ce spun babele (2)

ce spun babele (2) | Autor: mariussimiuc

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63935&whichpage=1" target="_blank">Prima parte




Si sunt cazuri in care nu se boteaza niciodata! Asta inseamna ca sunt consemnati la domiciliu?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jone spune:

pisi_ella - am ras cu lacrimi![:)))]
eu am nascut la braila si cand s-a pus problema de molifta de 7 zile mama a fost la biserica si parca cam atat si a adus aghiazma si numai stiu ce.

dar de molifta de 40 de zile ati auzit?
at. l-a chemat mama pe preot acasa si ne-a citit mie si fetii.nu erau chiar 40 de zile de la nastere dar trebuia sa plecam la drum.
si l-am intreabat pe preot daca pot sa imi strig fata pe nume si a zis ca desigur ca da! ce am auzit eu sunt prostii babesti.

si soacramea imi ma intreba la telefon cate grade sunt in casa?ca sa fie asha vreo 24-25 minim.si eu ma uitamin termometru si erau 18 in camera in care stateam ziua.si bebe se simtea cel mai bine acolo.

cand a vazut ce subtire era fata imbracata altcineva imi zicea ca intotdeauna copilul sa aiba ca nr de haine +1 fatza de ce am eu pe mine.
adik eu am un maieu si un tricou fata sa aiba 3 bluze pe ea.

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Pe mine ma enerveaza rau treaba cu molifta. Adica cum is eu pacatoasa, cand a naste mi se pare chestia cea mai dumnezeiasca cu putinta, cum adica is eu necurata? Astea-s traditii inventate de oameni, n-au nici o legatura cu credinta.
Sincer pe mine ma revolta si chestia aia, ca sa nu intri in biserica cand esti la ciclu, ca esti spurcata...pai daca noi n-am avea ciclu, n-ar fi nici popa care sa impuna asemea reguli... nu ma intelegeti gresit, sunt credincioasa, dar de un fel de credinta care n-are nici o legatura cu biserica, oricum nu-i momentul aici de discutii din astea, dar mi-am amintit ca soacra-mea tot insista pe chestia cu molifta, dar am refuzat, ca sincer nu ma simteam defel necurata ca tocmai nascusem o minunatie de copil.
Dar sunt curioasa daca asemenea traditii exista si in alte religii, sau ortodoxia are copyright.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Si sunt cazuri in care nu se boteaza niciodata! Asta inseamna ca sunt consemnati la domiciliu?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!





Da da, majoritatea oamenilor de pe glob (ca ortodocsii sunt totusi o minoritate chiar miiica) sunt consemnati la domiciliu. Si fiica-mea la fel ca n-am botezat-o si nici nu intentionez.

Ioana 18 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

mei fetele, nu va suparati, dar daca luati o carte simpla legata de religia, acolo se explica semnificatia fiecarui obicei. nu vorbesc aiurea, am un preot in fam.vorbesc acum de religia crestin ortodoxa.
molifta se face la 8 si 40 de zile de la nastere. dupa ce nasti nu esti spurcata, ci tot duhul tau s-a pogorit asupra copilului, iar tu ramii fara aparare. pt asta se face molifta. cea de la 8 zile contine si insemnarea copilului, adica preotul spune pt prima data numele copilului ca fecioara maria sa aiba grija de el pina la botez. botezul este ca o a doua nastere, cind copilul se curata de pacatul stramosesc. daca tu esti nascut, botezat ortodox nu inteleg de ce nu faci acelasi lucru si cu copilul tau. de iesit afara nu poti iesi primele 8 zile, dupa nu spune nimeni ca nu ai voie.
mai ascultati si sfinta scriptura nu numai babele.
sper ca nu v-ati suparat, oricum m-am amuzat copios pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Mami lui Alexa nu ne suparam, cred ca toate stim ca asa "se face" in credinta ortodoxa insa ne place sa cam fim carcotase Eu de pilda abia acum am aflat de ce la sfintirea casei facuta intamplator la o saptamana de la nastere a pronuntat preotul numele copilului...
Pisi_ella si eu am ras cu lacrimi imaginandu-mi figura ta sub sutana . mai sa stii ca la botez a fost asa: am ajuns cu taxiul cu intarziere la biserica, toata lumea astepta, protul a venit la mine care ma oprisem in holisor (nu stiu cum se cheama ) si mi-a zis sa intru, am intrat cativa metri in dreapta, deci chiar in biserica, si acolo mi-a facut molifta. Cine mai stie de ce !?!!
De iesit afara ma intreb cum poti sa pretinzi ca "nu se iese afara" pana la botez sau mama pana la molifta cand oricum iesi din spital... numai daca nu cumva te asteapta limuzina la scara spitalului... la noi oricum se uitau crucis babetele de pe scara de cate ori scoteam copilul, cica sa-l duc doar pana in holul de jos al blocului "sa ia aer"
Scuze dac-am fost off-topic



www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)
SARBATORIFERICITE
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

eu nu m-am suparat "alexa si mami" de ce ai scris.
eu unele obiceiuri le respect altele nu.incerc sa dicern ce este bun ptr copilul meu si ptr mine de ce este stupid.

si cum scrie aici pe site "..fiecare copil e unic..."

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

alexa si mami am o rugaminte la tine, daca tot esti in tema, pana ajung sa intreb un preot: baia de dupa botez(facuta de nasi) este ceruta de biserica?
Cred ca face parte din categoria "ce spun babele", ca si taiatul motului, colacul sau turta si tava cu cele 5 lucruri. Asa este?

la purtator
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Eu si acum sunt suparata ca m-am lasat induplecata sa il botezam pe bazuc la tara la parintii sotului. Partea nasola a fost ca pe mine nu m-au lasat sa merg la biserica[ ca nu aveam voie cica!

Asa ca am stat ca fraiera acasa si i-am asteptat sa vina(intre timp mi-au dat indicatii ce sa fac , adica de tote, sa calc , sa matur, sa amestec in mancare, sa spal, sa bat cuie,si multe alte tampenii dar cine s-a luat dupa ei? ca eu sigur nu!).

Superstitii si obiceiuri prostesti(zic eu)....nu cred in ele si nu ma iau dupa ele si nici dupa gura babelor!
Pupici!


Ioana& Alesio(08.10.2004) Pagina Alesio
Poze Yahoo
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

acu' sa intreb si eu, ca tot nu m-am lamurit:
daca nu i-am pus NICIODATA ata rosie copilului nici la mana nici la picior, n-a fost copilul deocheat deloc in trei ani aproape, acum ar fi chiar culmea sa-l "umblu" ca o papiota,

care-i diferenta? pentru cine a pus........la ce i-a folosit???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

eu sint de religie Reformata(familie mixta).nu avem asa multe reguli, sarbatori,posturi,nu exista spovedania,nu se face cruce,nu se saruta icoane.la 14 ani se face asa numita "confirmare"(pina in acel moment ai fost in acea religie pt.ca asa au vrut parintii,de acum pt.ca si tu vrei,un fel de acceptare),slujbele sunt mult mai scurte.si cam astea sunt diferentele.in rest e aceeasi Biblie,aceleasi rugaciuni,etc. Carola

Mergi la inceput