Liceul Mircea cel Batran - Constanta

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ana, , eu sunt!
Pe tataroaica o chema Merhal. Mey, spre rusinea mea nu mai stiu nimic de ea...Si da, am fost colega de facultate cu Justin. Si primul chef in cls IX, la Marius, invitata toata clasa! Tot imi propun sa intru pe "colegi", sa incep sa caut si sa reiau legatura, dar deh, comoditatea este mare. Iar prin Constanta trec rar si pe fuga, ca tare as vrea sa trec pe la liceu.
Mi-am amintit!!!! Tipa de economie era Butnaru! Faceam orele in laboratotul de Econmie. Daca citeai citatele de pe pereti despre tovarasul, cand te asculta sau le scriai la lucrare (nu conta ce subiecte aveai ), luai 10!!!
Hai ca-ti trimit un mail detaliat zilele acestea.


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

buna dimineata.
ana, ma bucur ca am facut acelasi liceu, chiar daca in ani diferiti.
mey, fetelor, cand am terminat eu , cel putin de Neacsu de istorie stiu sigur ca pleca,dar am auzit ca toti profesorii batrani ar pleca.asa ca nu mai stiu ce s-a mai ales de ei.am inteles ca au venit multi profesori tineri.
mey, fetelor, dar eu biologia parca in a 11 a am facut cu una rea de tot care nu suporta sa intri dupa ea sau dupa ce se suna.imi aduc aminte ca aveam prima ora biologia la 7.30 si trei sferturi de clasa a ajuns dupa ce ea a intrat asa ca ne-a dat afara pe toti.si in timp ce ne dadea afara se suna de intrare.asa ca toata clasa a "facut" ora de biologie la Beta.la noi asta a fost barul in timpul liceului.si am aflat ca cei 5-6 elevi care mai ramasesera in clasa la biologie primisera lucrare de control si toti aveau 3 si 4.hihihihiii, ce noroc pe capul nostru.dar nu mai stiu cum o chema.era mica de statura si parca roscata.voi ce stiti?

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Neatza...

Ce sa va zic de Roxana...era dupa parerea mea o omare pocnitoare...daca aveam ore dimineata cu Caragea venea la primele ore imbracata cat de cat decent,insa dupa aia se metamorfoza in wc si pleca sau ramanea in functie de tona de absente care le avea ...Baietii din clasa erau lesinata dupa ea,mi abine zis dupa fizicul ei insa nu aveauei nas de ea...pleca si venea cu nuiste masini sa pici...pentru ani 90-92 era ceva de groaza...
la un moment dat i se pusese pata pe barbate-miu ca arata bine...i-am zis eu lu' asta atunci,ca noi eram impreuna din clasa 9,ca nu are el bani de fitele lui asta...
Mai mult de atata nu stiu sa va spun ca dpvd al meu nu eram interesata de persoana ei,cum de altfel reciproca...si nici nu a venit la intalnirea de 10 ani...

Si da am apucat uniforma cu tot tacamul...bentita si matricola

Claudia iti spun eu ca nuai vrea sa-i vezi pe actualii liceeni...nu-s absurda ca am si eu copil in clasa III si ma apuca groaza la ce ma asteapta,dar libertatea asta a lor este mult prea prost inteleasa...nu mai stii care-i profsor si care-i elev,mai ales ca sunt elevi care au bani de buzunar pe zi cat are profesorul salariu pe luna...si-atunci mai poate exista respect pentru dascal?!MA indoiesc

Adriana nu ucmva era vorba de MIhailescu la biologie...una mica si bondoaca cu patul e 2 dusuri si ala permanent...avea fata de pechinez vesnic suparat?!


Alex & Delia
Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Buna.
Madishor, cred ca tu ai vazut cel mai bine diferenta dintre cum era in Mircea inainte de revolutie si cum a fost dupa.
Ana68, da tu si cu Claudia sunteti de un leat, veterane (cel putin pana acum).
Da, Angelescu il chema pe cel de fizica, i se spunea "Angelo" si cred ca a fost si un pic director. Sau poate doar adjunct nu mai stiu.
Criveanu la atelier era un nene foarte slab in halat albastru? Noi la atelier dupa ce am scris un caiet intreg de norme de protectia muncii, ne punea sa maturam curtea interioara a liceului si sa adunam frunzele moarte...
Adriana, ai zis ca profii mai batrani plecau cand ai terminat tu? La pensie, probabil, sa le faca loc la cei tineri, nu?...De fapt pe care i-ai mai prins tu dintre cei batrani? Cred ca doar pe Neacsu si Gomoiu...Desi nu prea imi vine sa le zic chiar batrane...dar or fi implinit si ele varsta de pensie ce sa zic, timpul trece....
Loreen ai dreptate cu elevii din ziua de azi...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Beeeeeeeey Claudia....sa mor si nu alta...chiar tu esti mey?Iuuuuuu...super ,bey fata draga!Ce ma bucur!Ce faci mey?Te-ai maritat?Tot in aviatie lucri?Abia astept sa citesc despre tine.Hai poate iti faci timp sa imi trimiti un mail....Pai la stelutele matale galbioare,activezi de mult pe DC,asa-i?Bey,sa scriem noi aici si sa nu stim...Sincer,ma bucur din tot sufletul sa te reintalnesc si abia astept sa aflu noutati despre tine.Promit sa scriu si eu ,sa fiu prompta...Te pup si iti doresc numai bine!
Oana,uite cum am descoperit io ca am fost colega de clasa cu Claudia,bashca si vecine de cartier....Hehehehehe...cum e viata asta si surprizele ei!Si cu Criveanu...era un tip in varsta,bondoc,grasut,avea doi copii si,daca imi aduc bine aminte,amandoi erau la facultate...Si da ,purta mereu halat albastru,d-ala de atelier...Aaaaa...noi la atelier ori trageam chiulul in masa,cu acordul profului de atelier ori faceam suduri,pileam,lucram la menghina,masuram cu sublerul....chestii d-astea carcotase...iar in restul timpului mergeam la depanusat porumb sau cules de struguri la Lipnita...
Adriana,io chiar nu imi mai amintesc cu cine am facut biologia...habar n-am.Poate ma ajuta Claudia,ca io...au pierit neuronii...
Fetele,hai ca ies,ca io mi-s la servici amu si mai au si altii trebi la computer...
Pupici!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

oana, am prins destui din cei batrani, chiar daca eu nu am facut cu toti.ei mai erau in liceu.dar stiu ca multi ieseau la pensie in 2000.nu stiu cine a mai ramas.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Oana, Angelescu era director in ultimul meu an de liceu. Parca asa-mi aduc aminte...
Ana, nu mai conta pe neuronii mei ca s-au cam dus. Tipa de biologie era slaba, roscata si cu glas pitigaiat, nu? Cam la 50 de ani (sau asa mi se parea mie atunci ), dar nu-mi aduc aminte cum o chema! Iar la Criveanu mi-aduc aminte ca ne pandeam in statia de masina, sa chiulim in grup. Cred ca el era mai fericit ca noi . Si tot de la Criveanu, ti-aduci aminte cand ne-a dat barele alea, sa le pilim astfel incat sa le facem piramide si sa aiba muchiile egale? Ni le masura cu sublerul si care gresea, o lua de la capat. Cand l-am intrebat pentru ce sunt, ne-a raspuns ca pentru gard, sa nu poata sari hotii gardul. Toti am decretat ca e grav daca intra teapa in c... hotului cu 3 mmm mai la stanga .
Loreen, multumesc frumos pentru raspuns.

Ana, da, tot in aviatie sunt, sunt casatorita si am si-un nazdravan de 7 ani. Si am 3 ani de DC (fara cam o luna). Ai putintica rabdare, ca-ti compun un cearceaf, de toata frumusetea!


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Liris, da, Zepa avea ceva charm, nu cred ca era din cauza varstei . Si sigur invartea el ceva. Mi-a povestit o colega ca era o data prin nu stiu ce piata si l-a vazut si pe el, abia l-a recunoscut! Cica era imbracat ca un bisnitar...
Iar de Munteanu de franceza, cred ca mai toate tipele din cls IX erau indragostite. Dintr-a X se mai calmau...Cel putin asa era pe vremea mea . Oare de ce n-a spus nimeni nimic despre aceasta? Si-mi mai aduc aminte ca daca nu stiam vreun cuvant (invatai la el de jena!!!!), ma punea sa-l repet de 7 ori. Mi-a explicat, cu zambetul pe buze, ca daca repeti de 7 ori, nu mai uiti niciodata cuvantul respectiv .

Aaaa, mi-am mai amintit de unul, care preda Mecanica sau ceva in genul acesta, dar nu-i mai stiu sigur numele: Tauciuc???

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Claudia,abia astept CEARCEAFUL....Bey,cred ca avem multe sa ne povestim,sa sti...
Cu Criveanu ti-ai amintit tu bine...Mey,noi am avut in clasa o tip Luminita?Am stat cu ea in banca?Si nu imi mai amintesc cum o chema pe tipa aia cu ochelari,colega de banca cu mine...Imi aminteam acu' cateva zile,cand am gasit subiectul asta,de Lavinia,parca asa o chema nu?Stateam in Basarabi si era colega de banca cu Crina,aia micuta si firava....Ce o mai invidiam pe fatuca aia,Lavinia,ca era cocheta si asa...dragalasa.Imi placea de ea!Si mi-am mai amintit si de Felicia,o mai sti?Ce tembela era si aia:fitoasa si...asta nu am priceput io niciodata,decolorata!Imi amintesc ca prin a XII mi-am permis sa merg la scoala vopsita cu un spray colorat de par si m-am luat in gura cu profa de fizica si era sa ma lase corigenta si sa nu intru in bac...

Mey,de profa de biologie chiar nu-mi amintesc....Dintre toti profii de la Mircea imi amintesc asa:de Gomoiu,Criveanu,profa de sport(care nu stiu cum o cheama),Gonzo de geogra,Faramita(specialitati),profa de economie(cu pricomigdalele ei),profu de franceza Munteanu(Dumnezeu sa-l odihneasca!),profu de istorie(nici p-asta nu stiu cum il chema,unu' batranel si tare simpatic,destul de inalt si grasun)...Si cam atat.Aaaaa! Si profu' de fizica,Angelescu.Habar nu mai am cu cine faceam mate.Chiar Claudia,cu cine faceam mate?

Pai ,dragelor,sa aveti o duminica super faina si sa auzim de bine!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:


Alo, alo, nu mai scrie nimeni la subiectul asta? S-au terminat mircistii de pe DC? Doar astia suntem?
Ana si Claudia acum daca v-ati gasit sper sa nu va intindeti doar in "cearceafuri" private si sa mai dati si pe aici.
Vorbeam intr-o zi cu Loreen pe msn si mi-a zis ca dupa ce am terminat noi ('93) au patruns drogurile si in Mircea....... Va dati seama, cica Mircea nu mai este ce a fost... Nasol, ca si eu as fi vrut sa imi dau copilul acolo... dar cine stie ce o sa mai aud pana s-o face el de varsta liceului...


Oana si Paul (3 iulie 2002)
oana5874@yahoo.com
poze

Mergi la inceput