Liceul Mircea cel Batran - Constanta

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hai sa mai semnez si eu condica.
Oana nu te panica asa - drogurile sunt peste tot in licee acum. dar eu am un verisor acolo in clasa a 10-a si e un copil ok, pentru cine se tine de treaba cred ca este inca cel mai bun liceu - dovada mediile de intrare chiar pe tara!
eu tot acolo as vrea sa se duca Patrick daca om mai fi in constanta....dar stiti cum e, degeaba ne gandim noi....ca ei decid!
o zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

semnez si eu condica.si eu am auzit de droguri dar sincera sa fiu nu m vazut nimic suspect.si roxa are dreptate, daca te tii de treaba ta totul e ok.peste tot sunt droguri.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Buna seara. Semnez si eu condicuta...
Eu unde eram de nu am auzit de droguri in liceu???Poate eram prea la locul meu, desi nu cred...

Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Mai, drogurile au patruns demult si in Mircea, ca peste tot. In '91 cand am terminat eu stiam de unde pot sa imi cumpar daca vreau (cel putin asa umbla vorba) dar nu stiu pe nimeni care sa fii cumparat. Deci singura sansa este sa ne convingem copiii din timp sa nu se atinga de ele si stam cu ochii pe ei ca pe butelie.

The problem with the rat race is that, even if you win, you're still a rat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti mircistele...

Oana,hai mey ca nu ne dam disparute nici eu, nici Claudia...Eu am scris si am tot urmarit sa vaz care ,ce si cum mai scrie,insa am vaz't ca-i pauza...doara nu era eu sa sutez ,eu sa dau cu capul,ca p-orma imi inchideau contul ca vorbesc de una singura p-aici....hehehehe...Glumesc,evident!
Tre' sa va spun ca tare bucuroasa sunt ca am intalnit-o pe Claudia aici...Va spun ca am amintiri tare haioase si minunate legate de ea...

Ca tot vorbiti de droguri...si eu am auzit de chestia cu drogurile in licee,insa e de mult timp povestea asta...Surorile mele au terminat Sanitaru' in Constanta prin '94 sau '95,nu stiu foarte bine si inca de pe atunci imi povesteau ca aveau colege care fumau iarba sau prizau ceva...nu stiu ce...

S-apoi altcineva mi-a pove ca si Mircea a luat-o pe ulei,cu droguri si ca nici cu cartea nu prea mai sta bine...Acum spun si eu din auzite si din zvonuri...
Am inteles ca acum cel mai tare liceu din Cta este Decebalul,fostul Liceu 10...Asa e?

No ,dragelor,sa aveti o zi faina si va doresc numai bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Bine v-am ragasit! Oana, , n-am disparut, numai ca ne era teama sa nu punem monopol pe subiect .
Ana, ce mica e lumea, nu? Si meyyyyyyyy, Mircea e cel mai tare din Constanta!!!!
Referitor la droguri, asa este, se poate intampla oriunde. Dar mie mi-e teama de altceva: oricat de mult ne chinuim sa-i ferim si sa-i invatam pe ai nostri copii sa invete sa discearna, sa nu fie impinsi catre praful alb de curiozitate si anturaj. Plus teribilismul specific varstei...
Mircistelor, de unde-mi pot procura si eu Monografia liceului? Mi-o doresc mult de tot. Multumesc frumos!
Si apropos de numele liceului. Mi-aduc aminte ca vroiau sa-i schimbe odata numele din Mircea cel Batran in Mircea cel Mare, ca asa venise ordin de sus (m-am dus la Muzeul de Istorie si Arheologie si cand am ajuns la Mircea, sus, mare de tot, scria: Mircea cel Mare. ofticata am vrut sa ies din sala, dar m-am razgandit si bine am facut. toate etichetele si referirile erau cu Mircea cel Batran ). Mama ce indignati mai eram!

,

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Claudia, monografia liceului cred ca cel mai bine chiar de la liceu se poate gasi sau pe la biblioteca judeteana....
Parca imi aduc aminte ca voiau sa schimbe numele liceului intr-o perioada dar le-a trecut. Ce bine!
Ana, tot timpul a fost o competitie intre Mircea si liceul 10 cand se spunea ca era unul mai bun, cand celalalt. Dar eu ca fosta mircista, evident spun ca mai bun a fost Mircea intotdeauna!

Oana si Paul (3 iulie 2002)
oana5874@yahoo.com
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Oana,ai dreptate si imi amintesc si eu de chestia asta...
Cum mai era batalia pe Liceul de Marina intre tipele de la Economic si Sanitar...Remember?Sau cel putin asa era pe vremea mea...
Oricum,eu imi amintesc ca cei de la Liceul 10 erau invidiosi pe mircisti si nu intelegea de ce?Doar erau amandoua licee cu faima si profesori pe masura faimei lor si totusi....exista aceasta invidie.Intelegeam:competitia ,ca competitia,insa invidie...?!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Bine v-am gasit!!!...Si ce bine ca v-am gasit!!!
Mai primiti o fosta mircista in gasca? Eu sunt promotia 1987/1991.
Cat am fost eleva nu am fost prea incantata de liceu, mai incantata am devenit dupa!!!Am tinut legatura cu liceul, am fost cand s-a sarbatorit centenarul, am avut si intalnirea de 10 ani in 2001, am avut si ceva ore pe acolo in 96...Am trecut chiar si anul asta. Nu mai e aproape nimic din ce a fost. Din fostii profesori au ramas doar cativa ( poti sa-i numeri pe degetele de la o mana!)M-am intristat...Au murit atat de multi de cand am terminat...:Ionescu de geografie in 93 parca( cancer la stomac), Angelescu ( tot pe atunci), Cristian ( Tapu), Munteanu, Puiu Enache(romana)...
Am citit tot ce ati postat. Cu atata nostalgie...! Ma surprinde oarecum ca le-ati uitat numele multora dintre ei.
Pe Faramita il cheama de fapt Vascu, tipa aia <Bunuta si blonda> e Dorina Popescu ,actualul director adjunct de sport e Moraru, ala de chimie era Doicescu...
A trecut atata vreme!
Intalnirea de 10 ani la clasa noastra a fost dorita ( ne-am adunat cam 3/4, in conditiile in care cam jumatate sunt plecati din tara!). A fost poate mai mult curiozitatea de a vedea ce s-a intamplat in 10 ani cu noi...La 20 de ani nu cred ca mai facem. Am ramas cam dezamagiti. Nu am fost o clasa unita asa ca nici trecerea timpului nu avea cum sa ne uneasca.
Ma bucur ca am gasit aceasta comunitate mica de mirciste ...si sper sa mai postati sa citim si noi mai multe!
P.S.Ana68: pe Isabela si Corina mi le amintesc de la camin; erau mai mici decat mine. La caminul 7, din Tomis Nord...,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Edessa, bine ai venit, vad ca esti membra din 2004 dar n-ai trecut niciodata pe la subiectul cu Constanta.
Cat priveste Mircea, vreau sa zic ca ai atins un punct sensibil, ai zis ca "Nu am fost o clasa unita asa ca nici trecerea timpului nu avea cum sa ne uneasca". Exact acelasi lucru s-a intamplat si cu clasa mea de acolo, nu am fost prea uniti si cred ca nu sunt multe clase din Mircea care se pot lauda cu asta....Din pacate...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
oana5874@yahoo.com
poze
Ticker_Paul

Mergi la inceput