Liceul Mircea cel Batran - Constanta

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Edessa noi am fost colege de an! La ce clasa ai fost? Eu eram la D (mecanica) si, in ciuda faptului ca eram o clasa destul de unita, nu am facut intalnire de 10 ani (sau nu am aflat eu).
madishor

The problem with the rat race is that, even if you win, you're still a rat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti mirciste,

Greu mai posteaza lumea p-aici....(rade ciob de oala sparta).
In fine,
Edessa,pai cum mey, sa ti se para surprinzator ca am uitat,noi,astea mai batranici,cum ii cheama pe profi si profe?Pai gandeste-te ca eu am terminat treapta I la Mircea in '85...ia fa matale,draguto,o socoteala si ai sa vezi ca sunt 20 de ani d-atunci....apoi la cate te incearca viata ....si la cati neuroni mi-au murit subit colabati intre circumvoluntiunile creierului...ce sa mai tin minte?!Da si tu circumstante atenuante!(cred ca ti-ai dat seama ca am glumit?).
M-ai uimit tu pe mine:le cunosti pe surorile mele?Ce dragut!Uite ce mica e lumea!Da,mey,cred ca nr.7 era caminul ala,ca si eu tot acolo am absolvit gradinita...
No,te pup si s ai parte de bine!
Oana,chestia cu unitul...imi amintesc ca si la noi a fost cam la fel...In clasa noastra au fost mai multe fete ca baieti si mai mereu asistam la confruntari verbale si barfe...Ce ma enervau,ca chestiile astea se intamplau pe marginea disputelor pentru cucerirea baietilor,care se imbraca mai la moda,care se decolora mai des....si tot altele.Din punctul de vedere al cochetariei mie mi s-a parut Mircea un liceu cat de cat liber...adica nu era chiar asa strictete.Da,puneam bentita,trebuia sa purtam matricolele(da' sa dea naiba,ca io una ,cel putin,o purtam de ingamfare,sa vada lumea si sa se minuneze si umblam pe strada cu nasul de nu-mi ajungeai cu scara de pompieri la el),insa aveam colege care veneau rimelate,mergeam cu ciorapi fini,pantofi cu tocuri,sarafanele mini,cercei cat mai ciudati(deh,Fondu' Plastic era peste drum,nu?),bratari si lantisoare la gat,fel de fel de baticute si esarfe prinse cat mai ushchit...si tot asa...
Insa,ca am deviat de la subiect,cat am fost eu in clasele a IX-a si a X-a...parca nu mi s-a parut ca am fi uniti asa...parca tot avea cate unul de comentat si de invidiat...Ma rog,eu asa imi amintesc,poate Claudia ma corecteaza.....ea a ramas pana in a XII in aceeasi clasa...
Hai ca va doresc numai bine si sa aveti zile faine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Salutare!
intr-adevar sunt din 2004 pe DC...dar chiar am mai aparut ( rarism, e drept) la subiectul cu Constanta!
Noi am facut intalnirea de 10 ani si la scoala si la restaurant. Mie mi-a parut rau ca nu au cuplat mai multe clase la chestia asta. Am inteles ca au facut toate clasele de la mate-fizica, dar fiecare separat. Eu am fost la B. Nu m-am mirat ca nu am facut macar cu C-ul la un loc( desi aveam aproape aceiasi profesori) , fiindca asa am fost noi -mai salbatici ( sau poate mai infumurati...)si nici cand a fost sa facem banchetul intr-a XII-a nu am facut la un loc cu altii.
Cand am zis ca ma mir ca nu mai tineti minte profii, evident ca nu ma refeream la cela de varsta mea sa peste...desi faptul ca eu i-am tinut minte ma face sa ma simt mai tanara!!Nu?
Ana68: mi le aduc aminte pe Isabela si Corina in mod special de cand ne duceau cu gradinita la plimbare in parc( langa restaurant Nord) si aveau parul lasat pe spate si cantau de mama focului( aveau o amica mai mare ca mine parca, cred ca o chema Aurelia sau Aurora Spanu...La asta chiar ca nu mai bag mana in foc pentru memorie...)
Cat priveste rigorile din Mircea, trecand peste faptul ca matricola si bentita erau obligatorii ( de ajunsesem sa iesim si pe strada cu bentita, matricola fiind oricum cusuta <pe viata> de palton!), restul parca nu era foarte rigid. Noua ne amara viata in plus diriga, ca restul profesorilor nu ne <asasinau> cu pretentii absurde. Eu am umblat cu acelasi sarafan trei ani ( si era scurt dintr-a 9-a deja!), aveam parul lasat pe spate si nu mi-l prindeam decat cand aveam ore cu diriga, iar tocuri am purtat cu disperare...!!! (Acum nu cred ca as fi avut ambitii din astea sa umblu pe tocuri zilnic, da` atunci mi se parea ca aveam charm!!)
va pup pe toate!!! si mai povestiti, ca-mi place!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Edessa, bine ai venit in club!
Exact cum a spus si Ana, clasa nu prea era unita, din pacate. Eram grupati pe "bisericute", in functie de preocupari. Eram cele care eram copilaroase si nebune (nu, Ana?) intr-o tabara si in alta erau cele care vroiau sa fie cochete (machiate, decolorate, aranjate, vesnic cu ochii dupa cate unul ). Alta tabara era a pilosilor, copii de diversi...Ana, situatia dupa treapta a doua nu s-a imbunatatit, ba din contra, as putea spune, din pacate. Atunci au aparut si mai multi pilosi si parca faramitarea pe "bisericute" a fost si mai puternica.
Cat despre bentita, eu mi-aduc aminte ca n-o purtam decat la cateva ore, ca altfel te dadeau afara sau cand aparea vreo inspectie.
Dar au fost ani frumosi, au avut si parti bune si frumoase...

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Ce se intampla cu voi, fetelor? Eu ma bucuram ca v-am gasit si voi ati disparut???!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Buna.
Edessa, io nu am disparut, dar nu mai stiam ce sa zic....
Apropo de bisericute si la noi erau destule...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
oana5874@yahoo.com
poze
Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Liris, sa-ntepenesc bey!
Apar si eu pe DC dupa 3 luni de absenta, gasesc subiectul Oanei cu lic. Mircea si citesc c-ai fost in a XII-a B...!
Adicatelea noi am fost colege de clasa !
Dar numai intr-a XII-a, acum imi amintesc !
Puteam eu sa ma uit mult si bine la pozele tale de la semnatura ca tot nu te-as fi recunoscut. In liceu erai mai blonda si tunsa scurt, baieteste si nu prea te amestecai cu rstul clasei, erai mai retrasa.
Tu nu m-ai recunoscut pe mine ? Ma kema Voiculescu de don'soara si stateam in banca cu Irina Traicu si Iulia Zamfirescu in banca a 2-a pe randul de la usa in laboratorul de kimie al lui Doicu'. Si eram buna prietena cu Angelica Doicescu, fata lui , care era la G. Stii ca Angi a fost si ea membra activa pe forum pana acum vreun an, avea nick-ul angi_gemeni, are gemeni, o fetitza si un baietzel (Andreea si Andrei, a fost ziua lor de nastere ieri, pe 8 feb, au implint 4 ani).
In fine, sa stii ca am avut o surpriza mare de tot cand am facut legatura intre liris de pe forum si Simona, fosta mea colega de liceu!!! Tu stateai in banca cu Radu Balan parca , nu-i asa ?

In 2002 am fost la intalnirea de 10 ani, care s-a facut numai intre colegi, fara profi, ne-au dus la un restaurant unde am pus muzica, am dansat, am mancat si am baut de seara pana dimineata. Unii au venit cu sotii/sotiile/prietenele, altii(ca mine), au venit solo.
A iesit misto, cred ca ne-am strans vreo 20 din fostii colegi, cu tot cu parteneri, cam 30 persoane.
Eu am mai tinut legatura cu fostii colegi, mai ales cu fetele. Nadina Giuglea (casat. Francu) este fina mea si are 2 copii (o fetita de 6 ani si un baietel de 4 ani) botezati tot de mine si barbate-miu. Iulia Zamfi (care a ramas cea mai buna prietena a mea) lucreaza la Min. de Externe si a fost plecata la post la Roma si la Bruxelles, acum mai nou au trimis-o la Beijing( sa ne-aduca niste aviara de p-acolo:-))) ). Irina Traicu s-a casat. in vara anului trecut (am fost la nunta ei cu Nadina) si lucreaza acum la Volksbank. Dintre baieti mai tin legatura constant cu Radu Balanel si cu Cristi Popa (care e coleg la Rompetrol cu barbate-miu, ca sa vezi ce mica-i lumea)...

Aaaa, si sa-ti mai zic o faza: nasi-mea de cununie (si a lui Vlad de botez) e verisoara primara cu fosta noastra profa de romana, cu Mirela Ghinea (care tot n.f. si nemaritata este, dar a ajuns intre timp sefa catedrei de romana din Mircea).


Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

http://photos.yahoo.com/florea_tatiana111

http://community.webshots.com/user/florea_tatiana111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

de Anca, de Magda ce mai stii? o vreme cu Magda m-am vazut ptr ca eram in acelasi an la mate, dar am facut sectii diferite, eu eram la informatica si ea era la mate pedagogie? mai era un baiat Razvan, subtirel si finut, a facut si el tot mate, cred ca tot pedagogie si stiu ca in '98 incepuse si automatica. Pocaie (Mihai D.) si Dan R., pe ei i-am vazut de citeva ori, o data in gara. Zisu "Pocaie" era destul de neschimbat. il stiu din gimnaziu ca am fost si atunci colega cu el si Raluca A.
colegele mele de banca erau Adriana si Nicoleta.

stiam si eu de intilnirea din 2002 de la Iulia O., dar nu am putut sa vin in tara, era prea devreme in vara, si nu am putut sa plec. dc ai poze de la intilnire, fire them down la adresa de mail.

a... Liviu avea un news group la un moment dat. si-i mai vedeam vorbind. eu insa nu ma bagam. am ramas la fel de retrasa...hm poate nu chiar asa, dar nu am facut progrese uluitoare nici dupa 13 ani...
te astept la o birfa, doua, trei, pe messenger.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Ma bucur ca v-ati <<reactivat>>!Intrucat in randul colegelor mele de generatie e cam slaba miscarea si am observat ca cele din promotia 92 sunt mult mai active, sa va mai zic si eu ...oaresice noutati. Colega voastra Nicoleta M.are doua fetite dragute si dulci foc: una de 6 si alta de 4 ani.
Asa, franturi de amintiri, imi sunt cunoscute si numele unor colege ale voastre:Anca, Magda, Iuliile...Cand erati intr-a IX-a mergeati cu noiu in practica la porumb ( in acelasi autobuz, cand il aveati dirig pe Popovici, nu?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Edessa ai fost colega cu baiatu' lu Marina? ca in clasa aceea aveam si eu o verisoara Ema. si tot acolo era si fata lui Sburlan. si tot acolo un alt medic to be, Cruceanu (e chirurg prin Italia parca).

Io mai stiu cite ceva de generatia care a terminat in 90. Si din 89 citiva. Erau citeva febleti de-ale mele pe acolo. Deh, baietii mai mari.

Laura, m-am uitat acum ca mi-ai spus ... dar Angelica vad ca nu a mai intrat de mult pe forum. e bine totul cu ea?




Mergi la inceput