Liceul Mircea cel Batran - Constanta

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Liris sa fi tu mama sanatoasa ca am fost si io la practica de de toate...in liceu la porumb,frumusetea patriei...la depanusat
barbate-miu statea in varful gramezii si cica muncea...proastele jos la poale si dupa ce ca nu aveam chef ma mai trezeam si cu coceni in cap...
Septimiu a fost coleg de clasa cu frate-miu,flebetea lui Caragea...eu loaza la mate ca nu-miplacea de nici o culoare...ma mai lua Caragea la misto cu asta si mie mi se rupea cu crengi...
Intr-a 12-spea am facut mate cu una tinerica cu putin mai mare ca noi si saraca ma mir ca nu a aiesit si ...de la ore..

Adriana la noi nu a mai ajuns psihologia...destul am apucat toate treptele si bacul la 5 materii

Faza cea mai dura este ca am dat bacul la romana cu o profa care acum este inspectoarea judetului si culmea si prieteni buni de familie...si eu nu stiam de unde sa o apuc cand ma vazut-o prima oara...ca sa vezi viata asta ce-ti ofera...

Asa Oana Oprea o chema pe aia de fizica...da sa mor daca mai tineam minte...Caliope era beton...ne apuca rasu la orele ei,mai ales ca faceam in aripa noua a liceului si nici dracu nu ajungea la noi...era dezastru la orele noastre...

Stati asa ...biologie am facut cu Mihailescu...l-a pedepsit pe barbate-miu ca a aruncat cu caietul dupa ea...si dupa aia intr-a 12-spea a venit alta mai dubioasa ...

Ani de liceu...



Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti constancente,
Fetelor,sa mor si nu alta citind ca domnul de franceza Dorin Munteanu s-a stins din viata.Mey,e chiar domnul de franceza,casatorit cu bibliotecara si care avea un baiat si o fata,elevi la acelasi liceu?Scuze ca m-am starnit asa,insa va marturisesc sincer ca,,pe vremea mea,cand l-am avut si la noi la clasa prof de franca,toate gagicile din clasa eram in limba dupa el...si dupa fiu-su.Baiatul lui era prieten cu cativa baieti de la noi din clasa si in pauze venea cu ghitara(mai ales in pauza mare) la noi in clasa si cantam...Odata ne-a prins Faramita,profu' de specialitate,ceva,habar n-am cum il mai cheama sau daca mai tarieste...si ne-am pus de-un party fain,cu cantece gen Cenaclu Flacara(ca sa vedeti ce batranica sunt,am trait pe vremea cenaclului...hihihihi)...
Si profa de engleza tot pe Gomoiu am avut-o si eu si vreau sa spun ca eu am admirat-o pe femeia asta mereu....Pe vremea aia fi-su era micut,avea vreo 2 anisori,ca il mai scoteam noi ,fetele,in parcul din fata teatrului....
Si la romana aveam un prof in varsta,nu mai stiu cum il chema(cred ca e Pietreanu de care scria Oana),care avea un baietel de vreo 2-3 ani...El era aproape de pensionare...Si una din colegele mele de atunci se intalneste cu el in parc si ii spune:"ce nepotel frumos aveti tovarase profesor",la care profu',jenat "e baietelul meu".
La fizica l-am prof pe ala gras,cu ochii verzi si tare al dracu'....de nu intelegeai nika la ora lui....
Hai ca va mai citesc ,poate imi amintesc de profi....Oricum,eu am facut doar a IX si a X la Mircea,adica in perioada''83-'85...clasa a IX-a(a X-a) A m (m de la mecano)
Va pup si sa aveti parte numai de bine!
Asa ca Adriana,iaca ca ne intalnim si aici...hehehehe...
PS.Fetelor,mai tineti minte ce fum de tigara era in WC-ul fetelor de la parter,la iesire in curtea mica?...hihihihihihihi...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

ana,vad ca nici aici nu scap de tine.glumesc bineinteles.nu-mi spune de fumat ca si iarna cand era frigul naibii ieseam la fumat.si de multe ori se inchidea curtea interioara si trebuia sa ocolim tot liceul ca sa iesim afara.pana ajungeam noi afara incepea ora dar nu ne pasa.trebuia sa scoatem fum
corina, nu o mai stiu pe claudia de la tine.poate daca o vad in poze o recunosc.nu-mi mai spune de iesitul la tabla ca mor cand imi aduc aminte.multumesc pentru complimente.sa dea domnul sa ai parte de un bebe.


albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

O poti vedea in mai multe poze in albumul cu nunta mea...trebuie sa iti aduci aminte de ea...mai ales de bustul ei. Uite aici, poate iti aduci aminte:http://bogdan.sn.ro/displayimage.php?album=28&pos=130

Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Ana la fizica cumva de Anghelescu spui...era mic si umflat...a murit prin 94 sau 95 nu mai stiu...
Eu nu am fumat in liceu...dar in wc era groaznic...iar cand veneau profii de serviciu pe scoala la control era jelanie...
Botezul clasei IX facut de cei de-a XII l-ai prins?



Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

da!da! Ghinea! asa e.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

neata.
corina, o stiu acum.dupa nume nu stiam, dar am vazut poza.in orice caz colega mea de banca a fost parca cu un baiat de la voi unul brunet cu parul putin mai lung parca.sau gresesc eu?in orice caz vad ca ai ajuns pe la Bucuresti.eu am incercat sa dau de ai mei din clasa dar nu am gasit pe nici unul.
adela, eu de Luminita o stiu.cu ea am facut si eu 3 ani pana in a 12 a.nu era o leaca cocosata, mica de statura, si roscata?nu am suferit-o de nici o culoare.nu preda bine.dar nu o stie nimeni pe aia blonda, foarte de treaba?corina, tu cu cine ai facut?parca ati facut si voi cu aia blonda, nu mai stiu cum o chema si era pusa tot timpul pe glume.
nu mi-ati spus daca aia de geografie cu perlele era cea care avea ochii strambi.aveam un b aiat care ii facea ochi dulci si se rusina toata.Corina, il stii pe Bobe.era topita profa de geogra dupa el si asta facea un misto de ea.


albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Fata lui Caragea era una blonda, in serie cu mine si era chiar in clasa la care era diriginte taica-su.(XII D). Si a ajuns in State sa predea? Asta da traiectorie!...
Biologie si eu am facut cu Steluta, liris! Cred ca cei mai tineri nu au mai prins-o ca era cam batrana o fi iesit la pensie demult. Imi amintesc cum scriam cu creionul pe banca celulele ei ca sa copiem la lucrari! Ce bine se scria pe bancile alea! Si ea era cam chioara nu prea vedea bine. Sau nu o interesa.
Loreen ce director ai dat tu jos cand erai sindicalista? Eu nu am fost in sindicat.
Si care este faza cu botezul claselor a IX-a facute de cei de a XII-a ca nu mai stiu?...
Ana68, vad ca esti cea mai in varsta pana acum... Ai zis ca iti placea de Gomoiu, da, dar stii ea avea o pronuntie eminamente britanica si ma enerva ca daca noi incercam sa o dam pe pronuntie americana ne facea observatie imediat. Si plus ca daca nu ma insel cam pretindea sa stim pe de rost cuvant cu cuvant comentariile ei ceea ce nu cred ca era normal...
Daca este Pietreanu cel de care ai vorbit atunci inseamna ca nu a iesit la pensie chiar atat de curand ca l-am mai prins si eu peste 10 ani...
De WC-ul de la parter si eu imi amintesc ca nu prea puteam sa intram acolo de inghesuiala ce era... Nici eu nu am fumat in liceu...

Fetelor, ce s-a mai intamplat cu colegii vostrii dupa ce ati terminat? Ai mei stiu ca mai mult de jumatate din clasa au dat la facultati in Bucuresti, au intrat toti (in afara de 2 parca) si apoi tot asa majoritatea care au plecat acolo au si ramas pe acolo sau cine stie pe unde mai sunt...Aici in Cta au ramas destul de putini poate un sfert din clasa nu stiu sigur ca nu prea i-am mai vazut... Si eu am vrut sa dau la Bucuresti dar nu m-a lasat tata!...

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Adela, te-am vazut si pe colegi.ro!. n-am apucat sa o vad pe Groparita....mai bine ca face ceva traba in domeniul academic....cred ca oricum era prea desteapta pentru a fi profesoara!
Simona, mi-ai adus aminte de prima mea profa de romana, Capbun (a fost si diriga noastra un an. dupa aia am facut cu Faitar care era taaaareeeeee! facea pe zmeul dar ii placea Mark Knopfler si Dire Straits. Pietreanu era cel care scotea revista scolii si facea cercul de literatura.
Gomoiu era suuper tare ca profa! si avea si fatza aia de Mary Poppins!!!!
mai eu franceza am facut-o cu alta tipa....dragutza, mica, bruneta, eleganta....cum o chema, mai stiti???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Oana era in 89-90 ca director un barbat da sa mai daca eu mai stiu cum naiba il cheama...la greva eram cea mai tare adica habar nu aveam ce naiba facem dar eram primii la scandal si chiulangeala...eram in gasca cu Uzunov ca el era lideru'

Roxanaz si eu tot cu aia am apucat franceza dupa ce am scapat de Munteanu...da nu stiu cum o mai cheama...stiu ca are o vila in Costinesti...

Cum mai nu va duceti aminte de botezul cls.XII...cel putin astia de la noi au furat-o ca-n panta...erau pusii in wc cu pe buzi sa cante imnul tarii daca cadeau in wc mai trageau si apa...

Da' ore in pod ati apucat?Cand a cazut Caliope pe scari...?!
La Steluta la biologie ne-a pus sa aducem legume la ora sa observam foita de ceapa...ei bine asa de bine am observat-o pana am uns toti peretii cu ceapa...va dati seama cum putea sa puta acolo...ca la ora de fizica a trebuit sa plecam in laborator...



Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput