Alinuta a fost operata, maine se intoarce acasa

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

am vorbit cu anca, maine se intorc fetele acasa, au schimbat biletul, o sa le astept eu la aeroport, ajung la 23,50 , o sa incerc sa fac si poze

va mai scriu maine dupa ce vorbesc cu mama alinei



Adriana si bb Cezarica


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

buna dimineata fetelor,

am zis ca dorm si eu mai mult dar Cezar isi pune ceasul sa sune la 7,30 in fiecare zi...asa ca vreau nu vreau trebuie sa ma trezesc si eu....

aseara la ora 23,50 s-au intosr fetele din belgia, am ajuns la aeroport la 23,45 cand am intrat pe usa aeroportului tocmai anuntau ca avionul Tarom din directia Bruxeles a aterizat....deci au ajuns cu bine ...a durat cam 10 minute pana au aparut...Alina era intr-un carucior fffffff frumos facut cadou de scumpa noastra Dana.
Alina era f vioaie, nici vorba de somn la ora aia, Gabi la fel...parea mult mai sigura pe ea, am vorbit in masina tot drumul...de fapt ea mai mult eu am zapacit-o cu intrebarile...mi-a povestit de spital ca arata ca un hotel, ca s-au purtat frumos cu ea, mi-a povestit ca a plimbat-o dana prin oras, ca Alinei ii placea cu masina si cu avionul...am facut si poze , am pus link-ul mai jos
Azi se duc la Dr Balta la un control, dupa care pleaca spre Barlad,
totul a fost bine si operatia si drumul , toate acum sa ne rugam ca alina sa vada cat mai repede, sa se poata juca sa poata merge sa poat manca singurica...sa faca lucruri care noua ni se par atat de banale....

am s-o sun mai tarziu sa vad ce a zis dr balta si va scriu...
ce sa va mai zic...sunt fericita pt Alina, pt Fam Ivascu, sunt fericita ca am putut s-oa ajut mcara cu transportul pana la aeroport si inapoi, si le doresc toata fericirea din lume si muuuuuulta sanatate


http://pg.photos.yahoo.com/ph/bebelina1/my_photos

Adriana si bb Cezarica


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

adriana, am vazut pozele , #5 e preferata mea, imi place expresia Gabrielei! si tu esti o draguta, ce bine ca te-ai ocupat de fete in Bucuresti! Tare greu le-ar fi fost fara tine, fara "romano-belgiencele" noastre dragi ...
Sper sa ajunga cu bine acasa , le doresc sa aiba un an bun, si sper ca lucia_lia ne va mai da din cand in cand de veste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Am vazut si eu pozele, Alinutza este o scumpa, sper din tot sufletul sa primim vesti bune in continuare despre ea!!
Adriana, Cezarica este superb!!! Sunt de el!!!

Pupam

Irina si Ioana Alexandra (13 aug 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

irinabungau

am vorbit acum cu gabriela , au ajuns cu bine acasa, la ei a nins si e f frig, a fost la dr balta si totul e bine trebuie sa-i puna nu stiu ce unguent in continuare , si sa mearga la control peste o luna, eu am s-o mai sun sa vad ce mai fac si va tin la curent

la toata lumea

Adriana si bb Cezarica 23 Aprilie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

irinabungauam vazut si eu pozele voastre ...frumoasa foc Ioana...suntem cu ochii pe voi

Adriana si bb Cezarica 23 Aprilie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Am inceput sa misc rotitele, atat cat am putere deocamdata: astazi a aparut un articol in Adevarul de Vaslui dar mai ales in Evenimentul de iasi, ziar regional. Se poate accesa pe www.evenimentul.ro la regiunea Moldova - Vaslui-Barlad. Promit sa ma gandesc la o modalitate de a difuza un material despre situatia acestor copii DUPA ce aflu exact de ce nu a fost posibila operatia Alinei la aceasta varsta si cum evolueaza boala in timp. Stie cineva ceva? Au mai aparut noutati, a mai discutat cineva cu dr. Claes? Cred ca ar fi utila o informare de la dumneaei, in conditiile in care tot din jud. Vaslui a mai fost operat un copil in Belgia..Nu m-am intalnit inca cu Gabriela, pe aici sunt -25 de grade si nu cred ca s-a incumetat sa iasa din sat pe o asa vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

lucia_lia, imi pare rau, nu am gasit materialul de pe evenimentul.ro, poti da adresa mai precisa ?

Iti trimit pe e-mail ceea ce stiu eu despre retinopatia prematuritatii (ceea ce am postat deja pe forum, dar probabil e greu de gasit printre atatea mesaje).

In plus:

#1.
Date concrete, statistici sper sa poti obtine de la: Spitalul de Urgente Oftalmologice dr. Balta (dumnealui trimite copiii in Belgia la dr. Claes si le urmareste evolutia dupa operatie); IOMC dr. Nascutzy (dansa vede copiii din maternitati),

#2.
Uite ce am mai gasit pe site-ul Ministerului Sanatatii : "Programul National nr. 3 de Sanatate a Mamei și Copilului -> 3.14: Prevenirea aparitiei cecitatii la prematuri si a ambliopiei la copil; institutie coordonatoare: Institutul pentru Ocrotirea Mamei și Copilului "Alfred Rusescu" - Bucuresti"
Poate cineva din minister stie in ce localitati se aplica acest program, ce rezultate sunt, ce se va face in continuare.

#3.
Uite cateva nume de copii cu ROP pe care le-am gasit pe net, poate le poti da de urma si poti afla ce se mai intampla cu ei:
Dogaru Fernando-Paul
Coman Leonard Catalin (Galati)
Stefan Barbulescu (Tandarei, judetul Ialomita)
Ionut Buzatu ( Izlaz) (un "romano-belgian" s-a ocupat de o campanie pt Ionut, dana_j zicea ca o sa-l contacteze dar nu stiu daca a reusit)
Ciprian -> Valerica Horoi
Gabriela Giubega (Cretesti, Breasta)
Leontina Nicoleta Calin
Toma Andreea Marina si Toma Miruna Florina (Calarasi)
Andra Petre (povestiri adevarate)

#4. Dr Burloiu -
lazy de pe www.desprecopii.com este o mamica al carui bebe a avut norocul sa fie controlat la timp si operat de dr. Burloiu Adrian. Mi-a spus ca este un medic extraordinar si ca " marea lui pasiune este salvarea prematurilor de la orbire." Tot lazy mi-a zis ca si vedeta Corina Danila a fost in aceeasi situatie cu bebele ei.

Te rog sa verifici informatiile astea, nu as vrea sa te derutez - asta e ceea ce eu, o mamica de prematur cu ROP stage V unilateral, am inteles pana in momentul asta, mai mult din ceea ce am citit pe net.

Daca mai ai nevoie de informatii, te rog scrie-mi si iti raspund cu toata placerea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Cristina_t as dori tare mult sa schimbam cateva vorbe, te rog trimite-mi un numar de telefon sau un id de yahoo messenger pe privat. multumesc.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
In love with...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

mai stiti ceva de Alinutza? De-acuma ar tb sa inceapa sa vada cu ochisorul operat... nu?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput