Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Dar de draccena, stiti ceva? Avem una in birou, de vineri si nu stim daca ii place apa multa, lumina, caldura sau o fi taman invers.
Am cautat pe google dar mi-a dat niste siteuri in franceza si unele in maghiara.
Nadina
Floarea care imi place cel mai mult e gardenia. I-am cumparat mamei una, ca eu nu sunt in stare sa mai am timp si grija si de ele, si e superba, face flori aproape tot anul si miroase de mori. Lucru ciudat, cand mama a fost la noi (cand s-a nascut mandarina) pentru cateva luni, chiar daca matusa mea a avut grija de floare, exact cum ii spusese mama, nu a mai inflorit.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Dracaena se uda dupa ce s-a uscat usor pamantul.
Lumina ii place, eu vara o las in bataia soarelui si pare multumita, cu toate ca citisem ca ar trebui evitata lumina soarelui direct pe frunze. Ii pun ingrasamant o data pe luna, cu pauza in per. repaus
Si cand temperatura >18° o pulverizez cu apa pe frunze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Gardenia este una din cele mai pretentioase plante de apartament. A fost prima planta pe care am pierdut-o la scurt timp dupa achizitionarea ei.
Am si eu o dracaena, o tin in camera, o ud de 2 ori pe saptamana si in rest nu e pretentioasa. Pamantul il schimb o data pe an, primavara.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Multumesc fetelor, am mutat floarea in alt colt al biroului deoarece initial era langa un calorifer si ne-a spus femeia care ingrijea florile ca nu ii place caldura.
Eu am cumparat gardenia din Bucuresti si am dus-o mamei mele la Petrosani cu trenul. Iarna o tine in casa si vara pe balcon. A suferit o schimbare dramatica de clima si cu toate astea a rezistat si mama chiar a inmultit-o si i-a dat si matusii mele.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Camelia, Yucca nu se uda atat de des, mai ales iarna! Eu zic sa o pui cat mai aproape de lumina, sa o uzi mai rar, si sa incerci sa o pui intr-o camera mai racoroasa, sau daca se poate pe un balcon inchis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Multumesc mult,se poate sa fie din cauza caldurii exagerate,la noi in apartament este destul de cald!
Mai avem o problema,yucca mea creste mult in frunze si nu prea vad cum si-ar forma tulpina lemnoasa,trebuie sa ii tai din varf?Nu stiu cum la plantele din florarii cresc pe tulpina mai multe "smocuri" de frunze,a mea este dreapta si inalta iar tulpina destul de subtire,o sustin cu un bat!Eu am luat "puiul" acum un an de la o vecina careia i se rupsese din planta "batrana" si m-ar interesa cum sa fac sa i se formeze acea tulpina groasa si lemnoasa!M-ati putea ajuta cu ceva sfaturi?

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu am probleme cu o maranta achizitionata de 1 saptamana. Frunzele incep sa i se stranga si parca nu mai sunt atat de catifelate.

Poate fiindca n-am udat-o pe frunze? Ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Buna fetelor!!!

Imi spuneti si mie va rog ce flori as putea tine in bucatarie? Dar in baie?



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Tot eu ...

Am primit o floare care arata asa. Nu stiu cum se cheama si cred ca este bolnava. As vrea sa-i schimb pamantul dar, nu as vrea sa-i fac mai mult rau.
Va rog ajutati-ma.



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Nu reusesc s-o vad, esti sigura ca ai pus link-ul corect?

Mergi la inceput