Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Buna seara!

Eu am inceput la 2 luni cu vaccinul pentaxim-2 intepaturi, si am schimbat intre timp pediatra.Aceasta doctora mi-a spus sa ii cumpar pentru 4 luni INFANRIX iar pt 6 luni INFANRIX HEXA...dar din cate am inteles de pe forum daca ai inceput la 2 luni cu un vaccin trebuie sa continui dupa o anumita "schema".Imi poate spune si mie vreo mamica cate ceva despre acesta schema?Preocedez bine dk ii fac bebelui infanrix acum la 4 luni(are 3 luni juma acum..deci nu mai e mult pana la vaccin)?Sa nu le cumpar degeaba!

De asenmenea mi-a mai spus sa ii administrez acum la 3 luni juma ROTARIX oral ...a mai dat cineva la bebe acest rotarix?Nu am apucat sa o intreb exact pt ce este..ca am fost preocupata cu examinarea bebelui(dk era pediatra noua)..si pot sa aflu dk imi fac alta programare..ca e la clinica particulara:-(

De la pentaxim nu a vut nici reactie(nici febra, inrosire a locului, etc)

Va multumesc mult!!
OI seara buna,

Tatiana&Luca (12.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Si a mai fost soacra azi la farmacie si a intrebat cat costa acest rotarix si cica e 3.125.000 adica 312,50 deci destul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

fetelor.Noi am sarit dint-o greseala peste vaccinul de hepatita de la 4 luni.Cand ne-am dat seama a fost prea tarziu si a trebuit sa incepem sa le refacem.

intrebarea mea este....enegerix junior a facut cineva copilului?Asta e cel care trebuuie sa il cumpar.

la 2 luni si 4 luni a facut pentaxim si la 6 luni infarix hexa. Acum a zis ca facem numaiu hepatita.

David
www.hi5.com/friend/video/7575382--158238046--David--view-html" target="_blank">Stam in picioare


Intalnire 8 martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

pt tatiana83 poti sa-i faci infanrix, are aceeasi compozitie ca pentaximul, adica tot H. influenzae, antipolio inactivat si DTP, ia cel hexa are si antihepatita B, deci ai scapat de o intepatura in plus fata de pentaxim si engerix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Iti multumesc mult Alexpa pt raspuns..deci este ok dk ii fac infanrix in loc de pentaxim..chiar scapam de o intepatura in plus..

Dar de ROTARIX oral stie cineva ceva?Mi-a zis dr sa il fac acum la 3 luni juma cu repetare la 4 luni juma...

Nu stiu dk sa il cumpar, pt ce este.

Va multumesc mult.

Tatiana&Luca 912.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Tatiana, Rotarix este un vaccin pt rotavirus, i-am facut si eu lui Darius la recomandarea pediatrei. Se fac 2 doze ( oral) la interval de 4 saptamani.

Rotavirusul este un virus care da diaree, voma si febra si apare cel mai des in primul an de viata al copiiilor.

In ceea ce priveste Infarix-ul, mie asta mi l-a recomandat pediatra, i-am facut si la 2 luni si la 4 luni si a fost ok, nici o reactie adversa. I-am pus insa paracetamol supozitor preventiv, iar pe locul intepaturii ii dau cu unguent cu arnica ( antiinflamator).

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Multumesc Adelaki pt raspuns.Am inteles utilitatea lui.Dar i l-ai administrat tu lui Darius (fiind oral) sau ai fost la doctora?Ca il cumpar astazi cel mai probabil, dar nu stiu dk am sa il dau corect, sa nu il verse...
Si inca o intrebare:nu ca ar conta banii cand ar fi vorba de copii nostri, dar pe acest rotarix ai dat si tu asa mult, adik 3 mil si ceva..?

Si despre schema vaccinurilor sti ceva?Adik ok, dupa pentaxim de la 2 luni pot sa ii fac infanrix la 4 si 6 luni..si apoi alta marca/firma fara sa il afecteze asta in vreun fel pe bebe??

Multumesc mult.Si spune-mi dk devin stresanta cu intrebarile...ma simt cam prost.

Tatiana&Luca (12.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

De fapt aceasta schema a vaccinurilor pt bebei nostri trebuie probabil sa respecte o anumita compozitie cum imi spunea Alexpa."poti sa-i faci infanrix, are aceeasi compozitie ca pentaximul, adica tot H".

Asta inseamna oare?

Tatiana&Luca (12.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

la noi a venit doctora ( vine in fiecare luna), si i-a facut rotarix. eu nu stiam de el, ea a venit cu vaccinul si mi-a explicat despre ce e vorba. nu e mare lucru, ideea e sa i-l pui in gurita incet sa nu il scuipe. am dat cam 2.5mil/doza.

nu stiu cu vaccinurile, eu i-am facut numai infarix. nu e mai bine sa asculti doctorul? o sti mai bine decat forumul


Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

si dupa ce intrebi medicul despre infanrix sa ne spui si noua raspunsul ca sa stie si forumul ce prostii a indrugat in necunostinta de cauza

Mergi la inceput