Copii diin 1996 (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Dragele mele (exclud dragii ca n-am vazut niciunul pe subiectul asta ),
Multumim pentru suport!!!
A trecut si examenul, vom primi rezultatele in 3 saptamani. In primul rand abia am ajuns (2 minute inainte), ne-au schimbat locatia si am prins un trafic oribil. Am crezut ca imi dau duhul in masina cand ma uitam la ceas si la coloana de masini in timp ce-i faceam ei terapie sa o relaxez. Au luat-o imediat si au dus-o in examen, n-am auzit pianul ca era departe sala si nu aveam acces pe holuri. Ea zice ca a facut foarte rau, dar dupa conversatia cu profa dupa ce descusut-o ce si cum, mi-a spus ca nu e deloc asa si ca Dedi e doar din cale afara de perfectionista (tell me something new !). Neoficial e in clasa a 4-a de azi, yay...
Brenda, mult spor la invatat si bafta la examene!
Sanca, e foarte posibil sa intre hormonii in actiune. Si pe mine m-au prins pe nepregatite cu fiu-meu. Cand incepe, trebuie sa te adaptezi rapid... Mie mi se pare ca voi aveti probleme cu el numai din cauza muncii la matematica, ori, ma rog, extra math. Nu poti sa-l duci la un Kumon sau sa-i iei o persoana din afara familiei sa faca cu el treaba "extra"? Ei tind sa fie mai responsabili in situatia asta si persoanele din afara nu sunt asa implicate emotional... Pt unii functioneaza, doar o sugestie...
Ana-Maria, sper ca ti-ai rezolvat problema cu succes...
Gabi, chiar, cum ati petrecut la party? Cum a mers flirtul lui Fat-Frumos?

Eu sunt imersata intr-un proiect in ultima vreme undeva la 16 ore pe zi (noroc ca lucrez de-acasa) si va mai dura ceva situatia. Sper sa fie mai lejer dupa ce pleaca consortul ca altfel nu stiu ce ma fac!

Un weekend placut pt toata lumea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Buna ziua tuturor!
Suntem si noi membri ai clubului 96, dar am scris mai rar aici. Daca ziua ar avea 40 de ore, ar fi perfect!
Gabi, si noi am avut un mare stres saptamana trecuta, cand tanarul (9 ani jumate) a fost invitat la ziua unei domnisoare. A ales cu mana lui cadoul (800.000 lei!!) si florile. Cand a iesit din baie cu freza facuta, era sa lesinam toti: mirosea ca o drogherie ambulanta. L-am bagat iar la spalat, proteste el, teorii eu, ma rog. S-a intors cam tuflit insa, "concurenta" a fost preferata de sarbatorita, asa ca acum tot spune cu voce tare, poate il aude cineva, ca oricum nu-l mai intereseaza fetele, ca-s rasfatate!
mQQm, am vazut ca fiica ta face pian. Si baiatul meu la fel, de la 5 ani, studiaza la Liceul de Arta. Sunt foarte curioasa care e sistemul de invatamant vocational acolo, si ce canta (repertoriul). Asta, daca se poate si nu ti-e prea greu.
Va pup pe toate, mamici si copii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Lona, haioasa total chestia cu fiul tau, am ras singura imaginandu-mi. Interesant mi se pare ca pe-aici baietii si fetele se urasc cu desavarsire pana pe la 12-13 ani. De cate ori vine vorba de sexul opus sub varsta aia, tot ce scoti de la ei e: "eewwwwww". Ca or gandi altfel, posibil...
Cat despre intrebarea ta, vorba aia, invatamantul vocational e sublim dar lipseste cu desavarsire ! Cu alte cuvinte, nu exista in invatamantul public nici scoli de muzica, nici de sport, nici de arta, adica exista numai scoli de cartier, toate pe acelasi stil, deosebindu-le doar calitatea lor... Despre cele private nu stiu multe, dar n-am auzit.
Toate cele se fac in privat, extra-curricular, adica tu ca parinte cauti profesori/antrenori si ii platesti (ouch). Pentru muzica exista o institutie recunoscuta in toata Canada, exceptie Quebecul (Royal Conservatory of Music), cu o vechime de peste 100 de ani, care stabileste programa si, in schimbul unei sume, testeaza copilul cu personal de-al lor (au sesiuni de testare de 3 ori/an).

Noi am avut examenul de clasa a 3-a, poti sa il dai la orice varsta, chiar si adult. A constat intr-o proba tehnica (game, citire la prima vedere, proba de auz, ritm, etc), 2 studii (ea a cantat Arabesque - Burgmuller, Having fun - Turk), 3 piese de repertoriu (a ales Minuet in G (sol) major - Petzhold, Sonatina in G (sol) major - Beethoven, The sleeping dragon - Nancy Telfer -piesa moderna). Habar n-am cat de relevanta a fost bucata asta ultima la intrebarea ta despre repertoriu, scuze , si daca nu asta asteptai spune-mi. Azi mergem sa cumparam manualele de clasa a 4-a, ouch iar. Nu stiu deloc cum e in Ro, fiul tau in ce clasa e? Ei ce fac?

Sper doar sa nu plictisim fetele cu o discutie atat de specializata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Negocieri pentru succes.
Elliot a fost pedepsit week-end-ul asta. I s-a luat dreptul de a intra pe calculator sambata si duminica si luni.
Minte. Minte din orice. A devenit ceva instinctiv.
Incerc sa manipulez conversatia si sa nu-I dau prilejul de minciuna, dar sa-l prind cu "oul in gura". . . Nu sant pshiholog si habar n-am ce sa ma mai fac cu el, cum sa-I vorbesc. Daca-l bat, iara o sa minta, ca sa nu mai manance bataie altadata, nu merge.
Doua zile la rand nu i-a dus notele scrise de mine - profesoarei lui, ca sa poata sa inceapa o pacatoasa de prezentare orala, care trebuie predata joi.
Astazi am sunat la scoala si i-am lasat mesaj profesoarei ca trebuie sa vorbim.
Mqqm, ideia cu meditatiile nu e rea, mi-a trecut si mie prin cap. Aici se numeste Sylvan learning, si e destul de costisitor. La el e chestie de organizare. Sa platesc un meditator numai ca sa-l invete cum sa fie mai organizat?
Are nevoie de ochelari. Am fost cu el la doctor sambata, si I se fac ochelari. Nici o bucurie. Parca vad ca o sa inceapa certuri si pe tema lor.
Duminica i-am zis ca-l platesc 5 dollari si sa-mi faca curat in curte. Aveam o planta de taiat, de maturat etc. A muncit 2 ore, si a negociat cu mine, in loc sa-l platesc 5 dollari sa-l las pe calculator o ora. Am pus cronometru, si exact o ora a stat.
O saptamana noua, sa vedem ce surprize o sa ne aduca.
Elliot face vioara de anul asta, dar prin scoala lui de stat. Nu stiu daca o sa mai continuam si la anu, sau nu, depinde de ce progrese vad.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

la chef cred ca a fost bine, ca nu prea povesteste amorezul...
Cu cadou am scapat mai ieftin:) Si inca nu avem probleme cu parfumurile:))) Insa fetita sarbatorita avea o coafura de am picat pe spate: un fel de coc cu cateva suvite libere, o suvita vopsita argintiu, tricou alb cu model auriu si argintiu, taaaare shic era domnisoara

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

pai fii-mea deja isi planifica ziua,desi e in martie....
a stabilit tot....rochie,invitati,meniu.....da' nu ma-ntreaba daca dispun de lovele...
si.....numai toaleta m-ar costa nu stiu cit


BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

momente ca acestea, ii multumesc lui D-zeu ca am baieti, si nu fete

Elliot se imbraca absolut cu orice. In RO cand am fost si l-am pus sa-si puna ciorapi lungi, cu toate ca facea fratisu misto de el (ca cica sant pentru fete), tot si i-a pus pe sub pantaloni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Sanca,pai esti fericita....Noi avem vrafuri de haine noi-noute,mai primite cadou,mai cumparate,care zac aiurea,ca...."nu-mi plac".
Ce e mai grav e ca sint printre ele,si haine pe care le-am cumparat cu ea impreuna......
Si nu suporta fular la gura,desi e gerul de pe lume afara,si numai un dres gros care ii place ei il poarta,desi inca vreo 4-5 perechi stau in sifonier,etc.,etc.....
Sa mai zic? Mai bine nu.....

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Bey, copiii astia ma tampesc!!!
Adica, salutari la toata lumea in primul rand. Azi nu e cu fii-mea ci cu fiu-miu (dar nu e lista din '91 ). S-A BARBIERIT!!! Nu pot sa cred!!! Deja? (scuze trebuia sa ma revars pe undeva)

Fetelor, eu am noroc, inca noi nu suntem cu grderobele (dar apoi asa era si fiu-meu - pana in clasa a 7-a nu l-am scos din tear-off trening, toate hainele bune ii ramaneau mici noi; acum numai aia viseaza, tzoale, si nu oricum, comandate de pe Internet, ca nu se gasesc usor de care-i plac ).
Poate cum sunt numai 5-6 fete in clasa, o fi si asta cauza, plus ca e cam zgarcita .

Ce va mai fac puii? Voi cum mai sunteti?

O zi buna si o vreme un pic mai calduroasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

mQQm,am un prieten in Canada care zise ca si la voi e naspa cu vremea,dar acolo oricum e ceva normal....
Pai....mai,la 15 ani,ce vrei? S-a barbierit,s-a barbierit,asta e.....nu mai are 5 ani!


BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput