Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: margas2005
Subiect: Vaccin
Trimis la: 20/02/2008 12:31:42
Mesaj:


Maine merg cu fetita sa facem vaccinul de la 2 ani si jumatate.Ce reactii are?

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lorellay
Raspuns la: 20/02/2008 12:38:44
Mesaj:

Noi pe ala l-am sarit...nu ne-a anuntat nimeni...nu am stiut...si nu l-am facut...nici nu stiu ce vaccine e...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: doxinu
Raspuns la: 20/02/2008 12:59:39
Mesaj:

Io zic sa nu te sperii de pe acum ca fiecare copil reactioneaza diferit si poate fetita ta nu va avea nivi o reactie.Nu este obligatoriu.Multa sanatate
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: TOMALAVINIA
Raspuns la: 21/02/2008 13:45:02
Mesaj:

Maria mea a facut febra si mi s-a plins ca o doare piciorul.Vreo 4 zile schiopata.La voi sper sa nu fie cazul.
Multa sanatate!
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Maadi
Raspuns la: 21/02/2008 14:58:42
Mesaj:

Si pe baietelul meu si pe nepotelele mele le-a durut piciorusul. Ne-a facut bine masaj cu Lasonil. Dar nu este o regula, depinde de organism.
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 21/02/2008 15:25:32
Mesaj:

Ii dai inainte o doza de nurofen sau panadol si dupa vaccin si o sa fie bine. Si noi trebuie s ail facem dar l-am impins la 35 de luni nu acum cand sunt viroze si gripe. Nu vreau sa actionez pe imunitatea lui acum cand organismul trebuie sa se apere de bolile de sezon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Buna,am o rugaminte,fetita mea trebuia sa faca miercuri vaccinul dar l-am amanat pt.ca a avut un pic de febra.Am fost cu ea la medic si nu i-a gasit nimic dar totusi nu l-am facut l-a aminat pt.vineri.Acum se simte bine ,ii curg un pic ochisorii doar.Noi facem vaccinul Infanrix ,este posibil sa fie vreo problema daca acum citeva zile a avut un pic de febra(sub 38)?La doua si la 4 luni nu a avut nici o reactie adversa de la el. Va rog sa-mi spuna cineva daca a trecut prin asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Am auzit tot felul de controverse referitoare la vaccinare, ca de fapt Infanrixul ar da reactii mai tarziu, ca ar scadea imunitatea...
Mi-e greu sa cred ca vaccinul romanesc e mai bun, dar controverse sunt si aici si ca de fapt ar fi buna schema de vaccinare dinainte de '90. Chiar nu mai inteleg nimic. Primul copil l-am vaccinat cu Infanrix si e sanatos tun. A racit o singura data in viata lui de 1 an si 8 luni.
Acum la al 2-lea copil ma lovesc de pareri si pareri, sunt bulversata...
Stie cineva ceva mai mult despre aceste lucruri?

Roli mamica de Andrei(16 ianuarie 2008) si Marc(9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Buna dragi mamici! Am si eu o nelamurire:Ieri am fost la vaccin cu Cristina, fata mea cea mica, si dr i-a facut vaccinul de la un an VPO, antitetanic antipertusis si antidifteric) si in plus si Priorixul:((deodata.Are un an si 2 luni, la un an am amanat vaccinarea deoarece ii curge nasul, iar acum mie mi se pare anormal sa o vaccineze cu 2 vaccinuri deodata.
LA CE SA MA ASTEPT? Priorixul stiu ca are reactii adverse dupa 5-7 zile de la vaccin.Plus slabirea imunitatii.Alte recatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

Nici pe noi nu ne-a anuntat nimeni ca trebuie sa facem vaccin la 2 ani si jumatate.acum fata are 3 ani.il mai poate face?
sau ce se intampla?
o doctora zice ca da alta imi zice ca sub nici un chip sa nu ii faca DTP ci doar DT.
sunt de 2 zile capiata de cap si nu stiu ce sa fac.



jo si alexandra
recomandari,
***************
home sweet home!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

quote:
Originally posted by jone
doar DT.



Da, P(ertussis ) se face doar pana la 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

dupa 3 am facut doar DT.
la noi pediatra mi-a zis ca nu-i face deodata priorix-ul cu infanrix-ul. am facut mai intii priorix-ul apoi infanrix-ul(la noi au fost ceva cazuri de oreion de aceea am facut mai intii priorix-ul).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gdena spune:

[quote]Originally posted by Androix



Autor: lordra

Multumesc pentru raspunsuri
Da, Aime, temperatura am luat-o cu usha deschisa. Am facut toata seara testari si am vazut in ce hal poate varia temperatura odata cu deschiderea ushii. In nici un caz n-a stat la 14 grade cand usha era inchisa, mi-am dat seama de asta.
Oricum, in marea mea panica am scotocit internetu' pana am gasit o pagina salvatoare facuta de australieni, manca-i-ar mama . Acolo scria ce se intampla cu vaccinurile in caz de expunere la temperaturi diferite. Treaba statea cam asha :ideal e sa le pastrezi intre 2-8 grade (asha, tin 3 ani). Interzis e sa le congelezi (potzi sa le arunci). Dup-aia, intre 22-25 de grade pot fi tzinute 4-6 luni, cea mai putzin stabila fiind componenta pertussis, care ar rezista doar 2 saptamani la temperatura asta (deci asta ar putea deveni ineficace, in nici un caz toxica). Pana si la 35-37 de grade vaccinurile ar putea fi stabile, insa doar pt. cateva saptamani. Componentele DT ishi pastreaza stabilitatea chiar si la 45 de grade, insa pt. celelalte componente nu se cunoaste daca rezista sau nu.
Deci, m-am linistit. Vaccinul e ok fiindca n-a fost expus temperaturilor de mai sus. Oricum, mi-am intrebat si pediatra si ea mi-s spus sa stau fara grija fiindca si in farmacii tot asha sunt expuse vaccinurile (adica pe usha frigiderului) si in clinici, pt. vaccinurile gratuite, procedura este aceeashi. Important este sa nu stea constant la o temperatura ridicata, ori, in frigider, nu cred sa fie depashita temperatura de 10 grade (la un grad inferior de pastrare a temperaturii)



Si noi am patit la fel dar vaccinul a stat pe usa frigiderului (care nu functiona corect) 15 - 20 de ore. Pediatra noastra nu vrea sa-l mai faca si tine mortis sa cumparam altul. Mie parca mi-e mila sa-l arunc dar... daca e ordin?! Daca e vreo mamica mai curajoasa care il vrea (doctorita noastra spune ca i l-ar fi facut daca avea copilul 4 sau 6 luni dar la 1 an e ultimul rapel si nu e sigura ca-si face anticorpi (sau asa ceva) il dau cu placere. A... e vorba de Infanrix Ipv + Hib.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Acum o saptamana am facut vaccinul ROR (cred ca este Infanrix in Romania). Reactiile aun inceput sa se vada in a 6 zi de la vaccin, in sensul ca face febra seara de 2 zile, nu mai mult de 38 masurata auricolar.
Intrebarea mea este daca pot sa il scot afara, bineinteles nu atunci cand are febra sau ar trebui sa stam in casa pana in a 14 zi dupa vaccin?! Am inteles ca ar fi probabil as ii apara bubite rosii sau sa i se umfle un pic ganglionii.
O sa stam in casa pana luni cand voi chema pediatra sau Centrul pentru Vaccinari, de aceea as vrea sa va intreb pe voi cum ati procedat si ce safturi ati primit de la pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gdena spune:

Noi am scos-o afara dar am evitat aglomeratiile. Si n-am scos-o atunci cand batea vantul. Si Alexandra a facut putina febra (max 38) dar atat. Succes si sa treceti cu bine peste aceste 14 zile!

Mergi la inceput