Probleme cu pielea

Probleme cu pielea | Autor: Diana1968

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt Diana si sunt ravida in sapt. a 27-a. De vreo 2 sapt. ma confrunt cu probleme de piele. De la o conserva cu compot de ananas am facut o urticarie urata cu pete si mancarimi. Colac peste pupaza am mancat si branza de vaci care desi in termen era acra si am facut alte bubite mici care ma mancau. Am fost la dermatolo , mi-a zis urticarie posta alimetara mi-a dat 2 creme si sa le aplic 2 sapt.
Nu au trecut decat 11 zile de la tratament, dar acum m-au apucat mancarimile pe coapse, picioare si pe sani si incerc sa nu ma scarpin prea mult dar tot ma mai manai. Dupa asta pielea ramane rosi si cu bubite mici de tot si rosii. sa fie de la scarpinarsau ce??? M-am cam disperat.
Voi ati auzit de dermatoza de sarcina? Ati mai patit si voi asa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Parerea mea este sa consulti cat mai repede alt dermatolog. Nu am auzit despre dermatoza de sarcina. Adica doar ca poti avea pielea mai uscata acolo unde se intinde mult (pe burtica) si oarece mancarimi din cauza asta, dar atat. In nici un caz bubitze.
Multa sanatate!


Ioana 18 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Hopa-hopa! S-ar putea sa fie o problema a ficatului cauzata de sarcina! Eu as zice sa te adresezi de urgenta ginecologului! (mancarimea pe tot corpul, asta e de acuzat!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Diana, mie-mi suna a reactie alergica ce spui tu. Am patit-o si eu de mai multe ori din cauza alimentelor, mai ales a conservelor.
Si de aici se trag si reactiile pe piele.
Tot ce poti face acum e sa cureti organismul, sa bei cat mai multe lichide (exclus sucuri din comert!) si un regim cat mai usor (fara oua, carne putina etc.)

Sa te faci bine cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Va multumesc mult de raspunsuri. M-am mai linistit. Am citit si pe site-ul bebelusulmeu.ro la "mancarimi de piele" ca cineva a avut in primul trim. mancarimi pe spate si pe umeri tari, cu punctulete mici; ca mine. Probabil ca si la mine, pe fondul aleriei la conserve(asta a fost verdictul dermatoloului), modificarile hormonale si-au spus cuvantul. Eu cred ca am un amestec de alerie cu modificari hormonale.
Oricum m-am proramat la alt dermatolo dar nu e disponibil decat luni. Nu e tarziu, nu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Deci banuiam eu bine...
Nu e tarziu pana luni, dar... chiar nu cred ca-ti mai trebuie un dermatolog. Medicul de familie ar fi suficient. Si, o sa vezi, tot asta o sa-ti recomande: regim si multe lichide Cremele nu ajuta sa rezolvi problema, poate doar sa-ti mai ia mancarimile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Draga Diana1968,

Eu n-am auzit de dermatoza de sarcina, dar am auzit de DERMATITA DE SARCINA. Nu stiu exact ce inseamna (banuiesc ca totusi se gasesc informatii pe internet), dar a facut o prietena de-a mea anul trecut in ultima luna de sarcina. O sa incerc sa dau de ea si sa-ti spun cum a rezolvat problema.

Parerea mea este ca cea mai sigura solutie este MEDICUL.

26+

Ileana si
Most wanted baby

Pozele noastre

Life is like a box of chocolates...You never know what you're gonna get

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Eu prin trim. II, in concediu am facut urticarie...doctorul nu m-a lasat sa iau nimik, decit sa tamponez locul cu alcoool mentolat...scoate ouale, ciocolata, cacaoa, untul si bea multa apa...f. multa...

Cafeluta graviduta
Biencuta draguta34 + 5 zile

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Uite tocmai am vorbit.

A fost la Colentina la dermatologie, pentru ca la ea se intinsese pe tot corpul.

I s-a recomandat apa termala Vichy, pentru spalare si unguent Advantan Milk - emulsie cutanata cu care se ungea (am inteles ca ea ajunsese sa dea 1 tub pe zi).

Sper ca te ajuta cat de cat. Pupici

26+

Ileana si
Most wanted baby

Pozele noastre

Life is like a box of chocolates...You never know what you're gonna get

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

quote:
Originally posted by utocatalina

Eu prin trim. II, in concediu am facut urticarie...doctorul nu m-a lasat sa iau nimik, decit sa tamponez locul cu alcoool mentolat...scoate ouale, ciocolata, cacaoa, untul si bea multa apa...f. multa...

Cafeluta graviduta
Biencuta draguta34 + 5 zile

Sa nu depunem armele si vom reusi!






Nu cred ca e urticarie, daca s-a intins pe tot corpul si arata asa cum descrie Diana. Urticarie am facut si eu, la inceputul sarcinii, de 3 ori in 3 saptamani consecutive. Pe cuvant de onoare! Imi era si rusine s-o mai sun pe doctorita de familie. Evident, am tinut regim alimentar (doar 3 zile dupa fiecare boacana) si am baut multe lichide, ca sa elimin toxinele din organism. Abia dupa ce am facut ultima oara mi-am dat seama ca era din cauza unor oua de tzara.

Pup!

26+

Ileana si
Most wanted baby

Pozele noastre

Life is like a box of chocolates...You never know what you're gonna get

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileana spune:

Uite ca tot revin, ca mi-am adus aminte!

Regim alimentar inseamna in exclusivitate vegetale, fara branza de vaci si alte asemenea. Elimina orice fel de proteina din alimentati si incearca sa elimini condimente (daca mananci), cafea etc pentru ca sunt excitanti si au acelasi efect. Organismul trebuie sa se calmeze si pe dinauntru si pe dinafara.

Singurul remediu 'medicamentos' a fost pudra mentolata, care mai atenua cumva mancarimea. Regimul este baza. Succes!

26+

Ileana si
Most wanted baby

Pozele noastre

Life is like a box of chocolates...You never know what you're gonna get

Mergi la inceput