Liceul Mircea cel Batran - Constanta

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Loreen, in 90 era Tifrea director. sau am uitat eu???
ore in pod daaaa, cu randul! si iarna erau ultimele clase din aripa noua (unde trebuiau sa stea clasele G si H) care nu aveau caldura asa ca faceam cu randul cate o zi acolo ca era canceeeeer! buah, ingrozitor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Hop si eu, cea mai batraioara: generatia '91 - XII D.
M-a cam lasat memoria dar din ce imi amintesc eu:
- diriginti am avut o gramada - clasa de pripas. Imi aduc aminte de Taciuc - sasait, peltic, profesor de "specialitati" si tare in bridge
- fizica - Angelescu si apoi Petrisor si Sarbu(daca nu confund numele)
- matematica - Caragea si Boscoff
- biologie - o tipa ametita (nu mai stiu cum o chema) si pe urma Mihaileasca cu care aveam o relatie speciala si jumatate din ore le petreceam afara, ma iubea ca pe un ghimpe in coasta
- geografie - Gonzo, si apoi Clocotici Murvegel
- engleza - Gomoiu si pe urma un tip tinar si frumusel foc, la care nu chiulea nici o fata (nu cred ca a mai ramas in liceu dupa noi). Pe Gomoiu nu puteam sa o sufar pentru ca ne punea sa invatam pe de rost pasaje tembele. si acum pot sa recit: "Once upon a time there was a legendary king who loved very much gold....."
- romana - iarasai o gramada de profesori. Ultima a fost Hasotti (daca nu gresesc)
- chimie - Doicescu
- germana - Catanoiu
- istorie - Neacsu
Altfel si eu am fumat la "Junimea" dar mai ales in parc, m-am dat rotunda inutil prin sindicat si am pierdut zeci de ore teleleica pe strazile orasului.
Na ca m-a lovit nostalgia,
madishor

The problem with the rat race is that, even if you win, you're still a rat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Madishor nu esti cea mai batrana, Ana68 a facut clasele a IX-a si a X-a in '83-'85 ! Ce am ras ca mi-ai adus aminte cum se numea la "Junimea" ...si uitasem!
Roxa, cu Faitar am facut si eu romana intr-a IX-a si dupa aia ne-a preluat Pietreanu. Mi-amintesc si eu de Faitar...da nu stiam ca era rocker
Ore in pod nu imi amintesc sa fii facut, noi am facut numai in aripa noua la etaj, a doua clasa pe dreapta.
Loreen, da pana la urma mi-am amintit care era botezul dar te-am lasat sa zici tu...Mai ce sadici erau aia de a XII-a, cred ca nu aveau si ei pe cine sa chinuie si ii gaseau pe aia mai mici.
Director in 89-90 era Tifrea are dreptate Roxi, dar pe urma cine a venit in locul lui? Ca nu mai stiu...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hihihihi, da la Junimea.
Madishor bine ai venit printre noi!
mai Tifrea a ramas ceva timp director, cred ca si in 94 tot el era. dir adjuncta era Memet, ea cam facea totul pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

mai ore in pod am facut o gramada.ne puneam Gomoiu sa vedem filme cica.nici eu nu o suportam pt accentul ei britanic.ma enerva.
chiar nu pot sa-mi aduc aminte cine era director cand am fost eu.parca nu mai era Tifrea si adjunct era Nicoara.
corina, iti aduci aminte cine era director?de frig nu mai spuneti ca eu am fost 12 H si doi ani am stat in aripa noua si am tremurat ca fraierii, dar aveam multe ferestre si asa am fumat in clasa.ssssstttttttt.doar o data.nu se pune.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Eu asa-mi aduc aminte ca in 89 era director un barbat dar nu Tifrea ca-l stiu pe nenorocitul...
Engleza sa mor daca-mi aduc cu cine am facut...probabil ca tot cu Gomoiu dar habar nu am cum arata...

Noi am avu clasa chiar langa scarile care duc spre sala de sport... era un frig de sa mori nu alta si bate un vant ...

Adriana vezi tu pe vremea noastra,ca am apucat si uniforma in liceu,nu eram asa de nonconformist si nu fumam in clasa...prin bude dar cel mai des la barul pe de Puschin...
Oana sa nu zici ca nu-ti aduci aminte de el ca acolo era juma de liceu...d-aia nu am inteles de ce ne puneau absente ca noi eram prezenti,ca barul asta era ca un liceu pentru noi...A... si la Coral aveam ore...in special franceza

Am apucat si candidatura lui Caragea la consiliul local si teapa care-a luat-o ca nu a iesit...vai de mama noastra ce ore am avut dupa aia cateva saptamani...asta nu am cum sa uit ca o tinem numai in lucrari...



Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Baltag se numea directorul precedent.

Cel mai mare comunist posibil si un caracter oribil ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Bravo Liris...stiam eu de ce eram grevista...mama ei de viata...ca mi-a iesit greva ai pe nas dupa...ma vana Caliope la fiecare ora de fizica...barbate-miu care era paralel cu fizica scapa doar cu faptul ca o aproba pe profa,iar eu bolunzeam...


Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

http://cnmb.lumeademaine.org/index.php?pid=3

Un site despre istoria liceului daca vreti sa vedeti.

Liris, daaaaaaaaaa, Baltag era in '89 cand am intrat eu in liceu, si dupa aia, probabil in urma grevei condusa de Loreen , l-au schimbat si l-au pus pe Angelescu, "Angelo" sau direct pe Tifrea... nu stiu exact. Ma chinui sa caut pe net mai multe informatii despre Mircea dar tocmai siteul lor central nu merge momentan. Poate mai incercati si voi: http://cnmb.rdsct.ro/

Loreen sa ma bati dar nu (mai) stiu unde era barul de pe Puschin, dar de Coral parca stiu. Eu stiu de Crizantema unde fugeam in pauzele mari alea de la pranz de 20 minute si ne luam placinte. Ce alergatura era pe bulevard sa nu intarziem la ore!... Si da, noi am prins uniforma intr-a IX-a, cel putin un trimestru...


Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

In sfarsit merge siteul lor : http://cnmb.rdsct.ro/


Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput