetele medicale, dar dr sunt pe graba...sau explica in termenii lor medicali..cel putin eu asa am nimerit mai mereu

Sanatate!

Tatiana&Luca (12.12.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Cat de mare este riscul sa transmit scarlatina copiilor mei daca eu am intrat in contact cu un copil bolnav de scarlatina? Multumesc!

Mergi la inceput