ce spun babele (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

hahaha, 4 l pe zi de lichide? pai la un adult normal, deci nu o persoana care face sport de performanta sau altceva, se recomanda 2 l pe zi, cum sa dai 4 la un copil?

mai, da soacra si cu mama ta tot asa v-au dat? 4 l de lichide pe zi?

desi e adevarat pe de o parte ca unele mame nu dau suficienta apa copiilor de 1 an sau in jurul acestei varste. nici asa, nici asa!


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

am uitat sa mentionez ca am reusit sa-l alaptez 5 luni exclusiv la san fara renumitele ceaiuri si apa

si maica-mea e reformata si a zis ca mai demult se facea si la ei molifta (pe vremea ei)

mama de ingeras Norbert (07 dec 2003)

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/jozsae/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

daria, religia crestin ortodoxa urmeaza sfanta scriptura si sfanta traditie. acum stiu ca multe obiceiuri au fost deformate de la o generatie la alta. mirul cu care este uns copilul la botez, se spala a 2-a zi de catre nasa(traditia o spune), iar apa cu acest mir sfint se arunca la un copac(sf. scriptura).
jocelin, ce religie esti? nu te supara, fiecare crede in ce vrea. citeste Ioan III,5; Matei XXVIII, 19-20; Romani VI,4;Psalmul L,6,12-21.
despre molifta ve scriu miine,ca la ora asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Multumesc alexa si mami pt. explicatii Pt. mai multe detalii o sa intreb preotul la momentul potrivit.

la purtator
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

am revenit, m-am documentat. nu ca as fi atotstiutoare, decit am citit cite ceva.acum nu o sa pot eu sa va zduncin credinta voastra cum nici voi nu puteti face asta cu mine. cum am mai spus, fiecare crede in ce vrea.
despre pacatul stramosesc: Iisus spune in Psalmul 50,6:"...intru faradelegi m-am zamislit si intru pacate m-a nascut maica mea".
molifta:femeia este necurata deoarece a avut curgere de singe si din legea cea veche(Vechiul Testament) se spune ca oricine are scurgere de singe este necurat si de aceea este necesar ca lauzei sa i se faca molifta (se citesc rugaciuni de dezlegare).
chestia cu scurgerea de singe este vala bila si pt perioada cind esti la ciclu.
copilul nu are voie sa iasa afara din casa pina la botez= superstitii babesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

Gangurici!nu se face la noi molifta.cum spuneam e parca mai "simpla" religia reformata.Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Kover, cred ca ma reformez.
Alexa si mai ales mami, partea cu pacatul stramosesc: eu cred ca era mai mult o metafora, si n-ar trebui interpretata asa, cuvant cu cuvant.
Cat despre partea de curgere de sange: si daca te tai la deget curge sange, trebe sa ti se dea dezlegare si pentru asta, ca sa poti intra in biserica?
Oricum, eu is contra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

Gangurici!ma faci sa rid!religia intotdeauna a nascut multe controverse (din pacate).probabil si aici e valabila chestia:totul e sanatos,dar cu masura.Carola

Mergi la inceput