M-am hotarat ....adoptie (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

2Na scuze nu am mai intrat pe aici ca de...Uite zicea Ricsi parca de un baietel blond la Municipal. Pe cel de la Giulesti l-a liat Boo_boo mai un baietel dragut la IOMC il cheama Mihaila. Are linie mama linie tata asa ca ar fi mai usor de adoptat, e dragutel si simpatic, spune deja mama si sta in picioruse. Boo_boo stie unde e IOMC eu nu stiu, stiu de micut fiindca a fost la Giulesti.
Iti dorec bafta si sa-ti gasesti puiul. eu am ym pager si daca vrei ma buzzuiesti acolo ca e deschis toata ziua ca si computerul si eu aud buzzul si-ti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Fetelor era sa uit, m-m mai uitat si eu pe ce ati scis cat am fost eu lipsa la apel. Ei acu vedeti de ce e musai sa facem naiba asociatia aia?
Ca persoane fizice nu avem "forta" si autoritate sa grabim lucrurile dar ca persoana juridica da.
Ba putem sa facem o baza de date cu bebici si cu parinti cu atestat si sa-i indrumam, asa cum am incercat eu cu Boo boo si cu Rucsi si cu 2Na acum. Si eu am gasit informatii aici pe forum, si apoi m-am miscat dar ar fi mai usor daca am avea un cadru organizat si poate am gasi si sponsori ca sa mai dam o mana de ajutor poate si la mame ca ii fac si nu ar vrea sa-o lase da nu au cu ce ii creste ca eu una nu-s impotriva lot atat timp cat vad ca se zbat si recurg la abandon doar ca ultima solutie. Ei ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:


Astazi facem 6 luni!

Printzesa mea frumoasa!!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/silvia_dinu2003/album?.dir=/2247

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Buna fetele! Scuze pentru lipsa dar nu prea mai pot intra cand vreau eu. Pana reusesc sa imi pun net acasa voi intra mai putin.
Am intrat cu o rugaminte. Trimiteti-mi si mie pe mail carmen.serban@cscmail.ro un model de caracterizare pentru a o putea ajuta pe Mihaela (paris_h ). Noi cand am facut dosarul pentru atestat nu am avut nevoie si nu imi dau seama cunm trebuie sa "sune".
Si bineinteles am intrat pentru ca vreau sa ma laud "un pic"
O familie fericita
Ce mare am crescut
Ayana
Acesta este micuta prietenilor mei despre care va povesteam. Prietenii mei au reusit sa invinga legea cea noua. Au cunoscut-o pe Ayana la numai o zi, la o luna jumatate o aduceau acasa si dupa patru infatisari la tribunal acum sunt in faza "incredintare in vederea adoptiei" Deci se poate.

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Super poze! Si ma bucur si sa aud de cazuri rezolvate usor si fara hopuri.
Cat despre caracterizare am sa las pe altcineva sa iti trimita, ale mele au fost destul de mici si in cuvinte simple, scrise de o pereche de prieteni una si una de sefa mea...nu cred ca sunt bune de "model".

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

caremen, acuma am trimis pe mail una dintre caracterizarile mele. sper sa fie de ajutor

weekend placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:





Mimsi, Silvia 112,
Va urez la multi ani, va traiasca Alexia si respectiv Florina si sa fiti fericite alaturi de ele.





Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Am sters adresa la cererea uneia dintre noi.Poate e mai bine asa, poate nu....
Cred ca multe din noi vor spera ca NATURALELE sa nu aiba tangenta cu tehnica sau cu unele subtilitati ale tehnicii.
Revolta mea si dorinta de a le ajuta pe unele fete sa afle adresa se pare ca le poate dauna altora.
Oricum problema e ca sunt de acord cu transparenta, dar acolo unde este vorba de adoptii eu personal consider ca trebuie asigurata confidentialitatea.
Dar ce pretentii pot sa am eu, un singur om , mai ales ca nu pot schimba nimic.
Sa nu mai vorbim de lege care e asa cum e si mama stie clar numele si adresa potentialilor adoptatori in perioada de plasament(acesta fiind un singur exemplu)...
E trist, insa fiecare din noi cred ca stie foarte bine ca acest drum al adoptiei unui copil este unul anevoios si de multe ori comporta multe riscuri asumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Stateam azi si ma gandeam, dupa o saptamana non stop de spital, daca sunt obosita, si am descoperit ca mi-e drag sa merg acolo, pt ca pe langa Patricia mai sunt si alti bbici ai nimanui, cu care ma joc, ii iau in brate, chiar incep sa-i cunosc, am aflat multe pov despre copiii de aici din spital, abandonati. Mai sunt doi baietei care ar putea fi adoptati, unul implineste luna asta 1 an , celalalt e si mai mic, si desi au tenul putin masliniu, sunt frumosi foc si isteti! Fiecare lupta pt viata lui, cel micut a fost gasit in parc, linie tata-mama, dar e tare scump, celalalt e grasut si adevarul e ca sunt niste baietei deosebiti! Am inteles ca aici la Oradea sunt multe fundatii care se ocupa de copiii abandonati, si le cauta parinti. Drumul meu e mai greu pt ca mama nu are dom stabil, si trebuie cautata cu politia, pana nu semneaza am inteles ca nu pot lua fata in plasament de urgenta! Vedem saptamana viitoare daca avem noroc s-o gaseasca! Altfel nu stiu ce ma fac, eu incerc maine seara sa merg acasa sa-mi mai pun la punct familia , luni dimineata la firma sa-mi mai rez din treaba si sa vin cat de iute luni dupamasa la printesa, care e deja dependenta de mine, se rasfata si e cu gura pana la urechi cand ma vede, si-si scoate cei doi dintusi de jos la vedere, de-ti vine s-o mananci cand o vezi! Mi-e tare , tare draga!
Va pup si pe voi, si abia astept sa intru in normal, sper sa se intample cat de repede!
Florina, lasa tu discutiile cu d-na Filip si cauta sa rezolvi sit ta, ca Luci daca e sa fie al vostru, asa va fi, si eu voi fi nasa, nu?
Va spun la toate care sunteti in cautari, si nu stiti incotro s-o apucati, ca va veti invarti atata pana veti gasi directia buna, pt ca puiutul vostru stie sa va aduca spre el! Eu am aflat azi ca micuta mea a fost rau cand a fost mica, voma intr-una, si la sase luni, singura s-a ridicat in picioare si de atunci s-a vindecat! Am socotit, si exact atunci cand ea se vindeca, noi am hotarat ca vrem sa adoptam si am inceput demersurile! Stie Dumnezeu sa ne arate drumul, si cand va veti gasi copilul, oricit de greu va fi , veti fi mult mai linistite si fericite! Eu asa sunt, desi greul meu e undeva pe la inceput...

o imediat mamica de fetita!
patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Patri numai in plasament de urgenta ti-o poate da daca nu o gaseste pe muma-sa. La plasament normal tre sa fie si ea sau sa fie decalarata disparuta moarta fugita in afara etc.

Mergi la inceput