Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka spune:

aseara am facut vaccinul Priorix. si de azi dimineata stranuta continuu si a inceput sa-i curga nasul. trebuie sa va spun ca suntem in tratament cu singulaire si flixotide. e posibil sa fie reactie la vaccin?

va multumesc

Monica si www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina www.TickerFactory.com/] br / [img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2 53 104/st/20061220/n/Maria Cristina/k/8819/age.png[/img" target="_blank">20.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidia_d spune:

Buna,

Am si eu o nedumerire. Primele doua vaccinuri au fost Pentaxim (cel de 2 luni si 4 luni). La cel de 6 luni am fost in alta parte si am facut Infarix Hexa. Este vreo problema ca am schimbat schema?

Multumesc feumos!

Lidia

Rares Gabriel (19 sept.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Aici puteti vede reactiile adverse date de Priorix:http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/medicamente.php?id=25280

Eu zic ca e mai degraba vb de altceva. Claritine sau Aerius ti-a recomandat medicul?


Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Nu stiu de ce nu a functionat, dar uite, am copiat textul.
Reactii adverse:
in cadrul studiilor clinice cuprinzand peste 5 400 de pacienti, au fost activ monitorizate semnele si simptomele pe parcursul unei perioade de 42 de zile. Persoanelor vaccinate li s-a cerut, de asemenea, sa raporteze orice fenomen clinic aparut in cursul perioadei de studiu. Urmatoarele reactii adverse au fost raportate de catre cei vaccinati, in ordinea frecventei: eritem local (7,2%), rash (7,1%), febra (6,4%), durere locala (3,1%), tumefactie locala (2,6%), tumefactie parotidiana (0,7%), convulsii febrile (0,1%). in cursul monitorizarii active a semnelor si simptomelor, mai putin de 6% din totalul persoanelor vaccinate au prezentat unul din urmatoarele fenomene posibil legate de vaccinare: iritabilitate (0,9%), faringita (0,68%), infectii ale tractului respirator superior (0,57%), rinita (0,56%), diaree (0,54%), bronsita (0,52%), varsaturi (0,43%), tuse (0,39%), alte infectii virale (0,31%) si otita medie (0,3%). in cursul studiilor comparative, a fost raportata o incidenta statistic semnificativ mai mica a durerii, eritemului si tumefactiei locale in cazul vaccinului Priorix decat al comparatorului. Incidenta celorlalte reactii adverse mentionate mai sus a fost similara in cazul ambelor vaccinuri.


Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

A mai facut cineva la 1 an copilului Infanrinx Hbv si Priorix, in acelasi timp? Asa mi-a zis dr ca-i va face fetitei mele. Vad ca exista mai multe scheme dar asa a mai facut cineva? Nu e prea mult 2 vaccinuri in acelasi timp? In plus, 2 intepaturi...:(

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simkat spune:

Doctorita mea, in care am mare incredere si despre care s-a mai vorbit in acest subiect (dr. Marcu), nu le-a facut copiilor ambele vaccinuri in acelasi timp, ci la diferenta de o luna. Asa a procedat si cu cel mare (de 4 ani) si cu cel mic (de 1 an), zilele astea urmeaza sa ii fac infanrixul. Este bine sa te mai interesezi, dar mie nu mi se pare normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de telena


fetelor,
nu stiu ce sa fac in legatura cu vaccinul de 4 luni: sa facem vaccinul de la medicul de familie sau sa cumpar de la farmaciei.
voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

pt telena daca la 2 luni ai facut pe cel de la stat atunci trebuie sa mergi in continuare cu acesta schema. Vaccinurile de la farmacie (pentaxim sau infanrix) ce au si H. Influenzae au ca schema 2 luni, 4, 6 luni si 1 an. Deci daca la 2 luni nu ai facut unul din acestea cumparate, nu o poti incepe acum la 4 luni. Mai exista varianta sa-i faci separat un vaccin cu H. Influenzae (ACT-Hib). Nu stiu schema la acesta, sfatuieste-te cu un pediatru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc Simkat.

E totusi cineva care sa le fi facut pe ambele deodata, va rog?!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Nu, si pediatra noastra la cel mare alasat un interval de o luna intre cele 2 vaccinuri, iar la cea mica a lasat chiar 3 luni, motivand ca nu e bine sa suprasolicite sistemul imunitar mai ales in perioada de tranzitie (iarna-primavara) cand organismul e mai expus la agresiunea virusurilor si in plus e si mai debilitat

Mergi la inceput