ce spun babele (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by alexa si mami

mei fetele, nu va suparati, dar daca luati o carte simpla legata de religia, acolo se explica semnificatia fiecarui obicei. nu vorbesc aiurea, am un preot in fam.vorbesc acum de religia crestin ortodoxa.
molifta se face la 8 si 40 de zile de la nastere. dupa ce nasti nu esti spurcata, ci tot duhul tau s-a pogorit asupra copilului, iar tu ramii fara aparare. pt asta se face molifta. cea de la 8 zile contine si insemnarea copilului, adica preotul spune pt prima data numele copilului ca fecioara maria sa aiba grija de el pina la botez. botezul este ca o a doua nastere, cind copilul se curata de pacatul stramosesc. daca tu esti nascut, botezat ortodox nu inteleg de ce nu faci acelasi lucru si cu copilul tau. de iesit afara nu poti iesi primele 8 zile, dupa nu spune nimeni ca nu ai voie.
mai ascultati si sfinta scriptura nu numai babele.
sper ca nu v-ati suparat, oricum m-am amuzat copios pe tema asta.



nici tu sa nu te superi, dar aceste obiceiuri chiar nu au nici o legatura cu sfanta scriptura, ce ai spus tu cu duhul si fara aparare, cu botezul pentru pacatul stramosesc si asa mai departe. Daca tu imi poti spune unde a pomenit Iisus de asa ceva, eu n-am nimic impotriva. Pana una alta, eu ma rog la Dumnezeu ca fecioara Maria a murit demult, no offence.


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by nepotzica

acu' sa intreb si eu, ca tot nu m-am lamurit:
daca nu i-am pus NICIODATA ata rosie copilului nici la mana nici la picior, n-a fost copilul deocheat deloc in trei ani aproape, acum ar fi chiar culmea sa-l "umblu" ca o papiota,

care-i diferenta? pentru cine a pus........la ce i-a folosit???



Pai era asa haios carutzul cu o funda mare rosie pe coviltir! Cand e mai frig, ii pun fetitei o esarfa rosie la gat, sau fular rosu, sau ghetutze rosii, sau caciulita rosie. Si asa impacam si capra si varza.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63726" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Darria

alexa si mami am o rugaminte la tine, daca tot esti in tema, pana ajung sa intreb un preot: baia de dupa botez(facuta de nasi) este ceruta de biserica?
Cred ca face parte din categoria "ce spun babele", ca si taiatul motului, colacul sau turta si tava cu cele 5 lucruri. Asa este?

la purtator
noi





Darria,baita se face cam la 2-3 zile dupa botez,babele ii spun scaldatoare(la bunicii mei la tara se spune scaldushca;ce ne-am mai distrat cand am auzit cuvantul asta!).Nu cred ca este ceruta de biserica,dar se spune ca atunci scoti copilul din mirul pe care l-a primit la botez.Plus ca mai este si un motiv de distractie pentru cei mari,mai ales atunci cand o pui pe moasa cu fundu pe cadita!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Toate ca toate dar cand aud de "pacatul stramosesc"...
De fapt cred ca este o mixtura ortodoxo-pagano-mistico-...etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

super

acuma am descoperit subiectul si mi se pare interesant.
toate chestiile astea au un sambure de adevar.
la noi in ardeal nu prea se fac chestii de astea, dar cum am spus, i se pare interesant
am sa va scriu si eu ce mai aud.

nici pe noi nu ne-au lasat sa iesim din casa....da noi am iesitsanatatea copilului era mai importanta decat obiceiurile
in rest...am pus miere in apa de baitza de dupa botez....si mi-a citit si mie preotul inainte de botez

daca imi mai aduc aminte....va mai scriu


cristina si bebelina

bebe Maria

www.babiesonline.com/babies/m/maluc/" target="_blank">pagina Mariei


crucea din cartof

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

mariussimiuc multumesc pt. explicatii Inca o confirmare ca nu e cerut de biserica, la momentul respectiv o sa intreb preotul si daca se cere facem, daca nu...nu.
Cu o parte din obiceiurile de la si dupa botez sunt familiarizata ca suntem nasii a doua fetite, dar tot nu am confirmarea ca baia de dupa botez are legatura cu biserica.

Acum hai sa va povestesc ceva comic: incepatori si fara sa stim prea multe la primul botez. Dupa ce am facut baita de dupa botez(era cam 23 ceasul), ne pune mama fetitei sa coboram afara(eram la etajul IV): eu cu lumanarea de botez aprinsa iar sotul cu cadita cu apa, sa o arunce la un copac mare si frumos. Am executat, sa nu o suparam pe mamica, ca avem o relatie speciala cu ea.
Acum imaginati-va cum am coborat noi, asa, afara: tiptil, tiptil, fara sa facem zgomot desi radeam pe infundate si cu speranta ca nu suntem vazuti de altii Daca ne-a vazut cineva si nu stia de obicei, oare ce a crezut: woodu cumva?

la purtator
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Darria,dar ca sa se implineasca superstitia,tre sa iesi din casa cu chiuieli si strigate nu asa pe muteste...

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

quote:
Originally posted by alexa si mami

mei fetele, nu va suparati, dar daca luati o carte simpla legata de religia, acolo se explica semnificatia fiecarui obicei. nu vorbesc aiurea, am un preot in fam.vorbesc acum de religia crestin ortodoxa.
molifta se face la 8 si 40 de zile de la nastere. dupa ce nasti nu esti spurcata, ci tot duhul tau s-a pogorit asupra copilului, iar tu ramii fara aparare. pt asta se face molifta. cea de la 8 zile contine si insemnarea copilului, adica preotul spune pt prima data numele copilului ca fecioara maria sa aiba grija de el pina la botez. botezul este ca o a doua nastere, cind copilul se curata de pacatul stramosesc. daca tu esti nascut, botezat ortodox nu inteleg de ce nu faci acelasi lucru si cu copilul tau. de iesit afara nu poti iesi primele 8 zile, dupa nu spune nimeni ca nu ai voie.
mai ascultati si sfinta scriptura nu numai babele.
sper ca nu v-ati suparat, oricum m-am amuzat copios pe tema asta.



Bine, bine, da daca-i asa de ce n-ai voie in biserica fara sa-ti faci molifta? Adica de ce e obligatorie?
Si tot nu m-ai lamurit de ce daca esti pe ciclu n-ai voie sa intri in biserica.
Kover, voi aveti obicei asta cu molifta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by gangurici_licurici
Bine, bine, da daca-i asa de ce n-ai voie in biserica fara sa-ti faci molifta? Adica de ce e obligatorie?
Si tot nu m-ai lamurit de ce daca esti pe ciclu n-ai voie sa intri in biserica.
Kover, voi aveti obicei asta cu molifta?

Ganguriciul



Nu se poate sa fie obligatoriu din moment ce Dumnezeu nu a cerut asta
Eu sunt protestanta asa ca nici noi nu avem asemenea obiceiuri sau superstitii si nici nu le duc lipsa


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

SUUUUPEEER SUBIECT!!!!!!!!!!!!!!


am ras de am murit....
sa va zic si eu..ce ma enerveaza...

1."forma capului"...saracutzul meu fiu s-a nascut cu un cap stil Oblio (era sa nasc acasa) si evident soacra-mea sa formezi capul copilului.. si vrea ea sa mi-l lege cu naframa asa pe sub gat....realizati ca nu i-am ingaduit...scandal mare....evident ca-l intorceam si eu de pe o parte pe alta ...sa nu amorteasca...dar treb. sa il pun si in cap sa nu mai aiba capul tuguiat,nu??????....fara nici o interventie la trei luni capul copilului a fost perfect rotund..... deci se poate si asa

2."setea sugarului" cred ca treb. sa o pun pe primul loc...... care acum la noi a devenit "copilul nu bea destule lichide - se va deshidrata" (2-4 litri/zi...tre' sa fie norma)....soacra de mana cu maica-mea ma bat la cap de la nasterea micutului ca ii e sete....a - si ce a fost mai interesant zice soacra ca si in Biblie scrie ca daca ar stii mamele ca pruncii lor tot timpul sufera de sete (sete de cunoastere..probabil)

mai revin cand mai am timp
va pup

mama de ingeras Norbert (07 dec 2003)

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/jozsae/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput