Liceul Mircea cel Batran - Constanta

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

cl, si noi ii spuneam Olivitta lui Gomoiu - de la personajul din Popeye. Stefanescu a fost dirigintele nostru in clasa a9a. Din pacate a murit chiar in anul acela. Am inteles ca si Gonzo a murit. Il chema Ionescu si facea niste ore foarte interesante. Mi-aduc aminte ca ii spunea odata colegei mele de banca: "Mai x-ulescule mai, tu o sa traiesti 100 de ani!""De ce dom'profesor?""Ca ti-ai pus creierul la conservat".
Apropo, si eu am stat in Tomis Nord si am facut Scoala 29. Colege ceva?
Vorbeam cu o fosta colega de Mircea si constatam ca majoritatea ne-am scos cu matematica invatata in liceu asa ca, oricat ne stresa Caragea & comp, pot sa spun ca au facut treaba buna.
Si apropo de baruri, voi nu faceati orele la baruletul ala mic de la Sala Sporturilor? Ca noi cred ca ii tocit cu scaunele tot timpul.


The problem with the rat race is that, even if you win, you're still a rat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Oana ce sa-ti spun...?!
Stiu ca era in 2003 redactor la revista Elle...bruneta cu ochii albastrii...


Alex & Delia
Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatzaaa
Cl bine ai venit! puahahahahahhaaaa "organe de masini"???? betooon nume! cu Jica am facut si eu ceva fizica....buah, chiar ca libidinos! nepoata-sa era intr-o clasa paralela....bleacks!
Oana, sa nu imi zici ca e vb de redactorul sef de la Elle, Roxana Volosceniuc!!! pe bune, e constanteanca?????
Loreen, fetele care au facut mai mult dupa '90 cred ca stiu mai mult de coral si de "dragon", noi acolo semnam condica! cel mai tare era vara cand erau mesele afara si treceau profii pe langa noiiiii!!!!! la Coral beam ness cu cola si mancam pizza aia oribila.
hahaha am devenit melancolica deja!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Madishor, da, Olive de la Popeye . Doamne, ce slaba era femeia aceea!!! Oare tot asa a ramas? Stefanescu mi-a placut mult de tot. Mi-aduc aminte ca in prima ora ne-a dat un test de cultura generala . Gonzo era o figura, intr-adevar. Dra avea ore frumoase si interesante. Cat despre chiulit, hmmmmm, greu reuseam, doar eram in Bastilia, nu? Se incuia poarta si greu reuseai sa o tai, pe la intrarea profesorilor. Doamne, ce palpitatii aveam pana reuseam sa iesim din liceu! Odata ne-a prins "potera" exact cand chiuleam sa ne luam niste culegeri noi aparute, de matematica (nu stiu ce-i apucasera in perioada aceea, bantuiau prin oras sa prinda elevii chiulangii si sa-i dea la ziar ). Mama ce ofticati am fost! Intelegeam daca eram la un film ceva, dar asa... Mi-aduc aminte si de matricolele alea, de le prindeam cu ace de siguranta si ni le aruncam unul altuia pe fereastra...Si bentitele care le puneam numai cand se anunta inspectia... Scoala generala am facut-o la 35, 29 parca e prin zona pe la Cismelei, nu?
Roxanaz, da mey, si le faceam cu Faramita (de ce ne-or ramane oare numai poreclele in minte????). Noi spuneam "Organe"...
Cele care ati prins anii de liceu dupa '89, imi spuneti si mie daca mai aveati uniforma? Bentita, matricola si alte cele?

Claudia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Claudia, nu am mai avut uniforma (eu am intrat in 90 toamna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Roxana si Loreen da, despre Roxana Volosceniuc este vorba! In liceu o chema Iurcu si a fost in clasa cu Loreen, acum este redactor la revista ELLE, wow, in orice caz este o tipa frumoasa intr-adevar bruneta cu ochi albastrii si destul de inalta.... Cred ca toti baietii in liceu erau innebuniti dupa ea, dar ea nu prea se cobora la nivelul lor, am auzit ca era vazuta in masini k lumea cu tipi mai in varsta...Loreen poate ne spui tu mai multe ca erai colega cu ea.

Claudia si noi am facut "Rezistenta materialelor" (bine ca mi-ai amintit ca nu mai stiam exact cum se numea materia) tot cu una Dumitrescu, parca era blonda , nu? Si preda f. ordonat. Desenul tehnic insa l-am facut cu un altul un tip destul de nesuferit...

Uniforma, matricole si bentite am avut si noi intr-a IX-a care am facut-o in anul '89-'90, dar nu mai stiu daca le-am purtat doar in primul trimestru sau si in al 2-lea, cred ca deja in al doilea nu le mai purtam ...Loreen tu nu mai stii cand am renuntat noi la uniforme?

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

OK, Roxana, multam . Tare as vrea si eu sa vad cum arata (sunt imbracati ) acum elevii acestui liceu.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Mai eu am prins treapta I cu uniforma, matricola si tot tacamul (inclusiv chiul mai rarutz), treapta aIIa in anarhie, cu sindicate, greve, fara uniforme si cu multe ore petrecute lulea prin oras.
Chestia cu scosul uniformelor a fost misto si nu prea pentru ca a aparut discrepanta intre copiii de marinari imbracati din vest si noi astia care ne imbracam in haine slampete de la "Romarta" si turcisme jalnice, ca ceva mai bun in anii 89-90 nici vorba. Noroc cu stilul rocker: o pereche de blugi gata rupti, niste bocanci buni tot anul si cateva tricouri chinezesti negre si nu-ti mai trebuia altceva.

The problem with the rat race is that, even if you win, you're still a rat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti,
Bey,scuze ca nu am mai intrat cam de multisor,insa trebile casei ma tot trag de maneci...Sa va iau pi randuri ,bre...
Adriana,iaca nu aveai cum sa scapi,mey,nici acilea di mine....pai nu suntem noi tomitance?Ma bucur sa aflu ca am fost la acelasi liceu,chiar daca io numa' 2 ani...da' mistooooo raaaaauuuu!
Loreen,parca nu Anghelescu ,ci Angelescu il chema pe profu' de fizica,zici ca a murit?Of,imi pare rau!...Era un tip cu capul in nori,numa' fizica avea in cap,era grasun,cret cu oleaca de chelie,ochii verzi si avea damblaua sa ne puna sa facem tot felul de tabele si grafice pe coli mari de hartie...Io una oricum am fost tufa de Venetia la fizica,insa cu fizica invatata de la el....chiar ca nu stiu o boaba de fizica...Ce mai?eram un dezastru!Botezul de care spui nu l-am prins,ca io am facut prin '83-'85 cls.IX-X la Mircea,atata....nu stiu de nici un botez.Sorry!
Oana,mey mie mi-o placut de Gomoiu.Pe vremea mea nu era asa intepata si era o tipa chiar faina.Era proaspat casatorita atunci,avea un copilas micut si erau faine orele la ea.Pot sa spun ca am invatat destula engleza cu ea....Mi-am amintit intre timp ca de fapt tanti Gomoiu mi-a fost diriga astia 2 ani...Pe noi nu ne punea sa invatam chestii pe de rost si nici nu ne atragea atentia la accent...Cine stie?poate dupa revolutie s-a mai stricat la cap si a facut bubita la mansarda...ehehehehe....ce rea sunt!Bey,chiar ca-s cea mai batranica pe aici....
Roxanaz,mi-ai amintit: cred ca cu Pietreanu am facut romana.Multam"!
Madisor,la geografie si io tot cu Clocotici am facut,insa in scoala generala...hehehehehe...Haioasa profa tataroaiaca....Imi placea de ea si cand eram cuminti la orele ei,ne povestea din studentia ei si diferite curiozitati geografice...
La Mircea am facut cu Gonzo,care ne povestea din excursia lui la Paris.Din cate imi amintesc era tare bolnav,ceva la ficat parca....
Mey fetelor,io imi amintesc ca am fost o data in pod,la un film,cu profu' de romana si ne-a pus ceva despre Sadoveanu sau Eminesc,nu mai stiu...
Si in zi de azi tot Bastilia i se spune liceului?...hihihihihi...
Mey fetele,cum o chema pe profa aia mica si batranica de sport?Ca nu mai stiu....Si d-aia imi placea,avea femeia aia un fairplay in ea....de ma omora cu zile.Pe nimeni nu favoriza si,sa mor io,faceai sport la ora ei...Chiar si acum imi amintesc cum am luat io un 4 la sport ca nu m-am putut urca pe funie pana la tavan....
Cl-Claudia,pai ne cunoastem?Am fost colege de liceu?Iuhuuuuu....mey ce mica e lumea!Iaca colo adresa de mail,bre:petenchea@yahoo.com...Faza cu domn' profesor Tapu' mi-o amintesc si io...nu cumva era unul din clasa de la mine?
Pai io am stat pe Caprioarei la blocul 17B,tu la care?Zi la mandea detalii ca mor de curiozitate....Poze sa ne vedem avem?No,te pup si ce bine imi pare sa te regasesc.Da,am surori gemene,Corina si Isabela...insa acum sunt prin tarile calde:una in Italia,cu un baietel si se pare ca mai vine un bebe si alta bate marile lumii asteia,e asistenta pe vas de croaziera...
Oana,pai Cl-Claudia a fost de-un leat cu mine,asa ca suntem amandoua de-o varsta...hehehehe...
Madishor si io tot in Tomis Nord am locuit si am facut scoala la 35...
Bey,io am facut economia cu una micuta si grasuna,care manca tot timpul pricomigdale,cam batranica...o stiti?Cum o chema?
Iar rezistenta materialelor tot cu Dumitrescu am facut si eu.Imi amintesc ca la una din orele ei au facut baietii tembelii bashcalie de ea si asa s-a enervat de a inceput sa planga si a plecat din clasa.A fost circ p-orma cu Gomoiu,ca ne era diriga.
Io la practica,la atelier,l-am avut prof pe Criveanu,vi-l mai amintiti?Cred ca si el a murit.Si de omul ala imi placea.Daca aveam vreo problema ceva puteam discuta deschis cu el si chiar ne si ajuta cand putea.
Nu v-am povestit ,insa io am ajuns din intamplare la Mircea.Adica eu am dat examen de treapta I la Sanitar,unde era omor,crima si pedeapsa,cate n-shpe pe loc...Si am picat cu brio,cu 9 si ceva la mate si 10 la romana,a treia sub linie...Asa ca,pe vremea aia se faceau repartitii,am fost repartizata la Mircea ,sectia mecano,ca aveam nota mare de picaj....D-aia am facut 2 ani de Mircea.A XI si a XII le-am facut la Liceul 4,sectia electrotehnica....d-aia lucru acum in domeniu...hehehehehehe...ca electronist...
No,gagici,sa aveti o vineri super si sa ne reintalnim cu bine virtual...Pupici!



Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Claudia,na ca nu puteam sa merg la culcare fara sa iti scriu inca ceva,ca am tot stat si m-am gandit la ce mi-ai scris - faceam baie si parca revedeam in minte scene din perioada liceului :mey,tu ai stat la blocul 17D si ai o sora Simona,casatorita?Daca da,ca tot mi-am amintit,mai ti minte cum stateam de vorba la coltul blocului meu,cand veneam de la scoala de ne uita Dumnezeu cate 2 ore?!Hehehehehehehe...de parca nu aveam tot timpul la scoala sa vorbim,ne mai lungeam un picut,precum babele alea de au iesit din puscarie.Si mi-am mai amintit si de Ionut(parca ai fost la facultate cu el,nu?) si de Felicia si de Dana si de Marius(mai sti ce nebun era Marius?cu fanteziile lui si depresiile care le facea?) si de trupa D.A.P.A?Si de Celia si Crina?De Carmen,zapacita?Erai,parca colega de banca cu ea si cu tataroaica,cum o chema,ca nu mai stiu?
Minunate vremi,chit ca era pe vremea lu' Impuscatu'.
Ce mai sti de fostii colegi?V-ati mai intalnit?
No,te pup si astept sa imi trimiti mail...Sa imi povestesti de tine,ce mai faci,ce ai mai facut,ai copilasi,stai tot in Bucuresti...?!Sti tu!Pa,pa!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput